Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
25.09.2012, 09:11
Иванов барал Обама да не не заборавиШефот на дипломатијата инсистирал во Генералното собрание дека хашките одлуки треба да важат за сите земји членки

Њујорк - Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Њујорк имаше средба со Барак Обама, за време на приемот што американскиот лидер го организираше за шефовите на делегации кои присуствуваат на Генералното собрание на ОН.На средбата, која веројатно била од нога, Иванов побарал од Обама да продолжи со поддршката што САД и ја даваат на Македонија за добивање на покана за членство во НАТО.

Обама рекол дека САД даваат силна поддршка за интеграцијата на Македонија во НАТО и изразил благодарност за придонесот што нашата земја го дава во воените мисии, како таа во Авганистан. Тој го охрабрил дијалогот меѓу Македонија и Грција за надминување на спорот за името, во надеж дека ќе се дојде до решение, со забелешка дека знае дека е потребно да се работи за реализирање на македонскиот влез во НАТО. Претседателот, пред приемот, одржа две предавања на универзитетот Харвард во Бостон, на кој ги претстави македонските интеграции и модел на инклузивност во општеството. негова главна порака притоа била дека во глобализираниот свет веќе не постојат етнички хомогени држави, па етничката демократија се соочува со предизвици, како што се етнизацијата на цивилното општество, на политичкиот спектрум и на институциите.

- Во таков контекст, она кон што тежнее Македонија е да се обезбеди почитување на човековите права и на механизмите за нивна заштита. Инклузивните модели нудат решенија, додека ексклузивните модели на поделби по етничка основа се неизбежен извор на конфликти, тензии и дестабилизација, изјави Иванов. При посетата претседателот подари 130 тома на македонска книжевност на универзитетската библиотека.

Активности имаше и шефот на дипломатијата Никола Попоски, кој во настапот пред Генералното собрание побара почитување на одлуките на Меѓународниот суд на правдата од страна на сите земји членки и зајакнување на неговата улога.Наедно тој ги поддржа напорите на генералниот секретар на ОН за зголемување на бројот на земји кои ја прифаќаат задолжителната надлежност на Меѓународниот суд на правдата. Во рамките на билатералните средби, Попоски разговараше со министерот на Кувајт, Ал Саба, околу поволностите за отворање бизнис во Македонија, вклучувајќи го и барањето да се организираат посети на бизнис делегации од двете земји.Тој се сретна и со својот колегата од Јужен Судан, што е прва средба на високи државни претставници на двете земји, при што е разговарано за продлабочување на билатералната соработка со оваа најнова земја членка на О��.

Статијата е прочитана 2919 пати.

Испрати коментарАтина ќе штеди, но бара повеќе време
Лажна тревога за пожар во Регулаторна комисија
Високо француско одликување за народниот правобранител
Протести на стечајците и земјоделците пред Собранието
Британскиот премиер не знае што значи „Магна Карта“?
„Гугл“ го прославува 14. роденден
Македонија во есенски толотен бран од жолта фаза
Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц
Крејтон - Ирска ја поддржува Македонија да ги почне преговорите со ЕУ
Почнуваат „Деновите на македонскиот мед“
(ОБНОВЕНО) Уапсен градоначалникот на Љубљана Зоран Јанковиќ
Отворена „Големата џамија“ во Стразбур
Само еврото го одржува единството на ЕУ
Асанж го обвини Обама за лицемерие
Нови протести во Шпанија
Товарниот сообраќај кон Грција во прекин
Бан Ки-мун ветил ангажман во решавање на спорот со Грција
(ФОТО) Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Атина
Сто милиони луѓе ќе умрат до 2030 година
И Бранко се виде со Обама
Oд утре дел од Македонија во топлотен бран од жолта фаза
Бесплатни консултации од Кардиоцентарот на „Аџибадем Систина“
Ивона Талеска ќе го замени Латас во „Вечер“
Холанѓани градат фабрика за заштитна облека
Дисциплинска за четворица офицери во случајот Слупчане
Каталонија ќе организира референдум за отцепување од Шпанија
Котески - Белата книга требаше прво да се објави на македонски
Жител на Долгаш обљубил немоќно лице
Шест милиони евра инвестиција за фармацевтски производи
„Газпром“ најави - Македонија ќе биде дел од „Јужен тек“
Марио Монти нема да се кандидира за премиер
Нови инвестициски зони низ Македонија
Привршува обновата на манастирскиот комплекс во Мала Речица
Владата го продолжи рокот за субвенции за земјоделците
„Катимерини“ - Бучковски има вила на Халкидики
Заздравувањето на американската економија ги раздвижи светските берзи
Скопјанец нападнат и избоден кај „Мавровка“
Само 250 денари за основање фирми од студенти
Давутоглу - ОН се на пат да не успеат во Сирија
Десетмина загинати во сообраќајна несреќа во Турција
Средба Иванов - Бан Ки-мун во Њујорк
(ФОТО) Демонстрантите и полицијата се судрија во М��дрид
Кока-Кола ќе вложи пет милијарди долари во Индија
Генерален штрајк во Грција
Крушаровска никако да замине во пензија
Би-Би-Си и' се извини на кралицата Елизабета
Меѓународно признание за Заев за гасификацијата на Струмица
Првите пари легнаа на сметките на компаниите
Преговараат докторите и Министерството за здравство
Албанци протестираа пред Министерството за образование
Брокер се опил, купил нафта за 520 милиони долари и ја зголемил цената на рекордно ниво
Кралев - Потребно е системско решение за комбинирани паралелки
Британски-тинејџери муслимани се борат со бунтовниците во Сирија
Халк и Зираат банка се спојуваат
Лагард - Еврозоната е „епицентар“ на кризата
За робија Французин доби оштета од 797.352 евра
МПЦ ќари 95.000 евра
Николиќ - Србија за директни преговори на највисоко ниво
Хилари Клинтон ги повика муслиманите на толеранција
Зелен кредит од Алфа банка за енергетски ефикасни домови
Единаесет работници повредени во сообраќајка кај Битола
Втор смртен случај од западнонилска треска во Македонија
Кетрин Ештон без план за северот на Косово
НАТО демантира дека се разгледува опцијата „Горна Македонија“
Иванов денеска ќе се сретне со Бан Ки-Мун
Попоски - Да се почитуваат одлуките на Меѓународниот суд на правдата
Антиисламски плакати осамнаа во њујоршкото метро
Половина Косово е невработено
Аврамопулос не изјавил дека Македонија нема претензии кон Грција
Нимиц ги мери следните чекори
Грчката амбасада не е на распродажба
Џафери пишува, преведувачот чита
Иран го блокираше пристапот до Gmail
Гатачка барала 27.000 евра за да разбие црни магии
Ѕинго се откажува од пратеничкиот мандат
Потврдени уште два случаја на западнонилска треска
Пензионерите од октомври бесплатно во автобус и во сабота
Лекарите протестираа половина час
Бела книга за стратешките цели на одбраната
Се повеќе компании инвестираат во енергетски проекти
Бензините поевтинуваат до 3,5 денари, а дизелот за 1,5
Кина го доби првиот носач на авиони
(ФОТО) Двајца тешко повредени во верижен судир во Скопје
Македонска делегација на чело со Пешевски во посета на Кина
Прва средба Попоски - Аврамопулос во Њујорк
Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името
Платите замрзнати, пензиите ќе се зголемат
Самарас му пиша на Груевски и ги одби средбитеtulko drdeski.tetovo, 25.09.2012 14:14:55
A dali voopsto imalo sredba,pocituvani moi?
napredok, 25.09.2012 17:17:09
Ova e golem napredok na Ivanov, za razlika od minatiot pat koga samo si nadmignale so Obama.
средба, 25.09.2012 19:24:05
Не е предвидена никаква средба на Обама со никого, па ни со Иванов. Единствено како со домаќин на традиционалниот прием, секој лидер можеше да се поздрави и да се слика со Обама. Тоа не е средба во никој случај. Само здраво, како сте, и ништо повеќе. Проверете од кај се тие информации дека Обама имал средба со Иванов ( макар и „ од на нога “), и дека разговарал со Иванов. Повеќе може да му се верува на Иванов кога рече си намигнале со Обама, отколку дека во вакви прилики имале разговор.
kris, 25.09.2012 19:42:00
Сиротиот Обама........... не ќе може да заспие за нас..............
Трпе, 26.09.2012 00:28:59
Не е точно дека претседателот на САД и нашиот Ѓоле се сретнале и нешто разговарале.Само тие двајцата биле во иста мега сала и сега си намигначле двапати.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 31°C, Мин: 14°C

Петок
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајком��нтирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (10)
Србите се криви за се'. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Не можам да излезам накрај со главите
Сликарот Омер Калеши на своите 600-800 глави, кои му се творечка преокупација, не насликал ниту едно уво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |