Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.11.2012, 20:56

Бугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУНа гробиштата во струмичко Ново Село, на празникот задушница им беше оддадена почит на војниците во Првата светска војна кои се бореле во бугарската армија

Струмица - На празникот задушница, кој Бугарите го празнуваат како Архангелова задушница, на гробиштата во струмичко Ново Село со воени почести, полагање цвеќе, литургија на свештеници на МПЦ-ОА и со интонирање на химните на Македонија и Бугарија, им беше оддадена почит на војниците во Првата светска војна кои се бореле во бугарската армија. Во последните неколку години Бугарите им оддаваат почит на загинатите војници закопани на гробиштата во Ново Село, откако гробовите беа обновени од страна на бугарската држава.

На одбележувањето присустуваше и бугарскиот амбасадор, Иван Великов Петков, кој за актуелните односи меѓу двете држави, кога македонскиот и бугарскиот претседател се допишуваат за тоа кои историски датуми се погодни за заедничко одбележување, воздржано изјави дека има добра волја кај двете страни да се услогласат работите.- Ние го поддржуваме патот на Македонија кон НАТО и ЕУ, но како што кажавме не по секоја цена, бидејќи има работи кои треба да ги објасниме, треба заеднички да ги определиме и да одиме напред. Значи, црвени линии нема. Има желба од наша страна ние заедно да ги одбележиме тие датуми кои не зближуваат, бидејќи знаете дека многу нешта во нашата историја, во нашата култура, во нашите народи, кои се многу блиски, најблиските би рекол,има нешта кои можат да не зближат. Ќе ги усогласиме работите кои ќе ги празнуваме, важно е да има желба, рече амбасадот Петков.

Покрај официјалните претставници на бугарската држава, почит на војниците им оддадоа и претставници на бугарски клубови и здруженија од Македонија. (С.Т.)

Статијата е прочитана 3393 пати.

Испрати коментарВладата не планира попис ниту следната година
Македонија и' одговори на Грција
Разгорена војната меѓу министерот и лекарите
Бојко Борисов со грчка реторика
Берачи на костени пронашле мртов маж
Фатен убиецот од „Али Баба“
Лустриран пор��нешен струшки градоначалник
Романија го одложува влезот во еврозоната
СДСМ обвинува за изборни манипулации со доселени гласачи
Романија го одложува влезот во еврозоната
Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот
Попоски - Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба
Најмалку 50 сириски војници убиени во Хама
Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди
Две лица повредени од експлозија на плинска боца
Македонија претставена на Глобалниот саем за туризам во Лондон
Бензините поевтинуваат за 4,5, а дизелот за 1,5 денари
Руско оружје за Сирија согласно советски договори
Кампања на ОХО за намалување на отпадот
Николиќ имал инцидент на автопатот Белград-Ниш
Четврото продолжение на 45.седница во Собранието
Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење
Првиот атомски носач на авиони замина во историјата
Поразот на „Вашингтон Редскинс“ - лош предзнак за Обама?
Тадиќ се повлече од челната позиција во Демократската партија
ДУИ - Ист третман за сите од 2001
(ФОТО) Груевски ги наполни со голови снимателите и фоторепортерите
Хелсиншки комитет апелира да престанат заканите за „Аман“
СДСМ - Буџетот нема да ја реши кризата
Анкета - Водат ВМРО-ДПМНЕ и Груевски
Г.г.Стефан - Нишкиот договор не важи, потребно е ново решение
Во Градски парк ќе се гради катна гаража
До социјална парична помош само со лична карта
Епископот Тавадрос - нов поглавар на Коптската црква
Менхетен доби струја
Добра година за тиквешките лозари
Во автобус откриени мигранти од Сомалија
Старец пронајден мртов во опожарена куќа во Гостивар
Состанок на Г-20 за кризата во еврозоната
Нимиц се надева на брзо решение
Проблеми во сообраќајот заради одрони на патот Маврови Анови-Дебар
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројо�� на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прег��еди во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинАјван Доктор®, 03.11.2012 22:25:20
Одлично!Оддале почит на оние кои и тогаш,како и во 1941 беа окупатори и вршеа невиден злостор врз македонското население!Воодушевен сум од молкот на ВМРО-НП и останатите „патриоти“(сите оние кои се бунеа против прославата на Зебрњак) на оваа тема!Според нив и поголемиот број режимски историчари,да победеа Бугарите во Првата светска војна Македонија веднаш ќе ја огреало сонцето на свободата!
pameten, 03.11.2012 23:45:11
Vo Bugarskata armija vo Balkanskite vojni i vo Prvata svestka vojna se zachlenile iljadnici dobrovolci od Makedonija, a samata armija bila vodena od mnogunima generali od Makedonija Kliment Dzherov, Aleksandar Protogerov, Dionisi Pisanov, Vladimir Keckarov... Najdobro kje bide ako dvete drzhavi gi slavat zaedno.
turk-intelektualec, 04.11.2012 00:46:01
Dali jas ne go poznavam dobro makedonskiot jazik ili nesto nee vo red so odlukata na Bugarija.Bugarija nikoj pat nema videno zlo od maked,no RM od nikogas nee imalo nesto dobro od Bugarija gledajki ja politikata za 200g unazad.Koj faktor e Bugarija vo EU i NATO i da donesaat takva odluka NE-Bugarija vleze vo EU bez reseni kulturno obrazovnite problemi so etnickite i nacionalnite malcinstva vo svojata zemja i sega mu smetaat makedonija i RT.Dovolno e nie vo makedonija da bideme edinstveni drugoto ke se sredi so tekot na vremeto.
Kultiviran Balkanec, 04.11.2012 00:46:16
Od makedonska strana nema sigurno zhelba za odbelezhuvanje na datumi koi gi zblizhuvaat Bugarija i Makedonija, bidejkji se ima strav deka so toa kje se potvrdi zaednichkoto minato, a toa najmalku go sakaat ostatocite od projugoslovenskite strukturi vo Makedonija. Bugarite od druga strana nema da toleriraat makedonska nacija na antibugarska osnova zaradi respekt prema bugarskite gragjani so makedonsko poteklo. Problemot megju Bugarija i Makedonija kje tlee ushte dolgi godini, na shteta i na dvete drzhavi.
VP, 04.11.2012 02:40:15
Минаха години... и уште нешто “Чудотворен” е бугарскиот политички врв - така е - спор нема… И фашисти бевме и комунисти - како државна политика - некои и не разбраа што се случува - но тоа не се брои... Војувавме за Македонија, но повеќе ја предававме - сеедно ни е “баштиниja” - а не е… А некои ги оставивме во Ново село – лесна им земja на младите животи и благодарност за обновените гробови… Но и македонската елита ги сака чудата - а не бива - каде има сосед има и проблем - соседите не се цвеќе – никаде не се - тоа е jaсно - но не треба и да се претерува.
Silvester, Sidnej, 04.11.2012 06:02:33
Pa i ne treba...vo pravo se. Bugarite se predstaveni kako najgolemi ubijci na narodot vo RM. Istorijata e totalno iskrivena. Kako retko vo nekoja istorija ubijcite, tokmu ubijcite se predstaveni kako prijateli i osloboditeli a brakjata sto ginele za Makedonija sto imaat najgolema zasluga sto jas cukam sega na tastaturava se pretstaveni kako ubijci. Problemot e vo toa sto nasata strana R.M. nejke da pocne da gi analizira problemite. Da pocne da gi resava bez predrasudi i dokumentirano so istoriski dokazi. Uste kolku pati treba da ni kazat oficijalno i neoficijalno deka natalozenite problemi mora da se resat ako sakate vo nato i eu. Uste kolku pati ? Detskata gradinka na Nikolce uste poveke ja izolira drzavata za vreme na negovoto vladeenje...dokaz e ignoriranjeto pred nekoj den na MK od strana na H. Klinton. A koj znae. Mozebi i taka mu odgovara. Mnogu diktatori (ne mislam na detevo) si ja drzat rajata kako ideoloski zatvorenik za podolgo caruvanje na teritorijata. Zasega e uspesen.
Dejan, 04.11.2012 14:26:06
Zosto za ovoj nastan ne bese zapoznaena javnosta vo tolkav obem kako sto bese so slavenjeto na Srbite na zebrnjak, odnosno dali site koi glasno i javno go kritikuvaa slavenjeto vo Zebrnjak sega ke progovorat i za ovoj nastan ili ne?
Sasa, 04.11.2012 16:47:41
bugarite gi ubivaa ,macea,asimiliraa makedoncite i sega se da e zaednicko n i k o g a s Makedonija da ni e mila i vecna
Бугараш, 04.11.2012 18:53:27
pamenten, Бугарите вртат околу историjaта бидеjки таму стеблото на македонизмот е наjтенко, демек наjлеко за сеченње
Predavnik so makedonski pasosh (Komunjar), 04.11.2012 20:14:14
Sosem logichno i normalno! Volim tebe, al vishe sebe! No da ne barat vlakno vo jajceto i da ne ne uporno pravat bugari. Tochno, nekogash sme bile chovekoliki majmuni, pa antichki makedonci, rimjani, vizantijci, sloveni, turci, srbi, bugari i shto li ushte ne (kako koj doshol), da bi na krajot, blagodarenie na evolucijata i drugarot Tito (neka mu e leka zemjata), postanale toa shto sme od sekogash bile - Makedonci! Prifatete ja realnosta, dragi nashi braca, za da si bideme braca, bez ogled na patriotskiot idiotizam koj momentno vladee kaj nas. Veruvajte, ne ve nerviraat samo vas, nego i nas!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 21°C, Мин: 10°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (44)
Љубовницата на Тито. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју - Најмалку енергија трошам кога се однесувам како јас
Масимо Савиќ е музичар со особен сензибилитет, вонвременски глас и препознатлива емоција...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Автомобили |