Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.02.2013, 16:04

Санино бил очаен, но не се откажува„Булдожерот“ на еврокомесарот Штефан Филе, Стефано Санино по два дена престој си замина од Македонија, но како што се дознава неофицијално тој не дигнал раце од намерата да издејствува излез од политичката криза. Дипломатски извори тврдат дека Санино бил очаен по средбите и преговорите со власта и опозицијата, со оценка дека ни едната ни другата страна не мрднале од позициите. Но, тој ги уверувал дека работите се уште можат да се сменат до 24 март, практично најавувајќи дека ќе се прави се до денот кога се закажани изборите опозицијата да учествува во нив.

Наспроти внимателноста со која се именуваат и оценуваат настаните на 24 декември, Санино зад затворена врата зборувал за нив како за судир. Тој правел притисок и да се обнови дијалогот со новинарите, бидејќи и тој е дел од истата црна епизода, а е битен за крајната оценка во извештајот на Европската комисија. (С.Ј.)Статијата е прочитана 2206 пати.


Испрати коментар„Виз Ер“ сака да лета од Скопје до Дубаи
Во „опелот“ пронајдена ДНК на обвинет во случајот „Монструм“
СДСМ останува на последниот предлог
Продолжува штрајкот на аеродромите во Германија
Обвинителот најде и умисла во случајот со тенковските делови
Лозарите се договорија со винарската визба „Винеја“
НАСА следи астероид што денеска ќе прелета крај Земјата
Руските научници предупредуваат на нов удар од метеор
ВМРО-ДПМНЕ го одби Црвенковски и врати со контрапредлог
Битолскиот полициски портпарол во трка за Ресен
Засега не се обелоденува новиот изглед на Универзалната сала
Граѓаните сакаат чесни градоначалници
Во плински боци сокриени 14,5 килограми марихуана
Пад на прометот во индустријата
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Црвенковски предлага локални избори на 28 април
Филе ја откажа најавената посета на Скопје
Ограбена црква во гостиварското село Здуње
Три лица уапсени во Британија за скандалот со коњско месо
Наградени најдобрите фотографии и новинарски производи за АРМ
Арифи и Бејта поднесоа оставки
Ховит најави одложување на гласањето за извештајот за Македонија
Од Вардар извадени два трупа
СДСМ ќе учествува на избори ако се одложи рокот за кандидирање за 10 дена
ВМРО - ДПМНЕ не прифаќа ултиматуми за локалните избори
(ВИДЕО) Над 400 повредени од метеорски дожд во Русија
Груевски се сретна со известувачот Ричард Ховит
Рубин - Прашањето за името не е нерешлив проблем
Сообраќајот на патот Катланово-Велес по една лента
Викторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Ховит како рамо за плачење
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Рим
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Попоски - Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Нема договор за парламентарни избори
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог
Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори
Вештаците сведочеа за „Монструм“
Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на патот Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазарpile, 14.02.2013 17:09:01
Nema sudir G-dine Sanino,gledate Sobranieto normalno funkcionira, se menuva delovnik za rabota,DPMNE i DUI funkcioniraat kako nastiman klavir, se skratuvaat diskusiite na 15 minuti (ma kakvi diskusii daj so dekret i po skratena postapka da se znae koj e tatko vo kukata), narodot im dal da go pravat toa sto go pravat, kakov takov ama narod e.A pravea,partiziraa sekoj segment od opstestvoto,spektakularno apsea bez pocituvanje na covekovite prava,pa osloboduvaa, pritvorot kako glavna merka im bese vo presmetka so neistomislenicite.A i Vie pravevteIistaknuvavte Ministri vo negativna konotacija vo izvestaite nebarajki efikasni rezultati od toa,dodeka sami ne kazjat da si zaminat,ako sakaat normalno, i dadovte navoden ,,najpozitiven izvestaj za efikasna voobrazenost na Vlasta.Sega Vie ste na red da doprinesete za sreduvawe na sostojbite, ne samo makedonskiot gragjanin.Ili mozjebi se plasite deka Vladata ke klone kon istok ili kon Sangajskata zona,pa kazjete go javno toa na Makedonskite gra
m. edelweiss, 14.02.2013 19:48:41
G-din Sanino moze sto saka da komentira, no ne e fer istoto i do sega da go komentirase za Grcija koja e nepremostlivo resenie. Da ne bide covekot da se vadi zatoa sto mu se ukaze pricina koja voopsto i ne mora da ja zeme vo predvid, bidejce odsekogas bila, e i ce bide pricina neizgraden cvrst stav stav vo EU za odredeni nezini clenki koi postojano segde pravat teski destrukcii .
ФЕЛИКС, 14.02.2013 20:40:31
Топрва ќе имаме очај на очајот,кога некој од уценувачки монолог ќе прејде на конструктивен дијалог и улицата ќе ја замени со институцијата парламент.Едино останува дали ќе доживееме како ,,Муса дере јарца,, ако се покаже атрофирано јунаштво и се пружи залуден отпор на денешниот квартет.Или ,,јао,јао па ми смо се шалили цело време,а ви сте то схвитили озбиљно,,.Што упростено би се рекло по тефлонски C U R I I I I I K !!!!!!!!!!!!
mene, 15.02.2013 01:11:26
Feliks abe ostaj ova, tuku ni zbor ne procitav od tebe za zamrznative smetki na investitoron nesuden. Papava tvoj veli kako nego covek ne stapnal vo zemjava, mislam takov altruist (ovoj pat vo vistinska smisla na zborot). Eve pogledni: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=104842 (mozes od 40 sekunda pa nataka, da ne gubis vreme de). Ti sto velis za ovaa rabota? Jas mislam jalov ke da e altruizmov vo Makedonija. Ama ti se ekspert, cekam od tebe da cujam, duri ne se smiluva papava da ni objasni! Ajt pozdrav!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: -2°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Дождот од метеорски остатоци денеска падна над руската Челјабинска област во реонот на Урал...
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
Водителскиот бард замина во легендите
Миќа Орловиќ, ненадминлив доајен што ја одбележа медиумската сцена на бивша Југославија, почина завчера во Белград во 79...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |