Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.02.2013, 15:29
„Фолтин“ за Св. Трифун и Св. Валентин во „Хавана“Новиот албум спакуван во само 17 минути музика, ќе има можност да го слушне скопската публика вечерва повторно, откако неодамна „Фолтин“ концертно го промовираа во МКЦ

По повод Св. Трифун и Св. Валентин, битолската група „Фолтин“ со изведба на композициите од најновиот албум „Антитело“, денеска на полноќ ќе настапи во клубот „Хавана“. Новиот албум спакуван во само 17 минути музика, ќе има можност да го слушне скопската публика вечерва повторно откако неодамна „Фолтин“ концертно го промовираа во МКЦ. Освен темите од „Антитело“, овој пат ќе прозвучат и композиции од нивните последни два албума.

Концертот симболично го носи насловот „Антитело во потрага по тела на Св. Трифун“. За новиот албум „Антитело“, вокалистот Бранко Николов ќе изјави: „Кога пишуваш поезија и ја свириш, имаш апстрактна форма и израз, што е супер затоа што на слушателот му оставаш голема слобода да го сфати делото онака како што сака. Таа слобода е незаменлива и совршена, а добро дело излегува кога дозволуваш слушателот да го чуе“.

Статијата е прочитана 401 пати.


Испрати коментарСтив Мартин првпат стана татко на 68 години
Македонскиот филмски фонд на собир во Израел
(ФОТО) Најмалата банка во Германија
Фотографии од бремената Кејт Мидлтон во бикини
ДПМ одбележа 66 години постоење
Мила Кунис ќе се соблече, само да не ја прашуваат за Ештон
„Роксет“, „Квин“ и „Битлси“ за Денот на вљубените
(ФОТО) Був под хауба преживеа возење од сто километри на час
Битола на големо се подготвува за „Битола Шекспир фестивал“
Александар Морфов прогласен за почесен доктор на ЕСРА
Кралицата не сака бебето да се вика Дајана
Филмот „Арго“доби три награди БАФТА
(ФОТО) Триумф на младите музичари над ветераните
Ќерката на Мик Џегер живее во социјален стан
Кирил Џајковски на Вудсток
(ФОТО) Ритуално капење во Индија
Вегетаријански порции за Адолф Хитлер
(ФОТО) Самба! Самба! Самба!
(ФОТО) Кинезите го прославија пристигнувањето на Змијата
Леонардо ди Каприо во врска со косовската Мис универзум
Берлинале почна во знакот на политиката
Пол Макартни во Њу Орлеанс помина како уличен свирач
Од сабота до сабота
ЏИШ - Ново шоу со Игор Џамбазов на МТВ
Нацоски одбележува декада на меѓународната сцена
Во мозокот постои центар за зло
„Епл“ продаде повеќе од 25 милијарди песни
Филмскиот фонд ќе финансира 28 проекти
Дино Имери ја одушеви публиката во „Лисински“
(ФОТО) Поштенска марка со вкус на чоколадо
(ФОТО) Долги аплаузи и воодушевување на премиерата на „Изгубени Германци“
Сто и дваесет години од смртта на Григор Прличев
(ВИДЕО) Астероид ќе мине покрај Земјата на 15 февруари
„Skyfall“ прогласен за филм на годината на Бритиш Филм Авардс
Премиера на „Изгубени Германци“ од Дејан Дуковски во МНТ
Слика од Пикасо продадена за 28,6 милиони фунти
Роби Вилијамс не бил доволно кул за „Оејзис“
Агата Кристи била надгледувана од МИ5
Премиера на операта „Аптекарот“ од Јозеф Хајдн
Првата фотографија на синот на Шакира и Пике за УНИЦЕФ
Реконструирано лицето на Ричард Трети
Пронајден скелетот на Ричард Трети
„Изгубени Германци“ утревечер премиерно во МНТ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Претежно облачно

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
91. Elvis Presley, „Suspicious minds“
Автор: Mark James; продуценти: Chips Moman, Felton Jarvis, Presley; објавена септември 1969 година, РЦА
Вечера и појадок за љубовниците
Ви предлагаме мени за Денот на вљубените - со него завршете ја вечерата и почнете го утрото...
Кинеска година на Змијата - Змијата во куќа, гладот од куќа
Една древна кинеска поговорка вели дека змија во куќата е добар знак, бидејќи тоа значи дека вашето семејство нема да гл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |