Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.12.2012, 14:56

Годинава имавме три филма во Берлин

Директорот на Филмскиот фонд, Дарко Башески, рече дека Македонија постигнала прогрес во филмската продукција

„Филмскиот фонд на Македонија постигна евидентен прогрес во филмската продукција во земјава“, изјави директорот Дарко Башески на денешната прес-конференција.

Во последните пет години, како што рече, од страна на Филмскиот фонд се поддржани 61 филмски проект, а зголемено е и присуството на меѓународните филмски фестивали. А што се однесува до бројките, Башески нагласи дека оваа година филмовите биле присутни на 192 филмски фестивали, а во последните четири години учествувале на над 417 филмски фестивали. Исто е и со наградите, само оваа година македонските остварувања освоиле 30 награди, а во последните четири години 81 награда.

Како еден од поголемите успеси Башески го издвои филмот „Трето полувреме“ во режија на Дарко Митревски, кој, како што рече, има над 700.000 гледачи, а проекциите се' уште се во тек.

„Оваа година имавме голем успех на Берлинскиот филмски фестивал, каде што учествувавме со три филма, „Жената што си ги избриша солзите“ во режија на Теона Митевска, „Парада“ на Срѓан Драгојевиќ, каде што Македонија беше копродуцент и краткиот филм „Бардо“ на Марија Апчевска. А на Канскиот филмски маркет продуцентот Роберт Насков беше дел од проектот на Европската филмска промоција за претставување на европските продуценти „Producers on the Move“.

Оваа година Филмскиот фонд набави и дигитални кинопроектори за Центрите за култура во државата. Во првата фаза кинопроектори добија киносалите во Куманово, Охрид, Струга, Делчево, Крива Паланка, Неготино, Кочани и Гостивар, а во следната треба да добијат Тетово, Дебар, Кичево, Велес, Струмица и Прилеп.


Статијата е прочитана 462 пати.


Испрати коментарУметниците се простија од Никола Иванов-Балтон
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 3°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |