Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.12.2012, 17:04

Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова

Комерцијална банка ќе се сели во зградата „Сан Марко“ на плоштадот „Македонија“

Нина Нинеска-ФиданоскаКомерцијална банка ја продаде зградата во која се наоѓа во моментов и таму работи долг период наназад. Банката ќе се сели во нов деловен објект во центарот на градот, поточно на плоштадот „Македонија“, во близина на споменикот Воин на коњ. Оваа зграда сега е во сопственост на Комерцијална банка, откако ја реализираше хипотеката што ја имаше врз овој објект.

Инаку, Комерцијална банка ја продаде старата зграда за сума од 21,7 милиони евра или прецизно 21.736.625 евра, без даноци и давачки.

Засега не е познат новиот газда на старата зграда на Комерцијална, која е лоцирана на левиот брег на Вардар, до Македонската опера и балет. Дел порталите вчера објавија дека можно е купувач да биде Владата.

Банката вчера, преку ценовно чувствителна информација на Берзата објави дека склучила договор за продажба на свои објекти со површина од 22.525 квадратни метри, по цена од 21.736.625 евра, без даноци и давачки. „Со оглед на тоа дека во рамките на продадените објекти се опфатени и објекти во кои Комерцијална банка ја врши својата дејност, во иднина се планира банката да ја извршува својата дејност во други објекти во нејзина сопственост“, се вели во соопштението од Комерцијална банка.

Од банката велат дека немаат што да дополнат во поглед на продажбата на зградата, освен информацијата што официјално беше објавена на берзата.

Но, според неофицијални информации на „Утрински“, банката ќе се сели во зградата „Сан Марко“ на плоштадот „Македонија“ во главниот град. Се работи за метално-стаклен објект на шест ката, со куполен врв.

Комерцијална стана сопственик на овој објект откако ја реализираше хипотеката за одобрен кредит за неговата изградба. Поточно, фирмата „Уни-М“ пред неколку години за изградба на овој објект зела кредит од Комерцијална банка во износ од 12,3 милиони евра. Поради неплаќање на кредитот, банката во октомври 2010 година ја активирала хипотеката врз овој репрезентативен деловен објект, а потоа ја откупила. Првично, Комерцијална банка се обидела да ја продаде зградата „Сан Марко“ со почетна цена од 13,5 милиони евра.

„Утрински“ дознава дека мотивот за продажба на старата зграда на Комерцијална воопшто не е поради никакви финансиски причини. Аргумент за тоа, како што велат наши извори, дека мотивите за продажба на зградата на Комерцијална банка не се од финансиска природа, е фактот што сумата од 21 милиони евра новиот купувач нема да ја плати одеднаш, туку на рати во следните 15 години.

Исто така, како што се објаснува, дека причината за продажба на зградата не треба да се бара во мотиви од финансиска природа, е фактот што иако банката во третиот квартал од годинава објави загуба од околу 390 илјади евра, сепак таа во првите девет месеци од годинава има вкупен позитивен финансиски резултат, односно добивка од 4,33 милиони евра.

Инаку, новиот простор во зградата „Сан Марко“ е помал од оној во стариот објект кој е продаден, па поради тоа, како што се дознава, банката планира да докупи уште една зграда во оваа близина.

Инаку, како што се дознава, во старата зграда на левиот брег на Вардар до МНТ, ќе останат шалтерите на банката и граѓанските сефови. Тоа е договорено со новиот сопственик, односно е дел од договорот што е потпишан со купувачот на зградата.


Статијата е прочитана 4627 пати.


Испрати коментарВолерс
Полемика на Кирил Божиновски и Андреј Петров за инцидентите
Груевски - Неплатените обврски кон стопанството намалени за 68 отсто
Уште пет споменици во Центар
Буш постариот во болница
Македонскиот ПЕН центар бара одговорност за отсранувањето на новинарите
СДСМ го информираше дипломатскиот кор за кршењето на Уставот
Одговорноста како поединци и партии ќе ја понесеме на избори
Селмани - Имаше обид да се злоупотреби протестот на собраниските известувачи
Минчо Јорданов отвора фабрика за производство на сирење
Груевски - Има постапка за отстранувањето на новинарите
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Приведен прилепчанецот што влета со џип на протестот на СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Заев да се извини и да даде оставка од политичките функции
Тодоров - Нови 800 вработувања во јавното здравство
(ФОТО) Опозицијата со граѓаните во парламентот во природа
„Адора“ го награди „Утрински весник“
Нов изглед на „скопско“
На Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |