Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.05.2012, 12:52
Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтингВМРО-ДПМНЕ и натаму има највисок рејтинг меѓу политичките партии, а нејзиниот лидер и актуелен премиер Никола Груевски е најпопуларен политичар, покажува најновото истражување на Инстутутот за политички истражувања од Скопје (ИПИС).

На прашањето „За која партија би гласале доколку парламентарните избори би се одржале следната недела“, 23,1 процент од испитаниците одговориле за ВМРО-ДПМНЕ, 14,9 за СДСМ, 6,7 за ДУИ, 4,2 за ДПА, 1,8 за НДП, 1,1 за ЛДП и 0,5 проценти за ВМРО-НП. Најголем дел од анкетираните, односно 30,6 проценти одговориле дека не знаат за кого би гласале, а 15,7 проценти не би гласале за ниедна партија.

Најголем дел од испитаниците, односно 23,5 отсто би го избрале Никола Груевски како иден премиер, 8 проценти - Бранко Црвенковски, 6,3 проценти - Али Ахмети, 2,7 - Мендух Тачи, 2,3 - Руфи Османи, 2 - Радмила Шекеринска, 1,4 - Арбен Џафери и 1,2 проценти - Љубчо Георгиевски. Најголем процент, односно 29 проценти не знаат кого би го избрале за иден премиер, 15,6 проценти не би избрале ниеден, а 8 проценти би избрале друг.

Анкетираните, односно 45 проценти од нив, исто така сметаат дека опозицијата не би ја добила довербата на мнозинството граѓани на следните парламентарни избори, а 25,10 проценти одговориле потврдно. 29,90 проценти се изјасниле дека не знаат дали опозицијата би ја добила довербата на следните парламентарни избори.

Прашани на која партија би ја дале довербата да ја води економијата во Македонија, 30,5 проценти се изјасниле за ВМРО-ДПМНЕ, 10 проценти за СДСМ, 7,7 проценти за ДУИ и 3,3 проценти за ДПА. Доверба во ниту една партија немаат 28,9 отсто, а 17,6 отсто се изјасниле дека не знаат.

Телефонската анкета е спроведена во периодот од 25 до 29 мај и со неа биле опфатени 1.111 испитаници.


Статијата е прочитана 2202 пати.

Испрати коментарОхриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Петмина ранети во Косово
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Либерализиран превозот на стока меѓу Македонија и Полска
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пакт
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Опозицијата за ребалансот - Ако е криза, нека биде криза за сите
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуел
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на Шведска
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестbitola troa skolovan, 30.05.2012 14:02:31
Ha Ha Ha povtorno pocna so rang listi na rejtinzite.Pa do koga mislat deka ova vrvi .Smetkite treba da se platat a ne popularnost.Koj uste veruva na ovie listi ili samo familijata oti saka da si gleda si poracuva.Kako dosega mene na telefon ne me prasal nikoj a bogami i 80 % od naselenieto koe nemoze smetki da si plate.Pa da vidis koi odgovori bi bile.
Ivan, 30.05.2012 14:56:40
Секако . Само напред ВМРО-ДПМНЕ .
sm, 30.05.2012 15:51:06
lazni i nerealni procenti,,, izlezete od rozevite fotelji i videte go pravior rejting
ИПИС, 30.05.2012 18:43:39
Владимир Божиновски! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Elena, 30.05.2012 19:39:25
Како мене ниту еднаш до сега не ми се јавиле да ме анкетираат? Кого всушност анкетираат? Да не анкетираат едни исти постојано?
neopredelen, 30.05.2012 19:54:21
Od Mars se gleda deka ovaa anketa i nerealna i namestena vo stabot na VMRO DPMNE. Nikoj veke ne dava poddrska na vlasta i osobeno NE vo vakov odnos.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Петок
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Сабота
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |