Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.10.2012, 11:48
Баумгартнер: Почувствував голем притисок во главатаЕкстремниот спортист Феликс Баумгартнер изјави дека во текот на слободниот пад од стратосферата кога го проби звучниот ѕид, ништо не чувствувал.

- Тешко е тоа да се опише, затоа што ништо не почуствував, рече Баумгартен пред новинарите, по прашањето да го опише чувството на патувањето со брзина од 1.342 километри на час.

- Без референтни точки, „не знаете колку брзо патувате“, рече 43-годишниот Австриец.

Тој, меѓутоа, рече дека почуствувал голем притисок во главата во еден момент на летот, при ротирањето.

Австрискиот екстремен спортист Феликс Баумгартнер со својот ској од стратосферата собори дури три рекорди.

Брајан Атлеј од Меѓународната аеронаутична федерација (ФАИ) кој се занимава со запишувањето на рекорди во воздухопловството, рече на прес-конференцијата дека Австриецот бил во слободно паѓање со брзина од 373 метри во секунда и дека со тоа достигнал брзина од 1.342.8 киломтери на час.

Баумгартнер како прв човек во слободно паѓање го проби звучниот ѕид достигнувајќи брзина од 1,24 маха.

Вториот рекорд кој Баумгарнер, според првите податоци е скокот со најголема височина од 39.945 метри.

Третиот светски рекорд е поставен кога 43-годишниот Австриец бил во најдолго слободно паѓање без стабилизирачки падобран. Тој се наоѓал во слободно паѓање на 36.500 метри и вкупно 4 минути и 20 секунди.

Досегашниот рекорд на Џо Китингер беше 4 минути и 36 секунди, но тој тогаш носеше стабилизирачки падобран кој автоматски го продолжува слободното паѓање.

Додека овие рекорди бидат признаени ќе помине некое време, затоа што Баумгартнер е Австриец, па податоците прво ќе бидат предадени на австриските власти, кои потоа ќе ги вратат во САД.
Статијата е прочитана 1961 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски ��тандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕС��ИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |