Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.11.2012, 12:04
Фиорентина по 30 години победи во Џенова„Виолетовите“ славеа 1:0 со погодокот на Мануел Паскал во 14. минута

Фудбалерите на Фиорентина синоќа постигнаа гостинска победа со 1:0 против Џенова, во натпревар со кој беше комплетирано 10.коло од Серија А. Мануел Паскуал во 14. минута го постигна победничкиот гол за „виолетовите“ од Фиренца.

По оваа победа Фиорентина остана на петтата позиција на табелата, но сега со само еден бод помалку од четвртопласираниот Лацио. Џенова со 9 освоени бодови се наоѓа на 16.то место.

Постигнати резултати на другите натпревари од оваа рунда во Италијанското фудбалско првенство: Палермо - Милан 2:2, Јувентус - Болоња 2:1, Аталанта - Наполи 1:0, Парма - Рома 3:2, Интер - Сампдорија 3:2, Лацио - Торино 1:1, Киево - Пескара 2:0, Каљари - Сиена 4:2 и Удинезе - Катанија 2:2.

Табела: Јувентус 28 бодови, Интер 24, Наполи 22, Лацио 19, Фиорентина 18, Парма 15, Рома 14, Каљари 14 итн.Статијата е прочитана 199 пати.

Испрати коментарСамо бод за Манчестер Сити на гости кај Вест Хем
Антиќ го доби дуелот со Илиевски
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |