Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.05.2012, 19:54
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардниМакедонскиот премиер ги отфрли острите критики од американскиот Стејт Департмент. Според него, тоа го пишувало и изминатите години за сите земји од регионот

Стандардни критики што ги има и во минатите години. Ова е коментарот на македонскиот премиер Никола Груевски по објавувањето на извештајот на американскиот Стејт департмент за состојбата со човековите права во земјата.

По критиките за мешање на владата во судството и медиумите и гонење политички противници, Груевски вели дека тоа се стандардни предизвици што се јавуваат кај сите земји од регионот.

„Тоа на некој начин се стандарди критики кои што и во минатите години Стејт департментот ги дава за земјите од целиот регион. Ако ги прочитате извештаите од целиот регион ќе видите дека горе доле има едни стандарди предизвици. Ние работиме секојдневно на подобрување на сите делови кои што постојат предизвици и можности за подобрување и така ќе продолжиме и понатаму“, изјави премиерот Никола Груевски.

Во годишниот извештај на Стејт департментот за состојбата со човековите права во светот се забележува дека најголем проблем во Македонија е што владата не успеала сосема да го спроведе владеењето на правото, што се рефлектира во нејзиното мешање во правосудниот систем и медиумите, селективното гонење на политичките противници и значајното ниво на корупција. Во извештајот се укажува дека тензиите меѓу Албанците и Македонците предизвикуваат загриженост, а исто така и општествената дискриминација на Ромите и другите етнички и верски малцинства.

Статијата е прочитана 1451 пати.

Испрати коментарТешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Оланд ги посети француските војници во Авганистан
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Брејвик бара да го прогласат за здрав
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Меѓународна безбедносна конференција во Охрид
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Затвор за тепачите од Дебар Маало
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети Кирил
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестgogo, 25.05.2012 20:18:08
se e standardno demek super sme, pa tie kritiki i gi sakaat za da ne odime napred, za da si teraat po zacrtanoto.Ako nee standardno ke ne primat vo nato i eu a toa za niv nee standard.
kris, 25.05.2012 20:36:25
како да се прави на мутав некако........... или вистина не разбира............ феликс ќе ни објасни со флоскулата Бранко е крив???
Mark, 25.05.2012 20:48:20
Vo prevod - PET PARI NE DAVAM ZA VASIOT IZVESTAJ! Ova odi samo vo eden pravec..
zainteresiran, 25.05.2012 20:56:11
I koga mislevme deka vakvite izjavi Balkanot gi ostavi zad sebe, nekoj se najde da prodolzi stafetata na mudrosta na Slobodan Milosevic. Feels like the 90s again...
До УТРИНСКИ ВЕСНИК, 25.05.2012 22:04:45
А да проверите дали во Македонија или во ЕУГрција или ЕУБугарија има повеќе демократија, независно кои наши се на власт. Јас мислам Македонија е поим за ЕУГРрција или ЕУБугарија.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |