Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.03.2012, 15:01

Водата во градската мрежа на Прилеп е исправна

Водата во градската мрежа во Прилеп е исправна и може да се пие без превривање, стои во записникот на Агенцијата за храна и ветеринарство, по направените хемиско-физички и микробилоошки анализи, соопшти Сашо Николоски, директор на прилепски Водовод.

Со препорака на Центарот за здравје и прилепски водовод, изминатите денови прилепчани мораа да ја превриваат водата пред да ја употребат за пиење, поради заматувањето што се јави во градскиот водовод по наглото зголемување на изворот Студенчица откако се стопија снеговите.

- Немаше случај на цревни заболувања поради водата зашто водоводното претпријатие инсистираше на такви информации од инфективното одделение и од Центарот за здравје, изјави Николоски.

Минатата недела од системот се исклучени 15- тината бунари кои повеќе од три месеци, во текот на зимата на прилепчани им обезбедуваа вода за пиење. Сега има доволно вода од Студенчица од каде доаѓаат околу 300 литри во секунда.


Статијата е прочитана 321 пати.

Испрати коментарИванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Една парламентарна одлука - две различни читања
Јанакиески - влез на нов оператор ќе отпушти стотици вработени
Зетот го убил дедото зашто не му давал да си ги види децата
Во Австрија уапсен „супер крадец“ од Македонија
Извлечен првиот автомобил во играта на среќа „Среќни вести“
Катар Петролеум заинтересиран за инвестирање во Македонија
Пад на цената на нафтата на берзите
Димовски - Нема простор за „зелена нафта“
Невладини од Војводина предлагаат федерална Србија
Собранието гласа за годишнини од значајни личности во 2012
Камерон призна дека организирал „тајни вечери“ за донаторите
Српскиот динар историски најниско во однос на еврото
Крвава семејна расправија во Чаир
Попоски – Хејг - Британија е силен поддржувач на Македонија
Детонаторска каписла му пукнала в џеб
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денар
Пожарникар повреден при незгода кај Требош
Што сакаше да каже Муса Џафери ?
Холанд води пред Саркози во кладилниците
Јапонија ја запре работата на уште еден нуклеарен реакто��
Сеул ќе ја собори севернокорејската ракета
Сончево со повремена облачност
Караванот „Среќни вести“ тргна од Скопје
Турска компанија најави градба на станови во Македонија
Тројца кандидати во трката за претседател на Светската банка„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 4°C

Среда
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |