Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.06.2012, 16:46
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победиОклахома славеше над спарси со 102:82 и намали на 2:1 во финалето на Западната конференција

Оклахома славеше на домашен терен над Сан Антонио со 102:82 и намали на 2:1 во финалето на Западната конференција во НБА плеј-офот. За спарси ова е прв пораз по 50 дена и 20 победи во низа.

Клучни за победата на тандерси беа вториот и третиот период во мечот. На четири минути до истекот на претпоследната четвртина тие имаа плус 20 (68:48), залиха што ја задржаа и по последното огласување на сирената.

"Клуч за нашата победа беше играта во одбрана. Конечно, одигравме како што прилега на меч во разигрувањето за титулата", рече Скот Брукс, тренер на Оклахома.

Тоа дека Оклахома беше подобар противник во сите елементи на кошаркарската игра призна и неговиот колега во спротивниот табор, Грег Попович.

"Моите играчи прикажаа скромна партија и овој пат не беа на нивото од претходните два натпревара", дополни Попович.

Најдобар поединец во екипатана Оклахома беше Кевин Дурант со 22 коша, 4 скока и 5 асистенции, Сефолоша додаде 19, Џејмс Харден го заврши дуелот со 15 поени, Ибака уфрли 14. Тони Паркер и Стивен Џексон постигнаа по 16 коша и беа први стрелци кај спарси.

Статијата е прочитана 301 пати.

Испрати коментарПочнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |