Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 21:56
Иванов: ЕУ ни е потребна како мировен проектМакедонскиот претседател во обраќањето пред учесниците на Конгресот „90 години од Пан-Европа“ во Виена

Втората деценија на 21. век мора да биде деценија која ќе го донесе регионот на своето вистинско место во Европа. Повеќе од кога било, нам сега ни е потребна Европската унија како мировен проект. Македонија со нетрпение чека датум за почнување на преговорите за членство во ЕУ, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во обраќањето пред учесниците на Конгресот „90 години од Пан-Европа“ што се одржува во Виена.

Иванов посочи дека време е да се забрза процесот на проширување и земјите од регионот да бидат примени во својот вистински дом - Европа.

- Последната деценија на 20-от век беше време на изолација и поделба. Првата деценија на 21. век беше време на исцелување на раните, истакна македонскиот претседател.

Тој потенцира дека во четвртиот позитивен извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија е нагласено дека земјата ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ.

Во Извештајот, рече Иванов, ЕК четврти пат по ред даде препорака до Европскиот совет за отворање на преговори со мојата земја за членство во ЕУ.

- Пан-Европа го истакна начелото дека на сите европски држави кои ги исполнуваат условите за членство во ЕУ во однос на демократијата, владеењето на правото и економијата, мора да им се даде можност да го постигнат тоа, дека секоја европска земја има право на членство во ЕУ. Потврдата на ова начело е предуслов за вистинска и веродостојна политика на европско обединување, истакна Иванов.

Тој нагласи дека едно од основните човекови права е правото на идентитет, правото на самоидентификација на секој поединец или група. Иванов посочи дека Република Македонија на тој начин е должна да го заштити правото на граѓаните на самоидентификација и мора да го почитува и гарантира идентитетот и човековото достоинство на сопствените граѓани.

Проблемот настана, појасни претседателот на Македонија, кога беше додаден дополнителен услов кон критериумите - барањето мојата земја да се согласи да го промени идентитетот на сопствените граѓани.

- Очигледно е дека има судир меѓу официјалните критериуми и дополнителните услови, додаде претседателот Ѓорге Иванов.Статијата е прочитана 483 пати.

Испрати коментарВо Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |