Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.11.2011, 14:42
ФС на Косово го осуди инцидентот со македонското знамеПрвиот човек на косовската фудбалска организација, Фадиљ Вокри денеска во телефонски разговор му се извинил на претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Хари Хаџи Ристески.

Фудбалскиот сојуз на Косово го осуди палењето на македонското знаме на првенствен натпревар во Качаник. Првиот човек на косовската фудбалска организација, Фадиљ Вокри денеска во телефонски разговор му се извинил на претседателот на Фудбалската федерација на Македонија Хари Хаџи Ристески.

Во разговорот на челните луѓе на федерациите, како што стои на веб страницата на ФФМ, е заклучено дека фудбалските релации помеѓу двете земји не треба да бидат нарушени од хулигани кои се обидуваат да го злоупотребот фудбалот и спортот за политички цели. Хаџи Ристески и Вокри се заложиле релациите помеѓу ФФМ и ФС на Косово да останат на високо ниво и двете федерации заеднички да се борат за спречување на хулиганското однесување и против злоупотребата на фудбалските натпревари за испраќање манифести кои можат да предизвикаат инциденти од потешки последици.

Македонската страна била информирана дека инцидентот е пријавен во косовската полиција и дека е побарано сторителите да бидат откриени и против нив бидат превземени соодветни мерки.
Статијата е прочитана 887 пати.

Испрати коментарПандев кон тренерот Мацари - „Губи се!“
Постигнат договор - НБА стартува на 25. декември
Федерер против Цонга во финалето во Лондон
Катанец нов селектор на Албанија
Дејвид Бекам блиску до потпис со ПСЖ
Москва домаќин на „Фајнал-фор“ турнирот во Еврокупот
Наваро најдобар стрелец во историјата на Евролигата
Цонга го исфрли Надал од Мастерсот во Лондон
Металург со пресврт поразен од Констанца
НБА-сезоната почнува кон крајот на декември?
Ферер експресно го „збриша“ Ѓоковиќ
Антиќ и Илиевски до победи, пораз на Мекејлеб
Аргентинска туристичка агенција нуди „Тур де Меси“
Барса незадржлива, Апоел во осминафиналето!
(ФОТО) Уште една нула за Работнички
Федерер го здроби Надал
Кубица ќе го пропушти стартот на сезоната 2012
Македонија веќе не е во првата „стотка“ на ФИФА листата
Самарџиски, Дамјан и Мејси со победи во Еврокупот
Реал продолжува со максимален ефект во Лигата на шампионите
Навивачко стампедо однесе два живота во Џакарта
Доживотна суспензија за Малингс
Маса ќе мора да се докаже в година
Ѓоковиќ се извлече, Мари не
Тотенхем изби на третото место во Премиер лигата
Недев - Златото на ЕП во Израел е историско за Македонија
Федерер и Надал успешни на стартот во Лондон
(ВИДЕО) Удар со чадор го прекина дуелот Гранада - Мајорка
Лазаров во тимот на колото, Мојсоски најдобар стрелец во ЛШ
Торус СЦБТ го доби дербито против МЗТ Скопје
Германски фудбалски судија се обиде да се самоубие
Меси, Руни и Ибрахимовиќ во конкуренција за најубав гол
Таксист го замоли Меси да го слика со Маскерано
Блатер жали за несреќно избраните зборови околу расизмот
Дејан Недев со европска титула
Мекејлеб му донесе нова победа на Монтепаски
Тодор Гечевски нов член на МЗТ Скопје Аеродром
Рајковиќ - Скоковите го решија дербито
Со Грците во второто коло на ЕП
Осум гола на Лазаров во Кјелце
Шеснаесетгодишен хокеар загина од удар со пак
Олимпијакос ја постигна втората победа во Евролигата
Отказ за Хидинк и 3,2 милиони евра отштета
Германија ја разби Холандија
Трилер победи за Дамјан Стојановски и Самарџиски
(ВИДЕО) Меси и Агуеро донесоа триумф против Колумбија
(ВИДЕО) Португалија во голем стил се пласираше на ЕП
(ФОТО) Здодевно реми во Прилеп
Надежите ремизираа со Данска
И Мухамед Али се прости од големиот ривал Џо Фрејзер
Капело ја заврши кариерата на Бекам како англиски репрезентативец
Металург го доби Лајпциг
Петра Квитова тенисерка на годината
Кошаркарската НБА сезона пред откажување
Македонските каратисти со два медала од Салцбург
Судиите го уништија дербито на СЕХА-лигата
Торус остана непоразен и по шестиот натпревар
Металург чека носител во КПК
Федерер во топ-форма пред Лондон
Трофејот „Златен гонг" за Фатлум Жута
Ватерполистите во полесната група на ЕП 2012
Тошак изрази разочараност од повредите
Наградата „13 Ноември“ за пливачот Поп Ацев
(ФОТО) Минимален триумф на надежите против Ф. Острови
ФИБА задоволна од виденото во Скопје
Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Париз
Лов на второто место во Абу Даби
„Златен гонг“ пресилен за домашните
Мекејлеб и Илиевски со празни раце
Бараж дуели за пласман на ЕУРО 2012
Нејмар во Сантош до 2014 година
Нов тесен пораз на Антиќ и Олимпијакос
Фуриозна трета четвртина на Фени за победа над Напредак
Црна серија на шахистите
Почнува 41. боксерски турнир „Златен гонг“
Ибрахимовиќ ќе заработи милиони на својата автобиографска книга
Тимот на Тошак се проширува со Гоце Седлоски
Кинезите бараат „Ел Класико“ да се игра на пладне
Јовановски - Дисциплината е основа на се
Антиќ со Олимпијакос гостува кај Канту
Македонија губи, Панчевски победува
Прва историска победа за Торус во БИБЛ
ФИБА Европа демантира дека имало допинг на ЕП
Ренова прв полуфиналист во Купот
Македонски кошаркар со сомнителен допинг тест на ЕП
Ѓоре Јовановски на клупата на Работнички
Монтоливо се извини што се смееше за време на минутата молчење
Со осум дебитанти на „Златен гонг“
Делио Роси на местото на Михајловиќ на клупата на Фиорентина
Почина легендарниот боксер Џо Фрејзер
Очевиците сведочеа дека Мартин бил брутално претепан
Берлускони негира дека ќе поднесе оставка
Државата ќе субвенционира нискобуџетни авиокомпании
Кениецот Џефри Мутаи нов рекордер во Њујорк
Федерејшн купот за Чешка
Ферари се закани со напуштање на Формула 1
Бекам и Кин го однесоа ЛА Галакси во финалето на МЛС лигата
(ВИДЕО) Меси ја спаси Барселона во последна минута
Роденденски трофеј за Ивановиќ
Ѓоковиќ елиминиран од Нишикори
Тежок пад на Инерхофер
Шахистите поведоа, па загубија
Македонија стартуваше со пораз на Бринг купот
Важна победа за Илиевски и за Ефес
Европска пролет за пет екипи
Топлото време ги откажа слаломските трки во Леви
Тошак го повика Наумоски, во комбинација и Фетаи
Мекејлеб и Антиќ извонредни во Евролигата
Торп се враќа по пауза од четири години
Баерн подобар од Наполи, кам-бек на Пандев
Касано доживеал мозочно оштетување, ќе му го оперираат срцето
Антиќ против Каха Лаборал, Мекејлеб со Галатасарај
(ВИДЕО) Барселона и Милан први осминафиналисти во ЛШ
МКФ, сепак, со кандидатура за квалификациите за ОИ
Тричковски преку Порто во втората фаза
Касано се чувствува подобро, не претрпел мозочен удар
„Олимписки договор“ меѓу МОК и РФМ
Познати кандидатите за Златната топка
(ВИДЕО) Гранада со пресврт ја шокираше Севилја
МКФ не се кандидираше за домаќин на квалификациите за ОИ
Минута општа бучава во чест на Симончели
Џерар во гипс, Ливерпул ги чека резултатите
(ВИДЕО) Лацио немилосрден на Сардинија
Квитова ја освои титулата во Истанбул
Касано губел вид и не можел да зборува
Македонија избори учество на ЕП во ватерполо
Мирисот на лалињата ги дразни ватерполистите
Индија дебитира во Формула 1
Пеле - Секако дека Меси е најдобар, никој не му е блиску
Му се гледа крајот на локаутот во НБА
Одложено судењето на Иво Санадер за 3 ноември
Мекејлеб непогрешлив во новиот триумф на Монтепаски
Вожњачки број 1 за 2011 година
Кастелаци го спаси Интер од уште еден пораз
Шок за Ефес во трилерот во Истанбул
Металург го освои и „Борик“
(ВИДЕО) Леванте го задржа врвот, Реал незапирилив
Ф1-трка во Њу Џерси од 2013 година
Сити го казни Тевез со милион фунти
Вардар про остави впечаток, но и бодови
Јувентус нов лидер по победата над Фиорентина
(ВИДЕО) Барселона се врати на врвот во Примера
Работнички потпиша со Јане Петровски
Ловќен лесен залак за Металург
Туре - Гвардиола ме избрка од Барселона
Фени во трилер завршница поразен од Хапоел
Мурињо го казни Касилјас за доцнење
(ВИДЕО) Леванте нов лидер во шпанската Примера
Ракометарките убедливо поразени во Анталија
(ВИДЕО) Сити го награди Јунајтед со шестка
МЗТ Скопје подобар од Работнички во градското дерби
(ВИДЕО) Марко Симончели загина во страотна несреќа на „Сепанг“
Ставрев - Да и судиш на Барселона е како убав сон
Масловар нов селектор на македонската ватерполо репрезентација
Илиевски со победа ја почна Евролигата во кошарка
Металург на крилјата на публиката до втора победа во ЛШ
Исток Пуц ја изгуби битката со ракот
Тричковски и Апоел непоразени и кај ПортоIsrael, 25.11.2011 15:18:33
ova se vika fala za begalskata kriza...
Ilija, 25.11.2011 15:35:34
Palenje na necie zname e agresiven i primitiven akt koj i da go napravi. So ogled na emotivnite reakcii za palenje na Makedonskoto zname, me interesira dali fudbalskiot sojuz gi osudi i otkri storitelite koi go palea britanskoto zname na natprevarot Makedonija protiv Anglija vo Skopje vo 2004 ili 2005 godina. Jas togas bev zgrozen i zasramen a dobiv i nekolku neprijatni komentari od moi prijateli Anglicani. Pozdrav od London
Antimakedonizam=antisemitizam...razlika?, 25.11.2011 17:37:10
ne samo vo fudbalot prasanjeto, ova e prasanje od mnogu podlaboka priroda. Od tuka moze da pocne gubenjeto na suverenitetot na kosovo kako nova drzava. Fasizmot bese osuden vo svetot! Antisemitizmot bese osuden vo svetot! Antimakedonizmot MORA isto taka da bide osuden od site koi gi osuduvaat predhodnite dva, zatoa sto nema razlika! Ili ke go osudime genocidot ili ke ni se povtoruva istorijata na site podednakvo!
snajper, 25.11.2011 19:22:41
se organizirale stalinistite na balkanot i kaj albancite i kaj srbit i kaj nas da si delat kako sto si zamislile.. i na taa strana da spijat brankovci i grujovci deka toa ke se sluci i tie ke napravat nekakvi neredi vo drzavava.. site ke odat vo zatvor, bez gajle, a drzavata ke bidi clen na NATO i EU

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

„Утрински весник“ можете да го купите во електронска форма

"""

  

 


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -4°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 8°C, Мин: -3°C

Понеделник
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Блог избор
sead93.blog.com

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |