Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.10.2012, 12:32
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струјаМакедонија од почетокот на наредната година ќе формира пазар за тргување со електрична енергија на дневна основа за размена на енергија меѓу балансните групи. Пазарот ќе го организира МЕПСО во согласност со Законот за енергетика, како втора фаза од либерализацијата на енергетскиот сектор.

Токму потребата за форирање на место за тргување е причина за посетата на експертски тим од Македонскиот електро-преносен систем оператор на Маркет операторот БОРЗЕН и Берзата на електрична енергија БСП Соутх Поол од Словенија, земја со сличен конзум како Македонија.

Во Љубљана претставниците на МЕПСО во пракса имаа можност да ги прошират знаењата за организација на пазарот за електрична енергија, за модалитетите на тргување, за продуктите кои се тргуваат на словенечкиот пазар, за реализацијата на тргувањето и за порамнувањата и деловните односи меѓу учесниците на пазарот.

За време на посетата на БСП тие можеа во живо да го следат тргувањето на пазарот за тргување „ден однапред“ со електрична енергија (day-ahead market), а им беше презентирана и организацијата на денот, мечување на понуда и побарувачка, клиринг и организација на порамнување трансакции.

- Формирањето на Берзата за електрична енергија практично доведе до стабилизирање на цената на струјата на словенечкиот пазар за крајните потрошувачи. Цената од 2007 година, кога целосно беше либерализиран пазарот на електрична енергија во Словенија, порасна само за незначителни процент до два. Дури и годинава во февруари во екот на енергетската криза цената на Берзата беше релативно стабилна и достигна до 85 евра просечно со пик од само 103 евра, рече Анже Предовник, помошнкот на генералниот директор на БСП.

Тој посочи дека соработката со Италијанската берза на електрична енергија за БСП значела подобрување на ликвидноста, но и добивање на знаење.

Отворениот пазар на електрична енергија придонесе во Словенија да има пет дистрибутивни компании и осум до девет снабдувачи со електрична енергија.

- Тоа во пракса им овозможува на домаќинствата секој месец да можат да ја менуваат дистрибутивната компанија која ги снабдува со електрична енергија што придонесува за дополнителна конкуренција и зголемување на квалитетот на услгите со намалување на цените, рече Андраж Шавли, раководителот на Секторот за органзирање трговија во БОРЗЕН.

Генералниот директор на БСП, Горазд Ажман очекува доколку има ниски температури и зимава во одреден период да се појави недостиг на електрична енергија што може да предизвика зголемува��е на нејзината цена на пазарот.

- Во февруари годинава имаше проблеми со термо постројките во неколку земји поради што беа приморани да го ограничат извозот на енергија. Доколку такво нешто не се случи зимава ситуацијата нема да биде толку екстремна како во февруари. Сега за сега нема најави за тоа и се говори само за останување, па дури и за зголемување на таксите за извоз на електрична енергија од Романија и Бугарија што секако би влијаело на цената на струјата за земјите од Југоисточна Европа. Сепак ќе треба да се навикнеме дека цените во тој регион ќе зависат од временските прилики се додека нема некои посериозни инвестиции во производството на струја, изјави Ажман и додаде дека во последните дваесетина години немало позначителни инвестиции во енергетиката во земјите од поранешна Југославија, вклучително и Унгарија и Грција.
Статијата е прочитана 400 пати.

Испрати коментарГруевски и Самарас – блиску, а сепак далеку
Киднапиран синот на амбасадорот Игор Илиевски
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Сите добри компании ќе мора да излезат на Берза
Затворот во Шутка нема возило за Вранишковски
Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково
1
Вељаноски-Ковер - Македонија е подготвена за влез во Унијата
Ќе се евидентираат новите при-пејд корисници
Љубе Бошкоски обвинет за помагање при двојното убиство во Капиштец
Претседателот Иванов упати честитки за победата на Македонија
Ставрески - Задолжувањето ќе ги покрие буџетските потреби
Нотарот од „Бачило“ на бањско лекување
Неутрална Швајцарија се подготвува за немири во Европа
Почина Чехот кој половина година живееше без срце
Студентка од Скопје скокна во смрт
Mоштите на кралот Ахмет Зогу се враќаат во Албанија
Пожар во вилата „Македонија“ во Охрид
Законот за бранители на 29 октомври по скратена постапка
Профитот на „Кока-Кола“ расте на глобално ниво
Претседателот на унгарскиот Парламент во посета на Македонија
Нема ад-хок враќање на визите
Русите го посакуваат Обама
Втората дебата Обама - Ромни без јасен победник
Грција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Поч��ува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |