Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.11.2012, 11:20

Груевски: Се определивме за длабоки, фундаментални реформи

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ се осврна и на политичкиот амбиент во државата и како што рече, на една нова теза што опозицијата ја пласира во јавноста

Се определивме за длабоки, фундаментални реформи, за крупни проекти во сите сектори. Даваме се што е во наша моќ да ги менуваме работите на подобро, a така и ќе продолжиме, истакна премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на синоќешната партиска трибина во Битола.

Пред членовите, симпатизерите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ Груевски истакна и оти во судството се направен�� сериозни реформи.

- Се донесе Законот за парнична постапка со кој во судските постапки се скратија роковите за секоја постапка и се разбира има казни ако не се почитуваат роковите, како за претседателот на судот, така и за самите судии доколку се забележи еклатантно кршење на роковите. Со законските измени Судскиот Совет ќе мора најмалку еднаш месечно да одржува седница за претставки или поплаки која ќе биде отворена за медиумите, за граѓаните или за компаниите. Дел од новините се во сила, а дел ќе се применуваат од 1 јануари 2013 како што е квантитативното и квалитативното бодувањето на судиите со што ќе се создадат услови за да чекор по чекор се менуваат состојбите во судството, рече Груевски.

На средбата во битолскиот Центар за култура премиерот и претседател на ВМРО ДПМНЕ потсети и на реформите во јавната администрација кои директно ќе ги почувствуваат лицата кои предметите ги чуваат во фиока.

- Во минатото еден од најголемите недостатоци на администрацијата беше недавање одговор во законски или разумен рок, но со законските измени предвидени се санкции за службеникот, за раководителот на секторот и раководителот на институцијата. Овие промени ќе дадат резултати бидејќи нашата цел не е да ги казнуваме туку да ги натераме професионално, посветено и навремено да им одговараат на граѓаните и да бидат нивни сервис бидејќи администрацијата постои заради граѓаните, а не граѓаните заради администрацијата, предочи Груевски.

Тој се осврна и на политичкиот амбиент во државата и како што рече, на една нова теза што опозицијата ја пласира во јавноста.

- Опозицијата кажува дека ако во декември Македонија добие датум за преговори тоа ќе значело дека ние сме го смениле името, а ако не добие датум за преговори тоа ќе значи дека не не бидува. Значи, како и да свртите тоа е неповолна ситуација за нас. На овие транзициски манипулации никој не им верува освен неколку луѓе околу еден човек. Според оваа варијанта на Црвенковски кој во 1995 година веќе го смени името и го прифати името Поранешна Југословенска Република Македонија и според неговата логика, ние најверојатно сме добиле датум за преговори уште во 1995 година, но сеуште не сме свесни за тоа, истакна Груевски.

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски пред битолчани ги анализираше и пораките на Црвенковски кои во последниов период ги упатува до земјоделците, лекарите, професорите и студентите од кои бара поддршка за враќање на власт.


Статијата е прочитана 1059 пати.

Испрати коментарЧетворица загинати на рели-трка во Чешка
Триесет милиони евра ќе се инвестираат на Попова Шапка
Пронајдено мртво 17-годишно момче кај стара железничка
Започна реконструкцијата на пругата од Коридорот 10
Досега тројца генијалци се пријавиле за советници на Тодоров
Груевски - Изборниот закон е усогласен со ОБСЕ, СДСМ бара алиби за поразот
Иринеј - Нема разговори со МПЦ додека Вранишковски не биде ослободен
Конфискуваниот имот на јавно наддавање
Николиќ - Србија е подготвена да посредува меѓу Грција и Македонија
Ревитализација на железничките делници Табановце-Куманово и Миравци-Смоквица
Шефот на ЦИА поднесе оставка поради љубовна афера
Едвард Џозеф - Обама ќе задржи континуитет кон Македонија
Папуљас го скрши молкот за одговорот на Меморандумот
Германија го скрои буџетот со нови долгови
Се опремува фабриката што ќе произведува за „Мерцедес“
Пар-непар во Њујорк
И папата ќе се обраќа онлајн
Црвенковски се сретна со Месиќ
Николиќ се понуди да ги смирува Скопје и Атина
СДСМ - Трајановски ја злоупотребува функцијата
Реконструкција на гостиварското двојно убиство
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Првиот апликант за советник во здравството со IQ 156
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Навредата и клеветата декриминализирани
Од 1 јануари либерализација на транспортот меѓу Македонија и БиХ
Македонија има институционален капацитет за преговори со ЕУ
Македонија интензивно се подготвува за „Јужен тек“
Поминаа измените на Изборниот законик
Кенијка роди близнаци - Барак Обама и Мит Ромни
Софија и Атина да не ги попречуваат интересите на ЕУ и Македонија
Конференција за влијанието на климатските промени во земјоделството
ОПЕК ја намали прогнозата за светската побарувачка на нафта
Масовни протести во Аргентина против претседателката Кирхнер
Србија донесе закон за амнестија
Силен земјотрес во реонот на Фукушима
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со профит од 30,6 милиони евра во третиот квартал
Затворен режисерот на антиисламистичкиот филм
Фејсбук ја срамоти бугарската полиција
Една жртва и 19 повредени на концерт на „Линкин парк“
Миреј Балестра е првата жена избрана за претседател на Интерпол
Советник од Кисела Вода шверцувал хероин
Тодоров бара Ајнштајн советници
На листата на 16 најинтелигентни се и тројца балканци
(ФОТО) Отворена реконтруираната „Козле“
Од отровите во ОХИС има спас, треба да се најдат пари
Се укинува мерката за условен увоз на брашно
Ултрадесничарите до Самарас - Имате ли договор со Скопје?
(ФОТО) Европратеникот Ховит го посети основното училиште „Димо Хаџи Димов“
Владата го усвои предлог планот за евроинтеграции
По „Сенди“, ново невреме ги погоди Њујорк и Њу Џерси
Гостиварка добила ќотек од сопругот
Ограничени дискусиите за законот за бранители, Села ќе го пали Собранието
Бискупот од Дарам е новиот надбискуп на англиканската црква
Проширувањето на ЕУ нема да запре
Новата вакцина против ХИВ ја мина првата фаза
Продолжува собраниската расправа за Изборниот законик
Оли Рен - Грчкиот долг е неодржлив
Индексите паднаа, а нафтата поевтини по реизборот на Обама
Меркел ја предупреди Британија да не излегува од ЕУ
Најмалку 48 луѓе загинаа во силниот земјотрес во Гватемала
Словенија нема пари за старите штедачи на „Љубљанска банка“
Четворица Тибеќани се самозапалија
Изгласан новиот пакет мерки за Грција
Расправата за бранителите пред ограничување
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Стипе Месиќ почесен граѓанин на Тетово
Една компанија подигнала документација за ОХИС
Обвинителството чека потврда од Босна за нова истрага
Пресечен канал за шверцување мигранти од Азија и Африка
ОН и Брисел охрабрени од одговорот на меморандумот
Нови правила за барателите на азил
Од декемврискиот самит на ЕУ ќе зависи развојот на земјата
Западен Балкан во рецесија
Иванов се дружеше со граѓаните
Македонските земјоделски производи имаат одличен квалитет
Проект на УСАИД за експанзија на мали бизниси
Стартуваат евтините кредити за компаниите
Српската полиција го уапси „газда Нини“
Средба на министерот Попоски со Свилановиќ
Кумановец ја претепал сопругата и ја затворил во багажник
Ховит - Преговорите со ЕУ треба да почнат
Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење
Политички Берлин дипломатски воздржан по посетата на Арифи
Кенедиeви се вратија во Конгресот
Честитка од Иванов до Обама по повод реизборот
Волерс - Продолжуваат силните врски на САД со Македонија
Почнува Агрофуд 2012.
Обама - За САД најдоброто допрва доаѓа
(ФОТО) Американска изборна ноќ во Скопје
Републиканците победија во Претставничкиот дом, демократите го задржаа Сенатот
Ромни ја призна победата на Обама
Втор мандат за Барак Обама
Бојко Борисов со грчка реторикаЛуда Мара, 08.11.2012 12:55:45
Еве,како преставничка на „смртниот“дел од народот го замолувам нашиот „најсакан“„најумен“„мајка што го роди народ да води“да прекине барем неколку години со реформите,за да можеме да се опоравиме малку од „успехот“!Здив да земеме!Многу беа силни!Потоа повторно ќе го пуштиме да си игра херој!Се плашам,дека се работи за тотална аблепсија!Веројатно е многу сериозно!Само,се плашам дека таму ни најдобриот офталмолог не може да помогне! :0)))
Niskozadolzen, 08.11.2012 13:22:25
Se opredelivte za rejting i vlast po sekoja cena, pa i idninata na drzavata i pokolenijata. I ne bidete ovaka drski i bezobrazni kon Branko, nego izlegnete mu na dvoboj/TV-duel, pa de ve vidime shto maz ste! Povece ste na vlast od nego, a i momentno ste vlast. Zatoa reshavajte gi problemite, namesto da gi sozdavate, i prestanete Branko da go sonuvate i okrivuvate, ama bash za se! I povtorno: Izlegnete na dvoboj, pa mu go kazete toa nemu, ne nam!
srebre, 08.11.2012 13:53:37
koi reformi be brat prodavas magla na prost narod...reformi se izednacuvanje na zakonite so eu se drugo e vetar i magla..naparavi da e ako vo eu preku internet da mozes da izvezuvas bes carina,granica,bed adminstraciaj e togas da ti veruvam....
Buntovnik, 08.11.2012 14:08:59
Dlaboko vo dusata nasiot premier e sepak dobar covek. No nikoj ne moze da zagnjuri taka dlaboko za da go vidi toa.
Miki, 08.11.2012 15:02:40
Pa najdlaboko do sega gi napikaa racistata vo nasite dzebovi! Ako *reformite* im se uste podlaboki za leb i sol nema da ni ostane..
pile, 08.11.2012 16:56:02
Aman, zarem posle sedum godisno vladeenje na DPMNE so partizacija na sekoja institucija, uste ima neprofesionalci vo instituciite, pa oddamna bese septemvri 2008 godina koga na edna naslovna strana vo dnevniot list ,,Dnevnik osamna naslov ,,zemjodelski inzjener vo soobrakaj a soobrakjaen vo planina, sega sme 2012 godina,ili Premierot ispraka poraka za politicki dil. Eve mu dva primera za dokazjuvanje deka ovaa ne e politicka poraka (da vnimava nekoj da ne se obedini so opozicijata),kako sto veli Angelov za denesen ,,fokus se zjali deka policijata ne go priveduvala na sudsko rociste D.P.Latas pokraj sudska naredba,a eks nacalnikot na SVR Kumanovo Zoran Velickovski i eks nacalnik na DBK vo 2001 godina,sekogas koga ima rociste pred OS Kumanovo za KD zloupotreba na sl,pol. i ovlastuvanje po cetvrti pat bil neophoden za sl.rabota vo Skopje, barem taka stoi vo dostavata do Sudot, za pretstavnik od MVR ili za svedok vraboten vo SVR Kumanovo nestanuva nitu zbor.Fundamentalna penetracija,ne
kolibri, 08.11.2012 20:59:23
Една трибина е премалку за да се кажат позитивните промени што се направени во сите сфери, но има уште многу да се направи, многу корисни идеи и решенија се веќе спакувани во проекти кои се подготвени за реализација. Само напред!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 16°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Музите на Хичкок и денес икони на стилот
Хероината на Хичкок не може да биде заменета со денешните старлети - таа не е бомбастична русокоса, туку грациозна дама...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |