Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.04.2012, 12:44

Кумановскиот бенд СИЗ во живо на СтотројкаРадиосеријалот „Ако никој не свири... во живо на Стотројка“ продолжува со претставување свежи и надоаѓачки бендови од независната македонска музичка сцена

Оваа недела во 22 часот, во глувата соба на Канал 103, ќе настапи новиот кумановски бенд СИЗ.

Во СИЗ (Самоуправна интересна заедница) членуваат Ивица Димитриевиќ (гитарист на повеќе поранешни кумановски бендови, како што се „Сизифс ворк“, „Јоркшир“, ХИП и сегашен гитарист на култните „Т.Б. трачери“) на гитара и вокал и Филип Станчевски (член на „Хипнополис“) на тапани.

Оваа несекојдневна музичка формација со минималистички пристап создава енергичен и непредвидлив рокенрол кој е инспириран од најразлични музички влијанија. Досега имаат снимено две песни што се продуцирани од Александар Златковски (01 Плант), а на настапот во Канал 103 ќе го отсвират материјалот што ќе се најде на нивниот деби-албум кој е во подготовка. За звукот ќе биде задолжен тон-мајсторот Ален Хаџи-Стефанов.


Статијата е прочитана 324 пати.

Испрати коментарВелигденски концерт во топла атмосфера, но со многу дилеми
Премиера на „Генетика на кучињата“
Почина креаторот на „Порше 911“
„Црно енд бело Србија“ во МСУ
Промоција на „Сите тие краеви“
Драгана Мирковиќ донираше 5.000 евра на фондацијата „Тоше Проески“
Овации за холандските танчари на „Танц фест“
Хју Грант ја прекинува актерската кариера
Вечерва голем Велигденски концерт
Кемал Монтено мора на трансплатација на бубрег
Транссексуалка вратена во изборот мис на Канада
(ФОТО) „Џез и мода“ во амбасадата на САД
Ќе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |