Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
26.03.2012, 12:48

Недела на франкофонски филм во Кинотека

Манифестација започнува во вторник со проекцијата на „Ќе ми бидеш син“ на Жил Легран

Со проекција на филмскиот хит „Ќе ми бидеш син“ на Жил Легран од 2011 година, утревечер во Кинотека на Македонија почнува Неделата на франкофонски филм. Во идните седум дена, посетителите ќе имаат можност да проследат ревија филмови од франкофонски земји, Швајцарија, Белгија, Бугарија, Романија и Канада.

Во стандардните термини, од 20 часот, во среда ќе се прикажува „Дома“ на Урсула Мејер (2008), во четврток „Пиеси од Истокот“ на Камен Калев (2010) и во петок „Пијанистка“ на Микаел Анеке (2001). За сабота се закажани три проекции, на швајцарскиот анимиран филм„Титеф“ во 17 часот, „Волшебникот Симон“ на Илдико Ењеди (1999) во 18:30 и „Песната на лудите“ на Чаба Берецки (2003) во 20:30, додека недела е резервирана за „Детето“ на Жан-Пјер и Лик Дарден (2005) во 18:00 и за „Големата привлечност“ на Жан-Франсоа Пулио (2003) во 20 часот.

Официјалното затворање е в понеделник, 2 април, во 20 часот, со филмот „Елеватор“ на Жорж Доробанту (2008).

Неделата на франкофонскиот филм се организира со поддршка на Францускиот институт во Скопје, по повод Месецот на франкофонијата - Март. Ќе ја отвори францускиот амбасадор во Македонија Жан-Клод Шлумберже.


Статијата е прочитана 308 пати.

Испрати коментарСончево и свежо
Утре свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“
Гигантска лигња уловена во Егејско море
Една третина Американци до 2014 година со „таблет“ компјутери
Месечината вечерва „најблиску“ до Венера и Јипитер
Дејвид Бекам ја продава својата колекција на автомобили
Џејмс Камерон го допре дното на светот
Почнуваат 35. Денови на македонска музика
„Хенри Шести“ со „Зајди, зајди јасно сонце“ во Лондон
Музиката од филмот „Скопје ремикс“ во бесплатно издание
Наследен талент
„Евросонг 2012“ - Калиопи настапува втора
Зголемен бројот на пациенти со алергии
На Рубенс Муратовски ќе му биде врачена наградата „Актер на годината“ од „Дневник“
„Единаесет жени“ на Снежана Младеновска - Анѓелков е „Роман на годината“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 4°C

Среда
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |