Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.12.2012, 15:50
„Фрик фестивал“ со гости од БелградФестивалот почнува вечерва, а дутре ќе биде одиграна претставата „Кабаре: Зад огледалото“, иницијатива родена од група на трансродови сексуални работници

Со светска премиера на долгометражниот документарен филм „Метрополис“(САД) во Кинотека на Македонија вечерва во 20 часот ќе почне четвртото издание на „Фрик фестивал“, кој во Скопје ќе се одржува и утре, а вечерва ќе биде придружен и со проекција на интернационалната селекција на видеоарт и експериментален филм. Продуцент на „Метрополис“ е „Tides of flame“, a тој ги анализира превозниот систем, водоводната мрежа, увозот на храна и електричната мрежа. Најавен е како филм што или ќе ја промени човековата замисла за урбаната реалност и ќе потсети на итноста со која мора да се донесе конечен избор: да се продолжи по сегашната патека или засекогаш да се напушти. Тој го открива внатрешното функционирање на четирите главни корпорации, детално ја образложува хиерархијата на државата и, воедно, ја истражува секојдневната комуникација меѓу луѓето што се случува низ улиците на градот. Филмската програма на фестивалот е поддржана од Министерството за култура.

Утре, пак, во кино „Фросина“ со почеток од 20 часот ќе гостува претставата „Кабаре: Зад огледалото“ во продукција на центарот „РЕКС“ и „Слобода права“ од Белград по што ќе следи прослава со музички избор на Славјан Стварно Стојанов.

„Кабаре: Зад огледалото“ е иницијатива родена во зимата 2011 година, од група на трансродови сексуални работници од Белград. Уникатна е по тоа што не ја дефинира формата или медиумот, по тоа што ги поврзува уметниците и сексуалните работници во опишувањето на социјалните, политичките и правните рамки, кои влијаат на општествениот статус и на животот на оваа маргинализирана група и, конечно, по тоа што бара од јавноста да се вклучи во поширока расправа за прашањата поврзани со човековите права. Гостувањето на претставата е поддржано од фондацијата Отворено општество Македонија.

Велимир Жерновски од „Фрик“ посочува дека оваа формација верува дека еден од најдобрите и најефектни начини за директна акција во јавната сфера е токму културниот дискурс и дека токму преку понуда на политички ангажирани продукции можат да постават некаков здрав темел за понатамошна борба.

„И покрај фактот дека уметничката сцена во Македонија покажува исклучително низок интерес кон ангажманот на уметничката продукција во цели со социополитичко активистичка димензија, ’Фрик’ верува дека токму преку алтернативните начини на работа, презентација и артикулација со уметноста можеме вистински да придонесеме кон совладување на апатијата која владее веќе подолг период и пр��ку мобилизација како на културните работници така и на самите припадници на маргинализираните заедници да создаде фронт на супкултурна сцена која секогаш ќе ги препознае опасностите кои ги носи национализмот и навремено ќе реагира, преку субверзивни акции и продукции“, вели тој.

Посочува дека претставата „Кабаре: Зад огледалото“ е иницијатива која е уникатна по тоа што не ја дефинира формата или медиумот, што ги поврзува уметниците и сексуалните работници во опишувањето на социјалната, политичка и правна рамка кои влијаат на општествениот статус и животот на оваа маргинализирана група. Таа, вели Жерновски, конечно бара од јавноста да се вклучи во поширока расправа за прашањата за човековите права.

„Тоа не е прашање само на креативниот процес, или самоизразувањето, овој проект ја презема одговорноста и инсистира на поголема видливост. Претставата е нова продукција и до сега е изведувана само во Белград каде што предизвика особено внимание во јавната свера, бидејќи станува збор за еден релативно нов и иновативен начин на отворање на прашањата поврзани со родовиот идентитет на овие простори“, вели Велимир Жерновски.

Статијата е прочитана 712 пати.


Испрати коментарЕсма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |