Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.02.2013, 15:25
Туркоглу суспендиран поради допингКошаркарот на Орландо ќе паузира 20 натпревари

Фановите на Хидает Туркоглу се разочараа кога разбраа дека кошаркарот паднал на допинг-тест. НБА-лигата извести дека турскиот интернационалец ќе добие суспензија од 20 меча како казна за користење недозволени супстанции.

„Кога бев во Турција летоска тренерот ми даде лекови за што побргу да закрепнам од повредата на рамото. Не знаев дека во лековите има забранети супстанции, не ни проверував што земам. Станува збор за недоразбирање затоа се извинувам на Орландо, на лигата и на сите навивачи“, објасни Туркоглу. Казната беше ефективна веднаш, уште од натпреварот против Атланта во средата.

Роуз можеби нема да се врати сезонава

Дерик Роуз ги урна сништата во „Јунајтед центар“ за преродба во сезоната 2012/13. Најдобриот играч на Чикаго Булс изјави дека не знае кога ќе се враќа и дека можеби тоа нема воопшто да се случи до крајот на сезоната. „Навистина не знам кога. Се чувствувам добро, но ако помине уште долго време пред да бидам во потребната форма, нема да ми пречи да ја пропуштам сезоната. Не велам дека не сакам, едвај чекам да заиграм, затоа и почнав со интензивна рехабилитација. Меѓутоа, ако не заздравам како што треба, која е поентата“, беше искрен Роуз. Ова доаѓа како шок откако во последниве недели тој почна да тренира, а експертите прогнозираа дека ќе се врати најмногу за еден месец.

Кармело го пропушта Олстарот?

Најдобриот стрелец на Њујорк Никс, Кармело Ентони, ја наби десната рака, на мечот против Торонто и поради тоа можно е да го пропушти натпреварот на ѕвездите, в недела. Уште во првата четвртина тој почувствувал трпки и болка во раката, што влијаеше на неговиот ефект на мечот (само 12 поени со шут 5/24). „Дефинитивно нема да форсирам. Колку и да посакувам да играм на Олстар-натпреварот, ако не можам - не можам. Ако чувствувам проблем до недела, нема да играм“, се изјасни Ентони.

Портланд на -36 во Њу Орлеанс

Резултати од НБА: Орландо - Атланта 76:108, Кливленд - Сан Антонио 95:96, Индијана - Шарлот 101:77, Бостон - Чикаго 71:69, Њујорк - Торонто 88:92, Детроит - Вашингтон 96:95, Милвоки - Филаделфија 94:92, Њу Орлеанс - Портланд 99:63, Минесота - Јута 93:97,. Далас - Сакраменто 123:100, Л.А. Клиперс - Хјустон 106:96.

Статијата е прочитана 358 пати.


Испрати коментарТрето злато за Лигети на Светското првенство
Леброн си поигра и со Оклахома
Писториус обвинет за убиство на неговата девојка
Интер без Милито до крајот на сезоната
(ВИДЕО) Со две „бомби“ на Бејл, Тотенхем го урна Лион
Македонија на 78. место на ФИФА-листата
Македонија ќе одигра контролка со Норвешка
Французинката Ворли светска првенка во велеслалом
Џеко на продажба заради Кавани
Тотенхем во лов на „лавови“
Јосип Куже боледува од леукемија
Писториус по грешка ја убил девојка си
Реми во мечот за паметење на „Бернабеу“
Австријците со екипното злато во Шладминг
Мајами и Џејмс во рекорден ритам
Дрогба може да игра за Галатасарај
Јувентус и ПСЖ пред четвртфинале во ЛШ
Кристијано Роналдо меѓу два огна
Борењето заминува од Олимписките игри
ВБА вторпат сезонава подобар од Ливерпул
Светско злато за Лигети во суперкомбинација
Селтикси запрени во Шарлот
Самарџиски со Купот на Србија
Оставка на нигерискиот селектор Кеши
Богати против сиромаси во Валенсија
На Шевченко му нудат 100.000 долари за меч
Антиќ без трофеј во грчкиот Куп
Јакупи европски јуниорски првак
Леброн ги преслуша Лејкерси, Бостон го доби трилерот со Денвер
Нигерија е новиот шампион на Африка
Шокантен пораз за Надал во финалето во Чиле
Балотели му донесе бод на Милан
„Граѓаните“ се загубија во Саутемптон
Хет-трик на Роналдо против Севилја
Ролан светска шампионка во спуст
Денвер го нанижа и Кливленд
Баерн граби кон титулата
Интернационалците Тричковски, Тасевски и Гроздановски стрелци
Вардар СЦБТ елиминиран од ЕХФ купот
Мешков Брест подобар од Вардар Про во СЕХА лигата
Норвежанецот Свиндал нов светски шампион во спуст
Металург во зимски сон
Детроит ја прекина низата на Сан Антонио
Битка за второто место во групата Ц
Хефл-Риш го освои златото во суперкомбинацијата на СП
Карпов на отворањето на „Опен Карпош 2013“
Бостон ги растури Лејкерси, Гарнет рекордер
УЕФА ги одреди цените за финалето од Лигата на шампионите
Меси во Барселона до 2018 година
Мукаетов ќе го наследи Михајловски
Игрите во Сочи најскапи во историјата
Спарси уриваат се' пред себе
Англија го победи Бразил по 23 години
Надал се врати со победа и во сингл
(ФОТО) Македонија и даде „тројка“ на Данска
Изборното Собрание на РФМ на 9 март
Добри вести за Реал, Касилјас го тргна гипсот
Полексиќ - Овие приказни се најобична глупост
Рафа Надал се врати со победа
Вон на операција по хоророт во Шладминг
(ФОТО) „Македонски спорт“ во ново руво
Лигети му го донесе првото злато на САД на СП во Шладминг
Лејкерси во победнички ритам, ��јустон постигна 23 тројки
Шест меча суспензија за Карабатиќ
Финалистите на Лига Европа во ЛШ?
Трета среќа со Данска
Кавани се сели во Реал Мадрид
Ливерпул - Дебрецин е наместениот меч во ЛШ
Мари бара трпение за Надал
Три натпревари суспензија за Горан Попов
Леброн држеше час по кошарка
Почнува Светското првенство во алпски дисциплини
(ФОТО) Репрезентацијата го одржа првиот тренинг пред Данска
Комплетни против Данска
Антиќ и Мекејлеб остануваат во репрезентацијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: -2°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Дождот од метеорски остатоци денеска падна над руската Челјабинска област во реонот на Урал...
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
Водителскиот бард замина во легендите
Миќа Орловиќ, ненадминлив доајен што ја одбележа медиумската сцена на бивша Југославија, почина завчера во Белград во 79...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |