Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.12.2012, 13:48

Новицки се врати, Далас декласиран

Сан Антонио ги совлада Меверикси со 129:91, Германецот со осум поени во дебито сезонава

Враќањето на Дирк Новицки на Далас не му донесе среќа. Германецот и неговите соиграчи не можеа да најдат противигра за расположениот Сан Антонио, кој ги декласираше со убедливи 129:91.

Во своето деби сезонава Новицки одигра само 20 минути, тој се врати на клупата бидејќи Спарси во текот на целиот меч доминираа, а во еден моменти имаа предност од плус 46 поени разлика.

„На средината на третата четвртина губевме 80 поени разлика, затоа не морав да играм“, преувеличува Новицки, кој запиша осум поени.

Најефикасен во победничкиот табор беше Дени Грин со рекордни 25 поени во неговата кариера. Тони Паркер реализираше 18, Кави Ленард 17 и Тим Данкан 15 поени.

Клиперси ја продолжија серијата, до 13. триумф во низа дојдоа откако на гостувањето кај Феникс славеа со убедливи 103:77.

Блејк Грифин со 25 поени 11 скока беше централна фигура на натпреварот, дабл-дабл ефект забележа и Крис Пол (17 поени и 13 скока).

Во „Медисон сквер гарден“ се одигра неизвесен меч меѓу Њујорк и Минесота. Кармело Ентони со своите 33 поени се погрижи Никси да дојдат до 12. победа на домашен терен (94:91), а додека противникот да го запише деветтиот пораз на гостински терен.

„Во прашање беше само моментот кога ќе направиме пресврт. Во првото полувреме воопшто не игравме добро, нозете не не' слушаа, немавме доволно енергија. Си направивме проблеми, но знаевме како да се извлечеме. Ова беше еден од оние мечеви во кои не сакавме по никоја цена да загубиме, тоа го покажавме“, коментира по натпреварот Кармело Ентони. Покрај него добра игра прикажа Џеј Ар Смит со 19 поени и Тајсон Чендлер со 16 поени и десет скока.

Бруклин и Филаделфија во последно време не ја играат играта како од стартот на сезоната, за двата тима овој дуел беше важен за враќање на победничкиот дух. Поуспешни во ова беа Нетси, на крајот славеа со 95:92, во доста неизвесен натпревар Џо Џонсон од линијата за слободни фрлања стави крај на приказната.

„Многу ја посакувавме оваа победа, ни беше потребна за да се вратиме во победничката патека особено на домашен терен. Користевме некои акции што ги игравме на стартот на сезоната. На крајот се покажаа како успешни, можеме да бидеме задоволни“, изјави Дерон Вилијамс, кој запиша 16 поени. Пред него Џо Џонсон со 22 поени.

Резултати: Њујорк - Минесота 94:91, Орландо - Јута 93:97, Сан Антонио - Далас 129:91, Феникс - Лос Анџелес Клиперс 77:103, Сакраменто - Протланд 108:96, Бруклин - Филаделфија 95:92.


Статијата е прочитана 249 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |