Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.11.2012, 16:23
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во МакедонијаЗголемена е просечната возраст на склучување бракови, зголемен е бројот на разводи, има помалку живородени деца и изумираат цели градови и села

Со единствена цел - побудување на свеста за еден сериозен проблем со којшто се соочува нацијата, а тоа е негативниот тренд на демографскиот развој. Состојба којашто повеќе од една деценија е приустна на територијата на Република Македонија и го наметнува прашањето за нејзиниот опстанок, е единствениот предизвик на сплотувањето на поголем број граѓански организации во Здружение на граѓански организации „Коалиција за живот“.

На денешната прес-конференција на Здружението на граѓански организации „Коалиција за живот“ беше потенцирано дека намалувањето на наталитетот е проблем на модерното време, со којшто се соочуваат голем број земји во светот, па дури и оние економски најразвиените. Ова значи, подвлекуваат, генерално поместување на прерцепцијата за критериумите и условите за склучување на брак и оформување семејство, на едно друго ниво.

- Анализирајќи ги состојбите на демографијата низ годините наназад, можеме да констатираме зголемена просечна возраст на склучување на бракови и кај машката и кај женската популација, зголемен број на разводи, намален број на живородени деца, изумирање на цели градови и села, тренд што предизвикува исклучително тешки последици по сите општествени текови, укажуваат од „Коалицијата за живот“ во која се граѓанските организации „Големи и Мали“, „Доверба“ и „Порака Наша“ од Куманово, Кризен Центар Надеж-Скопје, „Китка“ Прилеп, Здружение за правата на децата - Скопје, Здружение на граѓани за афирмација на хумани вредности и младинска интеграција-Мак-Сонце – Струга, Центарот за мултикултурно разбирање и соработка – Дом за сите – Струга, Здружението за спортски, еколошки и социјален развој на рурални и недоволно развиени подрачја – Искра, Бигор - Дебар.

Оваа слика, потенцираат, не била од секогаш ваква. Пред само 30 до 40 годин, велат „Коалиција за живот“, се раѓале и по 50.000 деца годишно и токму затоа нацијата постои до ден денес.

- За жал, денес семејните вредности се во криза, но никако не смееме да ги напуштиме, а уште помалку да ги напуштиме традиционалните вредности на нашиот народ и држава. Да се обидеме да го вратиме изгубеното – верба во традиционалните вредности и перцепцијата за важноста на семејството, е порака што ја упатија на прес - конференцијата.

Статијата е прочитана 1417 пати.

Испрати коментарВладата не планира попис ниту следната година
Македонија и' одговори на Грција
Разгорена војната меѓу министерот и лекарите
Бојко Борисов со грчка реторика
Берачи на костени пронашле мртов маж
Фатен убиецот од „Али Баба“
Лустриран поранешен струшки градоначалник
Романија го одложува влезот во еврозоната
СДСМ обвинува за изборни манипулации со доселени гласачи
Романија го одложува влезот во еврозоната
Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот
Попоски - Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба
Најмалку 50 сириски војници убиени во Хама
Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди
Две лица повредени од експлозија на плинска боца
Македонија претставена на Глобалниот саем за туризам во Лондон
Бензините поевтинуваат за 4,5, а дизелот за 1,5 денари
Руско оружје за Сирија согласно советски договори
Кампања на ОХО за намалување на отпадот
Николиќ имал инцидент на автопатот Белград-Ниш
Четврото продолжение на 45.седница во Собранието
Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење
Првиот атомски носач на авиони замина во историјата
Поразот на „Вашингтон Редскинс“ - лош предзнак за Обама?
Тадиќ се повлече од челната позиција во Демократската партија
ДУИ - Ист третман за сите од 2001
(ФОТО) Груевски ги наполни со голови снимателите и фоторепортерите
Хелсиншки комитет апелира да престанат заканите за „Аман“
СДСМ - Буџетот нема да ја реши кризата
Анкета - Водат ВМРО-ДПМНЕ и Груевски
Г.г.Стефан - Нишкиот договор не важи, потребно е ново решение
Во Градски парк ќе се гради катна гаража
До социјална парична помош само со лична карта
Епископот Тавадрос - нов поглавар на Коптската црква
Менхетен доби струја
Добра година за тиквешките лозари
Во автобус откриени мигранти од Сомалија
Старец пронајден мртов во опожарена куќа во Гостивар
Состанок на Г-20 за кризата во еврозоната
Нимиц се надева на брзо решение
Проблеми во сообраќајот заради одрони на патот Маврови Анови-Дебар
Бугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Мем��рандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлинkris, 03.11.2012 18:14:10
Не е крив народот......... актуелната власт наместо да се сврти кон живите и иднината се сврти кон спомениците и минатото.......... со празни џебови нема успех на никоја Коалиција за живот.......
Aleksandar, 04.11.2012 00:54:13
Моите дедо и баба имале 4 деца. од тие 4 деца се родиле 10 внуци кои до пред 10 години живееја во Р. Македонија. Денес девет од десете внуци живејат надвор од Р.Македнонија и имаат оформено фамилии. Сите се високо образувани. Тоа е исто како да не се родиле затоа што живејат во странство без намера да се вратат. Сето тоа е лошото водење на државата од политичките елити кои власта ја сметаат како прилика за сто повеќе да украдат. Во каква држава ќе живејат нивните деца?
zoran, 04.11.2012 15:29:51
ne e problemot vo natalitetot tuku vo migracijata. Lugeto masovono ja napustaat drzavata. Ako otidat mladite od kade natalite od kade raganje na deca. prosta e rabotata ne ni treba golema strategija na hartija. Vladata treba da prezeme akcija da gi zadrzat mladite vo Makedonija koga veke otidenite ne se vrakaat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 21°C, Мин: 10°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (44)
Љубовницата на Тито. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју - Најмалку енергија трошам кога се однесувам како јас
Масимо Савиќ е музичар со особен сензибилитет, вонвременски глас и препознатлива емоција...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Автомобили |