Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.12.2012, 13:44
Фергусон: Ван Перси можеше да загинеМенаџерот на Манчестер јунајтед бесен по ремито 1:1 кај Свонси

Менаџерот на Манчестер јунајтед и' порача на Фудбалската асоцијација на Англија да не затвора очи, туку да го казни одбранбениот фудбалер на Свонси Ешли Вилијамс поради намерно удирање на Ван Перси со топка. Инцидентот се случи во 74. минута на натпреварот меѓу Свонси и Јунајтед кога судијата досуди слободен удар по старт врз Ван Перси, а Вилијамс со сета сила ја шутна топката која заврши во главата на Холанѓанецот. Потоа настана турканица меѓу фудбалерите вклучувајќи ги Вилијамс и Ван Перси, а судијата ја реши ситуацијата со тоа што им додели жолти картони на двајцата.

„Тоа беше најопасното нешто што сум го видел на фудбалските терени. Играта беше прекината, а Вилијамс реагираше во бес и тоа пред судијата. Можеше да му го скрши вратот, да го убие Ван Перси. Искрено мислам дека играчот на Свонси мора да добие суспензија на подолго време“, изјави Фергусон.

Правилата велат дека ФА може да го гони Вилијамс ако судијата Мајкл Оливер потврди дека не го санкционирал или не го видел инцидентот. Со оглед дека арбитарот веќе подели жолти картони, ситуацијата е разрешена.

„Фергусон по натпреварот рече дека сум можел да го убијам Ван Перси, но тоа е негово мислење. Секој може да каже што мисли, меѓутоа јас уште на теренот пробав да се извинам, но ситуацијата ескалираше пред да го сторам тоа. Ја шутнав топката како знак на фрустрација, но не сакав да го погодам во глава. Разбирам зошто Ван Перси се налути, истото би го сторил и јас ако ми се случеше тоа“, изјави Вилијамс, кој доби подршка од неговите соиграчи, но и од играчи од Јунајтед, како Вејн Руни.

„Мислам дека не сакаше да го погоди во главата. Судијата добро ја разреши ситуацијата“, вели Руни.

Менаџерот на Свонси, Михаел Лаудруп, вели дека инцидентот е случаен, а не намерен и дека вакви ситуации се присутни на натпреварите.

„Имаше многу фудбалери во шеснаесетникот и не можев добро да ја видам ситуацијата. Ја прегледав снимката и заклучив дека Ферги претерува со изјавата. Такви работи се случуваат на фудбалските терени“, изјави Лаудруп.Статијата е прочитана 1783 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка��
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |