Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.12.2012, 13:10
Ибраими македонски фудбалер на годинатаИграчот на Марибор собра повеќе гласови од Пандев и од Новески, Стјепановиќ најдобар на домашната сцена

Агим Ибраими е најдобриот фудбалер на Македонија за 2012 година. Членот на словенечки Марибор доби најмногу гласови во изборот за ласкавото признание во конкуренција на капитенот во националниот тим Горан Пандев (Наполи) и стоперот на Мајнц 05, Николче Новески. Промоцијата ќе се одржи вечерва во музејскиот комплекс „Македонска борба“ во Скопје, во организација на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ).

Ибраими е стандарден првотимец на Марибор. Во оваа сезона одигра 34 меча во сите конкуренции и постигна девет гола. Два во квалификациите за Лига Европа (ЛЕ), по еден во квалификациите за Лигата на шампиони (ЛШ), во групната фаза во ЛЕ и во пријателски дуел и четири во словенечката прва лига. Забележителни настапи зачинети со погодоци имаше и во македонскиот состав. Се впиша во листата на стрелци во трите последни натпревари на репрезентацијата, погоди против Хрватска и против Србија во Скопје во квалификациите за Светското првенство во 2014 година и во пријателската средба против Словенија на „Филип Втори“.

Остоја Стјепановиќ, пак, е најдобриот во фудбалската сцена во Македонија за годината во која ги одбројуваме последните денови. За јавноста немаше дилеми. „Вардарецот“ притоа беше убедлив во однос на ривалите - Фисник Нухиу од Ренова и Крсте Велкоски од Работнички. Се стекна со репрезентативен статус по доаѓањето на Чедомир Јаневски на селекторската позиција. Останува да го сочекаме зимскиот преоден рок и да видиме дали и тој ќе замине во странство на полусезоната како што беше случај со последните неколку играчи што беа промовирани во најдобри фудбалери во домашната сцена.

Поранешниот прв човек во соблекувалната на Вардар, а сега претседател на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски, ќе го понесе признанието за најдобар тренер во конкуренција на Драган Бочески од Напредок и екскормиларот на Ренова, Влатко Костов. Давид Бабунски од Барселона е најдобриот млад фудбалер на Македонија за 2012 година, Александар Ставрев, пак, е лауреат меѓу судиите. Наградите во футсал ќе завршат кај КФМ Железарец. Зоран Левески е најдобриот футсалец, Зоран Лекиќ е најдобар тренер.

Наташа Андонова од бундеслигашот Турбине Потсдам е најдобра фудбалерка за 2012 година. Ланскиот вардаров напаѓач Филип Ивановски е најдобар стрелец во машка конкуренција, Виолета Спировска од Наше такси во женска. Фер плеј признанието ќе заврши во вистините на Силекс, додека првиот човек на Хоризонт Турново, Орце Тодоров, е најдобриот спортски работник за оваа година. Посебни признанија ќе добијат легендите Кочо Димитровски, Методија Спасовски, Јово Манасиевски. (С.Д.)Статијата е прочитана 474 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“Даниел, 27.12.2012 14:32:42
Честитки за Ибраими. Само сите заедно,сплотени за Македонија може да изградиме силна и моќна репрезантација.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |