Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
08.07.2012, 15:19

(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово

Мебел за дневна соба, цела кујна, многу облека и обувки што Тетовци го фрлале во водите на реката Пена или покрај нејзините брегови, беа изложени на плоштадот во Тетово

Волонтери на невладината организација Центар за балканска соработка „Лоја“, активно вклучувајќи се во потребата за чисто Тетово, ги извадија од реката фрлените предмети, со цел да поттикнат поголема грижа за чиста и здрава околина.

„Не очекувавме по коритото на Пена да најдеме толку големи стари и амортизирани предмети од домаќинствата. Се излажавме. Најдовме се' и сешто, дури и предмети што директно го загрозуваат здравјето на човекот. Дел од пронајденото го извлековме и го изложивме да видат нашите сограѓани што фрлаат и како си го загрозуваат своето и здравјето на своите соседи“, вели Јета Илјази, волонтер во „Лоја“.На плоштадот имаше што да се види. Една прилагодена просторија беше налик на дневна соба, со кауч, фотелја, телевизор, фрижидер... Веднаш до неа, друга просторија како кујна со маса, столици, тепих, цел прибор за јадење, тенџериња...„Ова е само почеток на нашата акција. Луѓето што минуваа и ги гледаа „експонатите“ што ги изложивме, не само што се прашуваа каде сме ги нашле, туку и не охрабрија да продолжиме со акцијата. Во „Лоја“ работевме цели три месеци и веќе се договоривме оваа активност да продолжи. Ќе трагаме по коритото на Пена, но и по многуте диви депонии што ги има на сите страни во околината на Тетово и ќе ги изложуваме на овдешната јавност. Оваа наша акција ќе продолжи се додека во нашиот град не се разреши проблемот со ѓубрето“, додава Јета Илјази.

Организаторите на „изложбата“, која траеше еден ден, се изненадени од големата заинтересираност на тетовци да ги видат предметите што нивни сограѓани ги фрлале во Пена. (Г.Е.)


Статијата е прочитана 1207 пати.

Испрати коментарПаразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“
Писателот Габриел Гарсија Маркес заболен од деменција
Норвешкиот филм „Хенрик“ победник во Карлови Вари
„Дјуран Дјуран“ направија концерт за паметење
„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопругаdobar den, 08.07.2012 17:53:26
Ja pozdravuvam maksimalno ovaa akcija, i se nadevam barem nekoi gragjani drug pat ke razmislat, koga ke dobijat ideja da se otaraksat od stari stvari. No postoi tuka eden golem problem: voedno so pronajden otpad - sram na naodgovornite gragjani - treba da se odgovori i na dilema, kako i kade ovaj otpad - pogotovo od sega pa vo idnina - treba da se likvidira? Kako da postapi odgovoren soliden gragjanin, koj veke so svojata misla e vlezen co 21. vek, koga saka od nekoj otpad da se kurtuli - a nema kade, nema deponija vo blizina, nema organizirano odnesuvanje na otpad - sem da go frli vo priroda? Pozdrav :-)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |