Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.11.2012, 14:12

Проширувањето на ЕУ нема да запре

Процесот на проширување на Европската унија не е во прашање и продолжува со полна пареа. Ова денеска го потенцираше Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе по се` поголемиот број изјави на европски политичари дека со приемот на Хрватска идната година, вратите на Унијата ќе бидат затворени за нови членки до 2020 година.

- Апсолутно нема прашање за стопирање на процесот на проширување. Ова е една од клучните политики на ЕУ и една од најуспешните што дава резултати и што ја дефинира Унијата. Само ќе потсетам дека пред неколку недели, кога Комитетот за доделување на Нобеловата награда одлучи награда��а за мир да и ја даде на ЕУ, го посочи токму проширувањето како една од причините. Ние имаме јасна стратегија и истата минатиот месец ја преставивме во прогрес-извештаите за голем број земји, истакна Стано.

Гласноговорникот на Филе додаде дека проширувањето се одвива, но дека кога станува збор за временски рокови, тоа Комисјиата не сака да го коментира оти времето и датумите се во рацете на земјите-кандидати за членство и земјите во процес на пристапување.

- Во секој случај, имаме неколку земји во процес на пристапување, неколку земји-кандидати и некои што аспирираат да добијат кандидатски статус. Тоа значи дека овој процес и тоа како продолжува и нема прашање дека процесот на проширување на ЕУ е стопиран. Тоа не се случува ниту сега, ниту ќе се случи во иднина, дециден е Стано.

Инаку, токму германските политичари се најгласни во изјавите дека ЕУ е заморена од проширувањето, па дури бараат одложување на веќе договорениот прием на Хрватска. Од тие причини, еврокомесарот за проширување Филе утре ќе престојува во еднодневна посета на Берлин, Германија, каде што со властите на најсилната држава-членка на Унијата ќе разговара во врска со зачестените изјави дека веќе не го поддржуваат процесот на проширување на ЕУ. Тој има закажано средба со министерот за надворешни рбаоти Гвидо Вестервеле, а ќе има средби и со лидерите на политичките партии во германскиот Бундестаг.

Од кабинетот на Филе ни потврдија дека главна цел на комесарот е да разговара за иницијативата на Германија да се одложи приемот на Хрватска во ЕУ, закажан за 1 јули 2013 година, што тие го оправдуваат со неисполнувањето на одреден број на реформи. Исто така, еврокомесарот Филе, како што ни потврдија од неговиот кабинет, ќе се обиде да ги убеди Германците да го поддржат приемот на нови членки во ЕУ, посебно на земјите од Југоисточна Европа, меѓу кои е и Македонија. (МИА)


Статијата е прочитана 340 пати.

Испрати коментарИринеј - Нема разговори со МПЦ додека Вранишковски не биде ослободен
Конфискуваниот имот на јавно наддавање
Николиќ - Србија е подготвена да посредува меѓу Грција и Македонија
Ревитализација на железничките делници Табановце-Куманово и Миравци-Смоквица
Шефот на ЦИА поднесе оставка поради љубовна афера
Едвард Џозеф - Обама ќе задржи континуитет кон Македонија
Папуљас го скрши молкот за одговорот на Меморандумот
Германија го скрои буџетот со нови долгови
Се опремува фабриката што ќе произведува за „Мерцедес“
Пар-непар во Њујорк
И папата ќе се обраќа онлајн
Црвенковски се сретна со Месиќ
Николиќ се понуди да ги смирува Скопје и Атина
СДСМ - Трајановски ја злоупотребува функцијата
Реконструкција на гостиварското двојно убиство
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Првиот апликант за советник во здравството со IQ 156
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Навредата и клеветата декриминализирани
Од 1 јануари либерализација на транспортот меѓу Македонија и БиХ
Македонија има институционален капацитет за преговори со ЕУ
Македонија интензивно се подготвува за „Јужен тек“
Поминаа измените на Изборниот законик
Кенијка роди близнаци - Барак Обама и Мит Ромни
Софија и Атина да не ги попречуваат интересите на ЕУ и Македонија
Конференција за влијанието на климатските промени во земјоделството
ОПЕК ја намали прогнозата за светската побарувачка на нафта
Масовни протести во Аргентина против претседателката Кирхнер
Србија донесе закон за амнестија
Силен земјотрес во реонот на Фукушима
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со профит од 30,6 милиони евра во третиот квартал
Затворен режисерот на антиисламистичкиот филм
Фејсбук ја срамоти бугарската полиција
Една жртва и 19 повредени на концерт на „Линкин парк“
Миреј Балестра е првата жена избрана за претседател на Интерпол
Советник од Кисела Вода шверцувал хероин
Тодоров бара Ајнштајн советници
На листата на 16 најинтелигентни се и тројца балканци
(ФОТО) Отворена реконтруираната „Козле“
Од отровите во ОХИС има спас, треба да се најдат пари
Се укинува мерката за условен увоз на брашно
Ултрадесничарите до Самарас - Имате ли договор со Скопје?
(ФОТО) Европратеникот Ховит го посети основното училиште „Димо Хаџи Димов“
Владата го усвои предлог планот за евроинтеграции
По „Сенди“, ново невреме ги погоди Њујорк и Њу Џерси
Гостиварка добила ќотек од сопругот
Ограничени дискусиите за законот за бранители, Села ќе го пали Собранието
Бискупот од Дарам е новиот надбискуп на англиканската црква
Новата вакцина против ХИВ ја мина првата фаза
Продолжува собраниската расправа за Изборниот законик
Оли Рен - Грчкиот долг е неодржлив
Груевски - Се определивме за длабоки, фундаментални реформи
Индексите паднаа, а нафтата поевтини по реизборот на Обама
Меркел ја предупреди Британија да не излегува од ЕУ
Најмалку 48 луѓе загинаа во силниот земјотрес во Гватемала
Словенија нема пари за старите штедачи на „Љубљанска банка“
Четворица Тибеќани се самозапалија
Изгласан новиот пакет мерки за Грција
Расправата за бранителите пред ограничување
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Стипе Месиќ почесен граѓанин на Тетово
Една компанија подигнала документација за ОХИС
Обвинителството чека потврда од Босна за нова истрага
Пресечен канал за шверцување мигранти од Азија и Африка
ОН и Брисел охрабрени од одговорот на меморандумот
Нови правила за барателите на азил
Од декемврискиот самит на ЕУ ќе зависи развојот на земјата
Западен Балкан во рецесија
Иванов се дружеше со граѓаните
Македонските земјоделски производи имаат одличен квалитет
Проект на УСАИД за експанзија на мали бизниси
Стартуваат евтините кредити за компаниите
Српската полиција го уапси „газда Нини“
Средба на министерот Попоски со Свилановиќ
Кумановец ја претепал сопругата и ја затворил во багажник
Ховит - Преговорите со ЕУ треба да почнат
Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење
Политички Берлин дипломатски воздржан по посетата на Арифи
Кенедиeви се вратија во Конгресот
Честитка од Иванов до Обама по повод реизборот
Волерс - Продолжуваат силните врски на САД со Македонија
Почнува Агрофуд 2012.
Обама - За САД најдоброто допрва доаѓа
(ФОТО) Американска изборна ноќ во Скопје
Републиканците победија во Претставничкиот дом, демократите го задржаа Сенатот
Ромни ја призна победата на Обама
Втор мандат за Барак Обама
Бојко Борисов со грчка реторика

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 13°C, Мин: -1°C

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Фестивалот носи иновативни идеи
Искра Шукарова, програмска директорка на фестивалот за современ танц „Локомоушн“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |