Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.10.2012, 14:09
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранителиОд ДУИ најавија дека блокадата на парламентот, наместо со молк и одолговлекување на дискусиите, ќе ја продолжат со поднесување на над 5.000 амандмани

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, по препорака на Извршниот комитет на партијата, го повлече законот за бранители од Комисијата за труд и социјална политика и веднаш поднесе барање за донесување идентичен закон, но по скратена постапка.

Промената на ритамот во непоколебливата стратегија на ВМРО-ДПМНЕ, апсолутно, не значи дека ќе се стави крај на собраниската фарса што трае веќе месец и половина. Од ДУИ најавија дека блокадата на парламентот, наместо со молк и одолговлекување на дискусиите, ќе ја продолжат со поднесување на над 5.000 амандмани.

Според Деловникот, законот за бранители сега оди на пленарна седница, најверојатно на 29 октомври, каде што ќе се гласа за потребата од негово донесување. За да се врати повторно во законодавното матично тело, каде во второто читање ќе следи директна амандманска расправа, потребно е да гласа мнозинството од присутните пратеници, што значи дека може да помине само со аманет на ВМРО-ДПМНЕ.

Пратеникот Веле Ѓорѓиевски вели дека со овој потег ВМРО-ДПМНЕ докажува дека го остварува она што ќе им го вети на граѓаните.

„Бевме доволно трпеливи. Комисијата за труд и социјална политика е блокирана и принудени сме на ваков потег. Сметаме дека разумот на крајот ќе надвладее и законот ќе биде донесен, затоа што меѓу бранителите од 2001 година имаше припадници од сите националности“, рече Ѓорѓиевски. (Н.К.)


Статијата е прочитана 1531 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
С��опјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денариsapsal, 15.10.2012 15:33:07
opa bato . sah. sega na poteg e ali ameti. narodot gologaz neka se zabavuva.
Mark, 15.10.2012 18:32:20
Prodolzuva eftiniot vodvilj na premierot na Severozapadna Makedonija Ahmeti i premierot na Jugoistocna Makedonija Gruevski..

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековио�� дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |