Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 09:35

Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа

Израел објави дека ќе прекине со воената офанзива врз Појасот Газа за време на денешната тричасовна посета на египетскиот премиер во палестинската енклава.

Египетскиот премиер Хишам Кандил денеска пристигна во Појасот Газа за да изрази поддршка за Палестинците откако Израел гранатираше повеќе од 130 цели ноќеска додека палестинските екстремисти испукаа 11 ракети од Газа.

Кандил ќе остане во Појасот Газа три часа и најверојатно ќе се обиде да посредува за договор за прекин на огнот.

Израелската авијација рано изутринава изврши нови напади врз Појасот Газа, а повеќето од нив биле насочени кон градот Газа, соопшти Министерството за внатрешни работи на Хамас.

- Во текот на ноќта беа извршени 130 напади. Разурната е административната зграда на Министерството за внатрешни работи, која служи за издавање пасоши, во квартот Тел ал Хава, потврди портпаролот на министерството Ислам Шахван.

Авионите биле пресретнати од палестински ракети, истрелани од предградијата на Газа во правец на јужен Израел.

Според очевидци, неколку кампови за обука, користени од палестински вооружени групи, биле уништени во последните израелски напади.

Портпаролот на спасувачките служби на Хамас, Адхам Абу Селмија истакна дека во нападите се убиени 19 Палестинци, меѓу кои и неколку деца, а 235 се повредени.

Воен портпарол потврди дека израелските воздухопловни сили извршиле 466 напади од почетокот на операцијата „Столб на одбраната“.

Израел претходно почна да ја придвижува армијата кон границата со Газа и нареди да се мобилизираат 30.000 резервисти за евентуална копнена операција против палестинската енклава.


Статијата е прочитана 299 пати.

Испрати коментарВо Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот ��а толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |