Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.12.2012, 12:27

(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието

Претседателот на Собранието со полиција беше извлечен од Салата за пленарни седници. Пратеничката Весна Бендевска од СДСМ настрада при турканиците во Собранието

ФОТО: Петр Стојановски

Расне тензијата и пред и во Собранието на Македонија. Полицијата едвај спречи голем инцидент кога во еден момент опасно се приближија двете спротивставени групи, кои со палки во рацете се обидоа да се пресметаат. Групите фрлаат со камења на сите страни.

Тензијата се префрли во вратрешноста на Собранието, каде пред Салата за пленарни седници се одвива вистинска драма. Најпрво опозицијата ги попречуваше пратениците од владејачката партија да влезат во салата, но тие сепак успеаја да се пробијат преку споредниот влез.

По нив во салата влегоа и пратениците од опозицијата, по што се стрчаа кон говорницата, каде што седеше претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

Поради гужвата која настана, првиот човек на парламентот со обезбедување ја напушти салата. При турканицата која се случи падна пратеничката Весна Бендевска од СДСМ. Двајца пратеници на раце ја изнесоа од салата. Моментално говорницата е окупирана од опозиционите пратеници, кои ставија македонско знаме и за кратко се смири ситуацијата.

Статијата е прочитана 11028 пати.


Испрати коментарНа Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаanonimen, 24.12.2012 12:41:51
Videte samo na koe nisko nivo se spustija narodnite izbranici od SDSM,se sram za narodot koj gi glasal,banda primitivci
S.P., 24.12.2012 13:13:00
Kade se pratenicite od DUI i DPA, dobro bi dosle kako tampon zona. Makedonija crvenee. Zar se ova cedata sto gi izrodi? Stvarno gi interesira li brakata albanci budzetot, ili im odi vo prilog ke si napravat golema Albanija.
Koga lisjata padjaat, 24.12.2012 13:16:51
Kladilnicite davaat koeficient 1.15 deka vecherva Gruevski padja. Gotov e !
JON, 24.12.2012 13:51:37
I trpenieto i zdraviot razum gi napuštija lugjevo po tolku godini vo aut, odnosno skraja od vladeačkite pozicii , pa ne izbiraat nitu način nitu sredstva da ja smeni situacijata. Bruka. Gospot neka im e na pomoš. Belkim so um ke gi daruva ako ne so tronot i žezolot. Od celiov cirkuz što go sozdoa race trijat samo neprijatelite na Makedonija i tie odnadvor i tie vnatrešnite.I ednite i drugite sega si molčat i seir si gledaat.
riki, 24.12.2012 14:53:22
samo napred!ne popustajte na ovoj totalitaren rezim.narodot e iscican do kraj veke.sto se tie spomenici i ostanati nepotrebni objekti.za perenje pari ili za licna politicka prezentacija?ostavete go narodot.dosta mu brkavte po djebot.prazen e veke
maci, 24.12.2012 15:03:53
Резил невиден за власт се ке сторат! Срамота за државата.Поради група невоспитани ќе се срамиме пред цел свет! Навистина се за жалење!
Igor, 24.12.2012 15:46:17
Pocetokot na krajaot na SDS... Strasna provincija...
Kojco, 24.12.2012 16:00:14
Gruevski podnesi ostavka, spasi ja drzavata. Grujo ti si za Idrizovo.
boban, 24.12.2012 16:23:53
U koja drzava go ima vlasta so nivnite partiski vojnici da protestira protiv opozicijata na ulica? Ako treba i krv ke padne ama vlasta ne ja davaat.Klasicna diktatura,a Sitel vo panika, ocrnuvaat na sekoi 15 min.Sramota go podelija narodot da se tepa medju sebe.Bruka nevidena
pile, 24.12.2012 17:14:11
Cestitam na prisebnosta i pribranosta na policajcite izvrsiteli direktno na teren koi uspejaa da ne dozvolat da dojde do fizicka presmetka pomegju grupite simpatizeri podrzjuvaci.Sum gledal svoevremeno na A1 TV,(da da taa na Velija Ramkovski koj izjavuvase deka imal finansiski dilovi so Gruevski a obvinitelstvoto so prst ne mrdna) kako pri vakvi i slicni protesti i toa ne od dve razlicni grupi, tuku od edna kako protestant vadi oruzje i pogoduva policaec ili obratno od strana na policijata biva zastrelan protestant,mozjeli Gruevski da zamisli vo takov slucaj vo sto ke se pretvori Drzjavata.Ostra osuda na rakovodniot kadar vo MVR od eks sekretarkata pa nadolu zosto dozvoli na tolku malo rastojanie dvete grupi da se najdat,za Sobraniskoto obezbeduvanje i brkanje na novinarite i opozicijata toa nekoja druga Vlada ke go rascistuva.GRUEVSKI ODDI SI,povleci noga veke,narodot toa ke go ceni i ke aplaudira.OSTAVKA
zrak, 24.12.2012 17:28:20
edno znaam,se karaat samo okolu parite,i barem ednas[sega]ja zarabotija dnevnicata i ednite i drugite.i ne drzi tezata na sds deka se plasele deka so vakov buzet ke nemalo penzii i plati,bideki toa niv ke mu odgovara i togas neka go povikaa narodot,vaka po moe e se vo koris za patriotiteni.
zoki, 24.12.2012 17:38:21
haahhahahahaaaa... toe ste vie, takanareceni makedonci... ne ste vie vinovni, tuku nasive budali pratenici od dui, .... Naravno budalo edno deka ne interesira budzedot, i nie treba ednas da dobieme od ta kasa sto cela godina ja polnime.. Jas sum privatno lice koe vo posledno 10 godini sum investiral 120 000- 150 000 hiljadi evra vo takanarecenata mkd, sto si pravel ti???? Sigurno zives od socialno, si dobil socialen stan, i smetkite ti gi placa drzavata od ovoj budzet sto go polnime nie Albancite ( povece 0d 250000 ludje ziveme vo stranstvo i sekoja godina vnesuvame okolu 1.5 miliarda evro vo toj zaeban budzet a ne dobivame nisto nazad)
ФЕЛИКС, 24.12.2012 18:26:23
Настрадаа Бендевска и нејзината другарка највероватно (видено од снимките)кога беше сардисан спикерот на Собранието. Највероватно токму од оние од кој настрада и прочуениот нокт на Дулиќ.Како и да е една мачна собраниска гунгула во која опозицијата пружи мотив за разочарување кај,,големиот брат,,кој упати апел за соземање на усвитените глави и да се почитува Устав,деловник,процедури т.н Недозволив�� е да се напаѓа собраниски спикер независно од каде доаѓа,оти таквата титула по хиерархија е втор човек во една држава,тоа го бараат сите од светските фактори. Затоа сите треба да се повикаат на здравиот разум и да се седне и оваа ситуација лидерски да се надмине.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |