Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.11.2012, 13:02
Резервистите на Спарси го намачија МајамиИ покрај тоа што Сан Антонио во Флорида допатува без Данкан, Паркер, Џинобили и Грин, актуелниот шампион благодарние на тројката на Ален едвај славеше со 105:100.

Екипата на Сан Антонио Спарс во двобојот против бранителот на круната влезе без стандардни кошаркари. Имено по дуелот со Орландо стратегот на „мамузите“ Грег Попович одлучи да ги одмори трите најголеми ѕвезди, Тим Данкан, Ману Џинобили и Тони Паркер, како и стартерот Грин. Сепак ова не беше доволна причина за да резервистите да пружат исклучително тежок отпор и да го положат оружјето во самиот финиш и да загубат со минимални 150:100.

Сосема неочекуваната одлука на Попович да ги одмори клучните играчи ќе подложи на санкции. По мечот комесарот за натпреварување во НБА лигата Дејвид Штерн најави казна за искусниот стратег, кој мечот во Мајами го започна со Дијао, Бонер, Сплитер, Де Коло и Милс. По ова очекувањата беа дека избраниците на Ерик Споелстра лесно ќе се снајдат со десеткуваниот противник, но воопшто не беше така.

Отпорот на гостите Мајами го скршија дури на две минути пред крајот откако направија серија од 7-0.

Клучна за победата на актуелниот шампион беше тројката на Реј Ален на 22 секунди пред истекот на регуларниот дел.

„Ова беше тежок пораз за нас. Не можам да бидам посреќен од ова бидејќи момците одиграа одличен меч. Имавме шанса да го добиеме мечот, но да се победи во НБА лигата е многу тешко, мислам дека одигравме добро, но не и одлично“, изјави по мечот тренерот на Сан Антонио Грег Попович.

Леброн Џејмс со 23 поени беше најефикасен во редовите на победничкиот табор, човекот од одлука Ален постигна 20 поени со одлични 5/5 од линијата за три поени. Добро одиграа уште Крис Бош со 18 поени и 12 скока и Двен Вејд со 15 поени.

На другата страна Гери Нил средбата ја заврши со 20 поени и седум асистенции, а Сплитер застана на 18 поени и девет украдени топки. За одбележување е и играта на рукито Нандо де Коло, постигна 15 поени, шест скока и пет асистенции.

Во вториот натпревар Голден Стејт минимално го совлада Денвер со 106:105 и дојде до деветата победа сезонава. Дејвид Ли го предводеше домашниот состав со 31 поени, девет скока и шест асистенции.

На другата страна трагичарот на мечот Андре Игуадала беше најефикасен во редовите на Денвер со 22 поени. На три секунди до крајот некогашниот ас на Филаделфија доби поклон три слободни фрлања, но откако ги реализираше првите две го промаши последното.

Вечерва играат: Торонто – Феникс, Шарлот – Филаделфија, Орландо – Бруклин, Бостон - Портланд, Њујорк – Вашингтон, Атланта – Кливленд, Мемфис – Детроит, Оклахома Сити – Јута, Минесота – Милвоки, Сакраменто – Индијана и Лос Анџелес Лејкерс – Денвер.

ИСТОК: Мајами 11-3 (победи-порази), Бруклин 10-4, Њујорк 10-4, Атланта 9-4, Филаделфија 9-6 итн.

ЗАПАД: Мемфис 11-2 (победи-порази), Сан Антонио 13-4, Оклахома Сити 12-4, ЛА Клиперс 9-6, Голден Стејт 9-6 итн.
Статијата е прочитана 252 пати.

Испрати коментар(ФОТО) МЗТ Скопје го декласираше унгарскиот Шолнок
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |