Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.10.2012, 20:30
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионитеМакедонскиот ракометен првак го совлада Силкеборг во Данска со 26:23 и со максимален ефект е на делба на првата позиција во групата Ц

Македонскиот ракометен шампион и во третиот натпревар ја постигна третата победа во Лигата на шампионите. Совладан е данскиот тим Силкеборг со 26:23 (11:14) и со вкупно шест бодови Металург е на делба на првата позиција во групата Ц.

По добриот почеток и водството од 4:2, тимот на Металург направи серија грешки и данската екипа го презеде водството и со серија од 4:0 поведе со 6:4. Безуспешни беа сите обиди од клупата на тренерот лино Червар да ја мобилизира екипата, но грешките на Металург на крајот од првиот дел на домаќините им донесоа водство од 14:11.

На стартот од вториот дел Металург е уште во криза, па Силкеборг во два наврати има и највисоки четири голови предност (17:13 и 18:14) во 40.та минута. Металург првпат во вториот дел изедначи на 19:19 во 48.та минута, а до 53.та минута уште двапати беше нерешено.

Македонскиот првак и покрај многуте исклучувања, во 53.та минута поведе , а по серијата од 5:0 веќе имаше и убедливи 25:21 во финишот на натпреварот. До крајот Металург успеа да го задржи водството.

Јунак на натпреварот беше Дарко Станиќ со 20 одбрани, а најефикасни беа Наумче Мојсовски со 7 голови. Ренато Вугринец и Гоце Георгиевски постигнаа по 5.

На чело на табелата во Ц групата се Килеце и Металург со по 6 бодови, Силкеборг, Горење и Санкт Петербург имаат по 2, Шамбери е последен без бод.

Во 4.коло Металург на домашен терен на 20 октомври игра со Санкт Петербург.


Статијата е прочитана 887 пати.

Испрати коментарЈаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |