Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.08.2012, 10:55

Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд

Австралијката на 100 метри со пречки победи со време на нов олимписки рекорд – 12.35 секунди

На единствената женска дисциплина одржана синоќа на „Олимпискиот стадион“ во Лондон на 100 метри со пречки победи Сали Пирсон од Австралија со време на нов олимписки рекорд – 12.35 секунди. Пирсон е актуелна светска шампионка и успеа зад себе ги остави Американките кои се пласираа од втората до четвртата позиција. Среброто го освои Доун Харпер, а бронзата Кајли Велс, додека без медал остана Лоло Џонс.

Во скок височина кај мажите дури пет атлетичари со медали. Златниот му припадна на Иван Ухов од Русија со скок од 2.38 метри, а среброто го освои Американецот Ерик Кинрад со скокнати 2.33. Поради истата серија и прескокнати 2.29 метри, организаторот подели три бронзени медали за: Мутаз Ерса Баршим од Катар, Дерек Друин од Канада и Роберт Грабарз од Велика Британија.

Дискот најдалеку го фрли Германецот Роберт Хартинг – 68.27 метри, само 9 сантиметри помалку имаше Ехсан Хадиди од Иран, а Герд Кантер од Естонија имаше фрлање за 24 сантиметри помалку од победникот.

На трката од 1.500 метри победи Тауфик Махлуфи од Тунис, пред Американецот Леонел Манзано и Абдалати Игуидер од Мароко.


Статијата е прочитана 304 пати.

Испрати коментарБолт без конкуренција
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
Голем интерес за Параолимписките игри во Лондон
Олимпискиот шампион Унгарија „потопен“
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
„Дрим тимот“ забележа уште една победа
Ниту еден медал за Американците во бокс!
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден
Олимпискиот шампион го совлада светскиот првак во четвртфиналето
Бразил – Мексико во финалето
Динамо Киев и БАТЕ Борисов се пласираа за баражите од Лигата на шампионите
Реприза на Пекинг за Лиу Ксијанг
Хрватска и Србија на првите места во групите
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 10.ден
Исланд и Хрватска без загубен бод во четвртфиналето
Исинбаева остана без златен медал
„Дрим тимот“ ја мина и Аргентина
И дрим-тимот на допинг-контрола
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
Џудистка претепа гледач кој фрли шише пред почетокот на финалето на 100 метри
Белорусија шампион на ЕП во кошарка за јуниорки
(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Најголемата ноќ за британската атлетика
Светски рекорд на Пендлтон во спринт
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Американскиот „Дрим тим“ се намачи со Литванија
Последен пливачки ден со два светски рекорда
Ефремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
САД и Кина во „војна“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |