Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.12.2012, 15:09
Син ја задави мајка си поради цигараДваесетгодишно момче од Неготино ја уби 69–годишната Надежда Донева, која го посвоила

Ангел Данов

НЕГОТИНО - Син ја убил мајка си поради расправија за цигара. Еден ден по пронаоѓањето на телото на 69–годишната Надежда Донева во нејзиниот дом во Неготино, полицијата го расветли случајот и соопшти дена станува збор за убиство. Првичните сознанија дека има траги на насилство на телото на жената, ги потврди и обдукцијата. Донева била задавена од нејзиниот посвоен син, по банална расправија која се случила во нивниот дом. Дваесетгодишното момче С.Д е приведено и го признало убиството во полиција.

Неготинци се згрозени од веста за новото убиство. Коментираат дека не сфатливо е децата да посегнуваат по животот на своите родители само поради недоразирања и банални расправии. Бараат државата ��а посвети поголемо внимание кон младите луѓе. За кратко време втор случај на убиство на родител во Неготино.

Се започнало завчера изутрина во домот на Доневи кога се случила расправијата меѓу мајката и посинокот. Таа му пререкла што пуши, а тој се нафлил врз неа, давејќи ја. Откако го извршил грозоморниот чин, го напуштил домот. Се вратил по два часа и побарал лекарска помош. Лекарот ја констатирал смртта и го пријавил случајот во полиција. По извршената одбукција е констатирано дека давење со раце од синот е причината за смртта на Надежда. СВР Велес до Јавното обвинителство поднесе кривична пријава против С.Д. а истражен судија му одредил мерка притвор во траење од 24 часа.

Мајката долго време се жалела на насилството кое што го трпела од синот. Во повеќе наврати го пријавувала и во полиција, по што му биле поднесувани кривични пријави за загрозување на сигурноста при семејно насилство и телесна повреда при семејно насилство.

„Причина за ова кривично дело се нарушени семејни односи, нетрпеливост и подолго време расправање со својата мајка. Неготинската полиција изврши увид наместото на убиството. Прегледан е лешот и пронајдени се траги на насилство. Последната расправија настанала поради запалена цигара од синот. Мајката реагира. Синот станал и со раце ја задавил“, рече портпаролот на СВР Велес, Ненко Александров.

Лекарите констатираат дека причините за ваквите испади се во стресот кој особено го чувствуваат младите и напнатоста кај нив од една страна и послабите амортизациони способности од друга страна. Побаравме стручно мислење од психијатар, бидејќи за кратко време ова е второ убиство извршено од млад човек.

„Со вакви брутални настапи кои се екстремни реагираат поединци кои се со пониски адаптациони способности. Ова е застрашувачко и загрижувачко. Јас би рекол дека и самите сторители на кривичните дела се жртви на сплет на околности. Можеби тоа е повеќе акт на една непромислена моментална афективна состојба. Можеби и претходно размислувале да сторат нешто такво, но изгледа делото е сторено во афект. Секое убиство е ужасен чин сам по себе, уште повеќе кога се убива родител што е крајно нечовечки“, вели психијатарот Блажо Саздов.

Саздов е категоричен дека многу млади се испуштени од контролата на родителите. Затоа во многу случаи одговорноста е во постарите. Индикаторот е запален и крајно време е да се реагира соодветно. Ова е само сигнал дека нешто не е во ред, вели нашиот соговорник.Статијата е прочитана 4159 пати.


Испрати коментарФранцузин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти п��рламентот по оставката на Монти
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахор„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Облачно

Недела
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -3°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 6°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Јованка Броз-Титова Совладетелка (34)
За Јованка Стане Доланц е никаквец
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |