Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.12.2012, 18:56
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос АнџелесПремиерот изјави дека владиниот тим остварил поединечни контакти со голем број инвеститори кои покажале интерес за можни инвестиции во Македонија

По Детроит и Хјустон, Лос Анџелес е третата дестинација од нашето роуд шоу каде што имавме успешна презентација и остваривме поединечни контакти со голем број инвеститори кои покажаа интерес за можни инвестици во Република Македонија, изјави премиерот Никола Груевски по обраќањето на бизнис форумот.

- Денешната презентација пред 60-тина компании и над 100 присутни лица во салата беше одлично примена и резултираше со повеќе поединечни средби, а дел од присутните компании покажаа интерес за понатамошни контакти со цел можна инвестиција во Република Македонија, рече премиерот Груевски.

Со некои од компаниите, како што посочи, направени се и поединечни контакти. - Дел од нив се од областа на прехранбената индустрија, дел се од производството на козметика, дел од автомобилската индустрија, а дел од градежната индустрија, рече Груевски.

Покрај презентацијата, како што додаде, со дел од претставниците на компаниите кои покажале интерес за повеќе детали од она што било кажано, реализирани се и посебни средби.

На презентација на македонските бизнис потенцијали присуствувал и претставник на Светската банка, кој е одговорен за изданието „Doing Business“, каде што Македонија високо котира, односно од 96 место дојде на 23 место.

Присуството на претставник на Светската банка, како што рече премиерот, даде посебна кредибилност на она што македонската делегација го говореше.

- Тој го потврди она што ние практично го кажуваме како предност на нашата држава за правење инвестиции. Од тој аспект тоа е добро затоа секогаш кога има трета страна на кредибилност тоа дава една поголема тежина на она што го зборуваме за Република Македонија и воопшто значи поголема доверба кај инвеститорите, изјави премиерот Никола Груевски по обраќањето на бизнис форумот во Лос Анџелес. 

 
Статијата е прочитана 763 пати.


Испрати коментарАЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја кана�� Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаGlobalni kompanii..., 01.12.2012 20:03:06
Компаниие кои се во глобалната сервис индустрија имаат потреба од проширување на својата мрежа на сервиси, тие се заинтересирани да имаат свои претставници и контрола на пазарите. Еве прилика за ДПМНЕ да ги наместо своите кадри во странските компании и да им отвори врата за излез од Македонија кога ке паднат од власт! Се друго е манипулација и трошење народни пари за самопромоција и замајување на народот и гласачите. За среќа, тие тоа веќе не го купуваат!
Samoil, 01.12.2012 21:55:46
Premierot se trudi da donese investiciji od cel svet i toa dobro go pravi No bi bilo dobro i Makedonskite mali investitori da gi podrzi i da im gi olesni uslovite za rabota i toa so kampanjata OSMELI SE da se stvorat novi mali biznismencinja shto ke se samovrabotat i shto ke vrabotat po najmalku ushte po eden vraboten,a ne da se osmelat i da se zadolzat i samite i svoite familiji Za razlika na golemite firmi,prodavnici,dukani i transportni firmi za stoka i za patnici se unishtuvaat malite firmicki taka da malite se primorani da zatvoraat i da baraat rabota kaj gol. firmi So pocit
комедија, 02.12.2012 00:20:56
Дома државава пука по сите шевови, а он во лос анџелес збори за гачки дуинг бизнис, што би рекол самиот 1 слика 1000 зборови, можеби кога ќе се врати ќе се обрати за отворањето на рајскиот парк во чешиново! тоа би било соодветно...
Od mene, 02.12.2012 02:27:39
Sakam samo da prasam , dali pred da se napisat tekstovite, nekoj proveruva kolku se verodostojni ????? Ili pisuvate napamet za da mu se podigne rejtingot na g-not Gruevski....Ziveam vo USA mnogu dolgo , poznavam mnogu nasinci koi isto taka dolgi godini ziveat ovde vo gore navedenite gradovi...Nikoj ne se sretnal so doticniot...Mozebi e samo politicki trik za uste nekoj mandat .......a zaboraviv , ili samo da se proseta nasata delegacija na smetka na nasiot siromasen narod.... ps pozdrav do redakcijata
od ostrijot, 02.12.2012 11:40:02
kakvi biznisi kakvi bakraci grujevski uste nee svatil oti amite ne nasednuvat na negovite falbi i lazi.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 6°C, Мин: -6°C

Вторник
Ведро
Макс: 6°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (17)
Тито под притисок да се повлече – Јованка го спасува.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |