Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
07.08.2012, 12:46

Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 10.ден

По десеттиот натпреварувачки ден 70. држави имаат освоено медали

Освојувачи на медали на Олимписките игри во Лондон на десеттиот ден:

Едрење – ласер (жени): 1. Лиџиа Ксу (Кина) 2. Марит Бувместер (Холандија) 3. Еви Ван Акер (Белгија).

Едрење – ласер (мажи): 1. Том Слингсби (Австралија) 2. Павлос Контидес (Кипар) 3. Расмус Миргрен (Шведска).

Стрелаштво – пушка 3.позиции (мажи): 1. Николо Камприани (Италија) 2. Јонгхиун Ким (Јужна Кореја) 3. Метју Емонс (САД).

Стрелаштво – глинени гулаби (мажи): 1. Џовани Черногораз (Хрватска) 2. Масимо Фабрици (Италија) 3. Фехаид Алдехани (Кувајт).

Гимастика – кругови (мажи): 1. Артур Набарете Занети (Бразил) 2.Јибинг Чен (Кина) 3. Матео Моранди (Италија).

Гимнастика – прескок (мажи): 1. Хак Сеон Јанг (Јужна Кореја) 2.Денис Аблиазин (Русија) 3. Игор Радивилов (Украина).

Гимнастика – двовисински разбој (жени): 1. Алија Мустафина (Русија) 2. Кексин Хе (Кина) 3. Елизабет Твидл (Велика Британија).

Коњички спорт – екипно (завршни скокови): 1. Велика Британија 2.Холандија 3. Саудиска Арабија.

Коњички спорт – екипно: 1. Велика Британија 2. Холандија 3. Саудиска Арабија.

Кревање товар до 105 кг (мажи): 1. Олексеј Торохти (Украина) 2.Наваб Насиршелал (Иран) 3. Бартломеј Војчих Бонк (Полска).

Борење грчко-римски стил до 60 кг (мажи): 1. Омид Норози (Иран) 2.Реваз Лашхи (Грузија) 3. Риутаро Мацумото (Јапонија) и Заур Курамагомедов (Русија).

Борење грчко-римски стил до 84 кг (мажи): 1.Алан Хугаев (Русија) 2.Карам Мохамед Габер Ебрахим (Египет) 3. Дамјан Јаниковски (Полска) и Данијал Гаџиев (Казахстан).

Борење грчко-римски стил до 120 кг (мажи): 1.Мијаин Лопез Нунез (Куба) 2. Хеики Наби (Финска) 3. Јохан Еурен (Шведска) и Риза Кајалп (Турција).

Велосипедизам – спринт (мажи): 1. Џејсон Кели (Велика Британија) 2.Грегори Буже (Франција) 3. Шејн Перкинс (Австралија).

Атлетика – фрлање ѓуле (жени): 1. Надежда Остапчук (Белорусија) 2.Валери Адамс (Нов Зеланд) 3. Евгенија Колодко (Русија).

Атлетика – скок со стап (жени): 1. Џенифер Шур (САД) 2. Јарислеј Силва (Куба) 3. Елена Исинбаева (Русија).

Атлетика – 400 метри со пречки (мажи): 1. Феликс Санчез (Доминиканска Република) 2. Мајкл Тинсли (САД) 3. Хавиер Кулсон (Порторико).

Атлетика – 3.000 метри со пречки (жени): 1. Јулија Зарипова (Русија) 2. Хабиба Гхриби (Тунис) 3. Софија Асефа (Етиопија).

Атлетика – 400 метри (мажи): 1. Кирани Џејмс (Гренада) 2. Лугулеин Сантос (Доминиканска Република) 3. Лалонде Гордон (Тринидад и Тобаго).

По десеттиот натпреварувачки ден 70. држави имаат освоено медали.

Биланс на медали: Кина 64 медали (31 златен – 19 сребрени – 14 бронзени); САД 63 (29-15-19); Велика Британија 40 (18-11-11); Јужна Кореја 22 (11-5-6); Франција 26 (8-9-9); Русија 42 (7-17-18);...


Статијата е прочитана 636 пати.

Испрати коментарБолт без конкуренција
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
Голем интерес за Параолимписките игри во Лондон
Олимпискиот шампион Унгарија „потопен“
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
„Дрим тимот“ забележа уште една победа
Ниту еден медал за Американците во бокс!
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден
Олимпискиот шампион го совлада светскиот првак во четвртфиналето
Бразил – Мексико во финалето
Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд
Динамо Киев и БАТЕ Борисов се пласираа за баражите од Лигата на шампионите
Реприза на Пекинг за Лиу Ксијанг
Хрватска и Србија на првите места во групите
Исланд и Хрватска без загубен бод во четвртфиналето
Исинбаева остана без златен медал
„Дрим тимот“ ја мина и Аргентина
И дрим-тимот на допинг-контрола
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
Џудистка претепа гледач кој фрли шише пред почетокот на финалето на 100 метри
Белорусија шампион на ЕП во кошарка за јуниорки
(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Најголемата ноќ за британската атлетика
Светски рекорд на Пендлтон во спринт
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Американскиот „Дрим тим“ се намачи со Литванија
Последен пливачки ден со два светски рекорда
Ефремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
САД и Кина во „војна“ostavre, 07.08.2012 13:40:15
Zarem ne e sramota sto Makedonija nema da se najde na listata koja gi pokazuva osvoenite medali, pa makar i da bese edna bronzana? Sto e povazno? Da se ima mnogu spomenici vo centarot na Skopje, koisto ce gi vidat samo tie sto ce posetat gradot, ili da se ima rezultati na igrite koisto gi gleda celiot svet? Procitajte ja ovaa statija: http://www.bbc.co.uk/news/business-19144983 Jasno e deka sredstva vo sportot=medalji. Ne mozam da veruvam deka Makedonija ne moze da najde dovolno pari za da pripremi dobro nekolku sportisti. Zosto togas ne se odvojat sredstva? SRAMOTA !!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |