Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.07.2012, 22:55
Шкендија испадна со гол од центар!Тетовци поразени со 2:1 од Портдаун во квалификациите за Лига Европа

Шкендија е запрена уште на првата пречка во Лига Европа по претрпениот пораз од 2:1 во реваншот со претставникот на Северна Ирска, Портдаун. Натпреварот без голови пред една недела во Куманово и поразот со пресврт на „Шамрок парк“ го исфрлија македонскиот претставник во првото квалификациско коло од ова натпреварување. И покрај поволната ждрепка во Нион, тетовци ја збогатија клупската историја на тимот што цели 38 години немаше победа во европските купови. Последен пат Портдаун триумфира во 1974 година, кога беше подобар од исландски Валур.

Првакот на Македонија од минатата година поведе уште во 4. минута со погодокот на Адријан Цицули, израмни Ричард Лекин во 58. мин., а Рос Редман им донесе голема радост на домашните навивачи со ретко виден гол во 80. мин. од слободен удар. Одбранбениот фудбалер на Портдаун го изведе ударот од половина терен и успеа да го совлада Хадис Вели!

Со поразот во Северна Ирска пропадна можноста за двомеч со хрватски Славен Белупо.
Портдаун - Шкендија 2:1

Полувреме: 0:1. Стадион: „Шамрок парк“. Главен судија: Михаел Јоханесен од Норвешка. Стрелци: Лекин во 58 мин. и Редман во 80 мин. за Портдаун, Цуцули во 4 мин. за Шкендија. Жолти картони: Лекин од Портдаун, Цуцули и Мишковски од Шкендија.

Портдаун: Мискели, Мекли (Охара од 80 мин.), Редман, Брин, Мари, Браниф, Мекнил, Кејсмент, Лекин, Гартланд, Мекферти.

Шкендија: Вели, Мустафа, Незири, Цуцули, Ејупи (Емини од 61 мин.), Селмани, Мишковски, Демири, Таипи, Бериша (Хасан од 84 мин.), Алиу (Реџепи од 80 мин.). (Љ.В.)Статијата е прочитана 1278 пати.

Испрати коментарРашар Луис во Мајами, Грифин останува во Клиперси
На скијачката Захробска и е отстранет тумор на хипофизата
ФИФА призна корупција, Авеланж и Тешеира примале поткуп
Втора победа за македонските кошаркарки на ЕП за мали земји
Ренова по формална промоција во Сан Марино
Металург пред успех за клупската историја
Селими претпоследна на СП за јуниори
Баерн ги продаде сите сезонски влезници
Лазовски - Кошот во Каракас виновен за неефикасноста
Кувајќанец го купи Нотингем Форест
Марадона доби отказ во Емиратите
Трка во Сингапур уште пет години
Олимпиското злато следна цел на Федерер
Првенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Фенербахче Улкер загриза за Мекејлеб„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Миве��,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |