Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.02.2013, 15:00
Георгиев: Без парламентарни, не одиме на локални избори„Оставките на пратениците се потпишани, депонирани се во партијата и ќе се приложат кога ние ќе одлучиме“, изјави потпретседателот на социјалдемократите

„СДСМ и Сојузот за иднината нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратиме пратеничките мандати бидејќи нема договор за предвремени парламентарни избори“, порача денеска потпретседателот на социјалдемократите Гордан Георгиев.

„Мандатите ќе ги вратиме тогаш кога ќе истечат сите рокови и можности за постигнување политички договор за избегнување на понатамошното продлабочување на кризата и за тоа ќе ја известиме јавноста. Оставките се потпишани, депонирани се во партијата и ќе се приложат кога ние ќе одлучиме“, изјави Георгиев.

Во врска со предлогот на премиерот и лидер Никола Груевски да се формира комисија која ќе даде препораки за Деловникот и неговата конзистентност со Законот за Собрание, за менаџирањето со безбедносните служби во и околу парламентот и присуството на медиумите, Георгиев рече дека „тие пакет мерки не значат ништо ако нема договор за предвремени парламентарни избори“.

Статијата е прочитана 3636 пати.


Испрати коментарВикторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Ховит како рамо за плачење
Санино бил очаен, но не се откажува
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Рим
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Попоски - Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Нема договор за парламентарни избори
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог
Вештаците сведочеа за „Монструм“
Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на патот Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазарMETO, 13.02.2013 15:09:41
E DADETE GI VECE EDNAS..............
Goran, 13.02.2013 15:49:39
Daj be neka gi dadat tie glupi mandati! Preku glava mi se veke....Gi davame, e ne gi davame... odlucete veke ednas i prekinete
Baze, 13.02.2013 16:18:10
Jadni namaceni dusi. Ce odele do kraj, ne popustale. A ni sami ne znaat sto e krajot... Mislat vojna li da pravat? Vo sekoja normalna demokratija odis na izbori. Ako dobies golema doverba od narodot imas legitimno pravo da baras predvremeni parlamentarni izbori. Ovaka so baranja preku leb pogaca se NAJOBICNI KUKAVICI...
Kojco, 13.02.2013 16:24:28
Ајде Феликс што ке кажеш, сигурно ти си надвор од Македонија.
Otpor, 13.02.2013 16:44:22
Od samiot pochetok na problemot zastapuvav stav da se odi na lokalni izbori, a problemot od 24.12. neka go reshava vlasta kako znae i umee. Vashe e da gi vratite mandatite i da ne se vracate bez parlamentarni izbori, pa makar tie bile i redovni t.e. po 2 godini. Normalno, istata nema da se ostavi na mira da gi odspie i uziva tie 2 godini. Ovaka, mozebi e podobro da se odi na bojkot (do kraj), ako nishto drugo, partijata ke se ochisti. Sepak odlukata si e vasha, a nie ke ve podrzime, ma kakva ona bila. Pozdrav!
djodji, 13.02.2013 17:08:37
takva odluka mu trebe na makedonija i na sdsm ,neka sa iscistat malce od novo stari lica vo nivnata partija koga ke bidite spremni tuka sme ke va podrzime
deutschland, 13.02.2013 17:22:52
Опозиционерите мора да сфатат дека поддршката за моментната власт е за доброто на граѓаните, но и за нивно добро бидејќи утре може да бидат власт на која ќе ~ треба поддршка од опозицијата-ODGOVOR OD EU-se e kazano.Izracuna branko i kompanija deka ako izleze sega na lokalni katastrofalno ke zagubi,PAK,e zatoa si velat ke barame izbori ama na niv od trista pricini nema da izleguvame,bidejki sega duri na kloci ke ne izvadat od sdsm!
ФЕЛИКС, 13.02.2013 17:54:12
Фотографијата гововори многу,човеков изгледа како да му пропаднале сите гемии.Оти сакал Kojco или не ова е само доказ дека неговите се тотална жртва на лидер кој изгубил се,и во своето тонење политичко ги вовлекува своите.Можат колку сакаат да му се воодушевуваат ама ако противник им е САД и Брисел,исходот се знае однапред.Набргу ќе имаме на сцена внатрепартиско раслојување со помош на меѓународниот фактор,кој никако не прифаќа уцени и ултиматуми.Всушност до крајниот став има уште 3 дена и 8ч.па да видиме дали ќе преовладеат разумните во опозицијата или оние кој дефинитивно ќе го удрат еден од последните клинци на партискиот мртовечки ковчег.
partiski vojnik, 13.02.2013 20:19:12
abre stanete izbrkajte toa dinosaurisite raschistete so smetot i da vidite kako ke dobite izbori bez maka. dodeka go barate problemot kaj komshijata vashata kuka e gnila, trula i vo faza na raspaganje. pochnete da razmisluvate so sopstvena glava, dajte novi idei.. smenete neshto za idninata na sopstveniot narod
patriot, 13.02.2013 20:45:56
daj bozhe nikogash povekje da ne izlezat vakvi kreaturi na izbori za dobroto na NARODOT I DRZHAVATA MAKEDONIJA
Кому му ,,чуе,,за мене (нас) !!??, 13.02.2013 22:02:42
Значи спасот на ликот и (не)делото на Б.Ц е основно за ,,благородените,, од С(Д)СМ !!! Неверојатно е како високо школувани ,умни(дали!) начитани,нашетани да се спуштат на ниво на еден самобендисан,бескрупулозен тип кој сем политички манипулации ништо друго и не направил досега!! Тој ќе ја спасел Македонија !!?? Зар има некој кој може да поверува во тоа ??!! Да губиш ама да иташ кон победа е доблест, но да ги повлечеш со себе во бездна и тие кои и ,,кога се во право грешат,, е неморал, немање чувство за повисоки цели !! Беа тепани и влечени тоа е неспорно но кој прв почна м.м.е !!!?? Може ли некој непристрасно да одговори ?? Грујо е ваков ,таков,никаков ама овој е баш секаков!
meksikanec, 13.02.2013 23:31:11
Ovaj covek so grcko poteklo veke ne mazam da go slusam igledam,Ve prasuvam zosto ne go objavivte mojot komentar,dodeka stranicata vi e polna so razni Feliksi i drugi provladini komentatori.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Претежно облачно

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
91. Elvis Presley, „Suspicious minds“
Автор: Mark James; продуценти: Chips Moman, Felton Jarvis, Presley; објавена септември 1969 година, РЦА
Вечера и појадок за љубовниците
Ви предлагаме мени за Денот на вљубените - со него завршете ја вечерата и почнете го утрото...
Кинеска година на Змијата - Змијата во куќа, гладот од куќа
Една древна кинеска поговорка вели дека змија во куќата е добар знак, бидејќи тоа значи дека вашето семејство нема да гл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |