Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.08.2012, 13:24

Одбележани 11 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

На Карпалак денеска беше одбележана 11-годишнината од загинувањето во заседа на 10-те прилепски резервисти на АРМ

Кај месноста Карпалак на автопатот Тетово - Скопје денеска со положување цвеќе и со отслужување панихида беше одбележана 11-годишнината од загинувањето во заседа на 10-те прилепски резервисти на Армијата на Република Македонија за време на конфликтот во 2001 година.

Панихидата ја отслужија двајца свештеници на тетовското архиерејско намесништво на МПЦ, а на одбележувањето присуствуваа министрите за здравство и за оразование Никола Тодоров и Панче Кралев, заменик-министерот за одбрана Емил Димитриев, делегација од Кабинетот на претстедателот на Република Македонија, Генералштабот на АРМ како и роднини, пријатели и сограѓани на загинатите од Прилеп.

- Единаесет години положуваме венци и цвеќе и палиме свеќи на банкината. Бараме еден камен да се постави за 10-те бранители, прилепски херои кои загинаа на ова место. Останува и проблемот со сквернавењето на плочата и очекуваме дека надлежните нема да дозволат да се повтори минатата година кога веднаш по одбележувањето на овој датум, откако заминавме, плочата беше скршена, изјави Ацо Јованоски Реган, возач на автобусот кој беше дел од нападнатиот армиски конвој.

Претставникот на Здружението на резревни воени обврзници од Прилеп Јордан Трајковски искажа незадоволството од односот на државата кон бранителите.

- Остануваме на барањето за поставување спомен-обележје за да можеме достоинствено да го одбележиме овој трагичен настан. Бараме да се каже и вистината што се случи во 2001 година дали беше војна, воена вежба или нешто друго. Останува и проблемот со преживеаните учесници во настаните од 2001 година кои секојдневно имаат пролеми во остварувањето на правата во школството, здравството, социјалата и слично, нагласи Трајковски.

Горан Димтровски, претседател на Здружението на бранители „Бедем“ истакна дека дошле на Карпалак да им оддадат почит на бранителите кои загинаа за заштита и одбрана на Македонија и нејзиниот интегритет и суверенитет.

Панихида за загинатите бранители денеска се одржа и во црквата „Свето Преображение” во Прилеп, а централното чествување е пред спомен-комплексот „Карпалак” во центарот на градот. Во чест на загинатите прилепски бранители ќе биде отворен модерниот кружен тек во центарот на градот наречен „Прилепски бранители“.

Чествувањата почнаа уште синоќа. Семејствата на загинатите, соборци претставници на АРМ, на локалната самоуправа и граѓаните го посетија спомен обележјето во касарната „Мирче Ацев”, положија свежи цвеќиња и им оддадоа почит на загинатите бранители. Блиските на загинатите ја посетија и спомен собата во кругот на касарната.

Синоќа почит на загинатите бранители им беше оддадена и пре�� спомен обележјкето во селото Лениште и во Манастирот „Света Петка”.

Делегација на ЗОК вчера положи цвеќе пред спомен-обележјето во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп и пред спомен-обележјето во село Лениште.

На 8 август 2001 година армиски конвој составен од пет возила и 120 резервисти наиде на заседа кај месноста Карпалак. Во одбрана на независноста, територијалниот интегритет и суверенитет на државата загинаа Нане Наумоски, Сашо Китаноски, Бранко Секулоски, Горан Миноски, Марко Деспотоски, Ердован Шабаноски, Љубе Грујоски, Дарко Вељаноски, Веби Рушидоски и Пеце Секулоски, сите од резервниот состав на АРМ од гарнизонот Прилеп.


Статијата е прочитана 414 пати.

Испрати коментар„Дискретна помош“ од ЕЦБ за Грција
Се' уште активни неколку пожари во Македонија
Намалена градежната активност во странство
(ФОТО) И Питу Гули дојава во Жена парк
Арбен Џафери во критична состојба
Италијанските семејства живеат од своите заштеди
Македонски телеком и натаму лидер на пазарот
АЕК распиша тендери за 4G и за избор на дигитален оператор
Скулптура на Тоше Проески поставена на „Мостот на уметноста“
Партнерите во грчката влада не можат да се договорат за мерките за штедење
Се урна дел од Кинескиот ѕид
Шест активни пожари во Македонија
Македонија во зелена фаза
Пожарот кај ОКТА изгаснат, активни уште четири
Крај на набљудуваната независност на Косово според планот
Пожар во близина на рафинеријата ОКТА
Јорданскиот крал стравува од распад на Сирија
Се бара консултант за пругата Бељаковци - Крива Паланка
Во комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Тројца нови членови во македонската група во Конгресот на САД
Cе формира национално тело за справување со компјутерски инциденти
Пирана уловена во реката Марица
Загина параглајдерист од Виница
„Убиениот“ руски генерал се сретна со новинари во Москва
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина офталмологија
Сириски бунтовници тврдат дека убиле руски генерал
Единаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец
Во Македонија и денеска тропски температури
Приврзаници на „Златна зора“ нападнаа полициско возило во кое имало имало имигрант
Над 1,5 ми��иони Кинези евакуирани пред налетот на тајфунот Хајкуј
Пет активни пожари во Македонија
Издадени 24 решенија за забрана за работа
Гори депонијата во Тетово
Сарчиево повторно со Гинисов рекорд
Економската состојба на фирмите понеповолна од лани
Шкотскиот парламент нема право да свика референдум за независност
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
(Обновено) Активни неколку пожари во Македонија
Црногорските хотели стануваат „геј-френдли“
Грант од холандската Влада за реконструкција на родилиштата
Трошоците за живот пониски за 0,9 отсто
„Повардарие“ почна да го доплаќа ланското грозје
(ФОТО) Положени венци пред споменикот на загинатите припадници на АРМ од 2001
Се влошува ситуацијата во Алепо
Пожари во скопските села Света Петка и Брест
Сарчиево подготвено за Гинисовото гравче
Потребна е политичка волја за решение на името
Неуспешно лансирање на два сателити од Бајконур
Да се избегнува работа на отворено од 11 до 17 часот
Македонија во портокалова фаза
Напаѓачот од Милвоки е поранешен војник во американската армија
Во јуни намалени откупот и продажбата на земјоделските производи
(ФОТО) Mинистерот за одбрана и началникот на ГШ на изложбата на АРМ
Прекината потрагата по удавеното момче во „Мавровица“
Првпат интервентна кардиологија во Битола

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |