Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.01.2013, 11:36
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верницитеПоглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г.Стефан се обрати до верниците по повод Раѓањето Христово - Божик. Во обраќањето се вели:

- Возљубени празникољубци, Бог се јави во тело: беше посведочен од Духот, им се покажа на ангелите, беше проповедан на народите и светот Му поверува...(1. Тим. 3, 16). Со таа голема тајна на побожноста, како сведочи свети апостол Павле, се потврдува вистината за витлеемскиот Настан од пред повеќе од 20 столетија, Настан што ни го покажа слегувањето на Бога на земјата и издигнувањето на човекот на небото, Настан во кој се исполнија сите надежи и очекувања низ вековите, како и верата на сите низ времињата до денес. Така и ќе остане засекогаш!

Во таа витлеемска ноќ се покажа на дело полнотата на времето, зашто Бог и човекот се соединија во личноста на Спасителот Исус Христос: Бог се роди како човек, не престанувајќи да биде Бог, а на човекот му се даде можност да се обожи, останувајќи да биде човек. Во Него, како Син Божји и Син Човечки, совршениот Бог и совршениот Човек, ние познавме и поверувавме дека Бог е љубов и има љубов кон нас (сп. 1. Јн. 4, 16). Оттогаш Бог е со нас, со нашата човечка природа, во нашиот свет и живот, на земјата и небото, во историјата и вечноста.

И, еве, секоја година на овој ден, повторно и повторно се истакнува величината на тој Настан, правејќи го присутен и вистински, и секому близок, Настан што му дава смисла и вредност на нашето живеење и постоење.

Возљубени, празникот на Христовото рождество е време за облагородување, време што помага да познаеме што е свето и што е вистина, време погодно за преиспитување на нашиот однос и кон Бога и кон луѓето...Тоа е празник на мирот, слогата и единството! И кој Го љуби Бога, треба да го сака и братот свој, да ги сака луѓето (сп. 1. Јн. 4, 21). Затоа, таму каде што има недоверба, каде што има расправии и поделби, во име на Помирителот – Богочовекот Христос, да си простиме и да се помириме. Па, како Црква и народ, да го прославиме овој Ден радосно и достоинствено, и овде во Татковинава и насекаде каде што нe има по светот, придружувајќи им се на ангелите, пастирите и мудреците од онаа величествена витлеемска ноќ, како и на сите богољубиви луѓе. Христос се роди! Честито и од Бога благословено Новото лето Господово!.Статијата е прочитана 460 пати.


Испрати коментарЧеститка од премиерот Груевски за Божик
Ќе се гради Аква парк во СРЦ „Борис Трајковски“
(ФОТО) Стотина луѓе исчезнаа во пеколот на Тасманија
Асад нуди нова влада и амнестија
Грција се подготвува за антифашистички протести
(ФОТО) Даниел Воиновски го презеде кумството на скопското бадникување
Четитка од лидерот на опозицијата Црвенковски по повод Божик
Славејчињата на коледе кај претседателот
Пешак почина во сообраќајна несреќа во Скопје
Православните христијани го слават Бадник
Честитка од Иванов за Божик
(ФОТО) Скопје во знак на коледарските огнови
Три лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаPetre, 05.01.2013 17:33:58
Dedo Stefan, vazi li ova za vasite ceda od Avstralija koji ja pocituvaat MPC OA ?
Dimo, 05.01.2013 17:43:42
Srekjen Bozik na site Makedonski pravoslavni vernici.
Vancho, 06.01.2013 05:01:28
Za zal Isus ne je roden ni vo Decembar nitu vo Januari i nema Bibliski Podatok nitu Istoriski zapis pa ne se vo pravo ni Katolichka nitu Pravoslavna crkva za Nametnatiot Lazen podatok.Pa i narodot veruva na Lideri koi ne se dobri poznavachi na Bibliskite Istini pa chesto se zaveduva narodot od strana na Religioznite vodichi kako i Politichkite lideri.ZA ZAL
Haralampie, 06.01.2013 23:26:43
Zosto covekov povece go gledam kako politicar i biznismen otkolku verski poglavar?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Претежно облачно

Недела
Облачно
Макс: 2°C, Мин: -2°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |