Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.02.2013, 15:25

„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“

Во скопскиот кривичен суд сведочеа двајца од обвинетите за обидот за убиство на Драганчо Стојменов

Љубиша Станковиќ

„Јас сум човек кој има завршено воено-полициска обука. Како припадник на полициска единица во 2001 година бев на браникот на татковината. Активeн член сум на ловно друштво и на стрелачкииот клуб ’Таргет’. Доколку навистина сум пукал во Драганчо Стојменов од оддалеченост од 1,5 метри, како што тоа го тврди Обвинителството, тогаш тој немаше да биде жив“, изјави Александар Василевски- „Нинџа“, првообвинет за настанот кој се случи на втори декември минатата година, кога беше извршен обид за убиство на Стојменов.

Василевски во скопскиот кривичен суд, посведочи дека оштетениот го познава десетина години и дека со него немал никакви недоразбирања. За критичниот ден Василевски рече дека бил на роденден на сопругата на негов пријател и дека таму се задржал до полноќ, но дека таа ноќ немал никакви телефонски контакти со сега второобвниетиот Никола Митревски викан „Кољо“. Всушност, Василевски до детали ги опиша случувањата од втори декември и во целост ги отфрли наводите на обвинителниот акт со кој тој се товари за обид за убиство.

Александар Василевски-Нинџа, пред само една седмица беше спроведен од затворот „Скопје“ за да сведочи во предметот наречен „Ровер“ во кој обвинет е и екс-министерот Љубе Бошкоски. Драганчо Стојменов, пак, е клучната фигура во судскиот предмет „Детонатор“, односно тој повторно се јавува и како сведок и како оштетен, но тој денеска не се појави на закажаното судење.

„Нинџа не е ниту виновен, ниту должен. Човекот не беше на местото. Јас само сакам Драганчо да дојде во судот и да ја каже вистината“, рече уште на самиот почеток на своето сведочење второбвинетиот Никола Митревски. Тој посведочи дека тој бил жртва на напад со огнено оружје, а не како што тврди обвинителството. Рече дека критичната вечер бил во населбата Аеродром и дека кога излегол од такси-возило бил повикан од Стојменов. Во разговорот со Стојменов, Митревски се интересирал за некој негов познаник кој бил грабнат и тепан, на што му му било одговорено дека за претепувањето оштетениот поседувал и видео-запис. До стрелба дошло, наводно, откако Митревски одбил да дојде во станот на Стојменов, но според него токму оштетениот бил тој кој посегнал по огнено оружје.

„Видов кога Стојменов од појасот извади пиштол. Беше на еден метар од мене. Реагирав така што со рака ја фатив неговата десна рака, во која тој го држеше пиштолот. Тогаш и дојде до пукање. Јас не пукав, бидејќи и немав оружје, а потоа се дадов во бегство и на крајот си заминав со такси“, посведочи Никола Митревски.

„Прв пат во животот ги гледам овие двајца! рече таксистот и сведок Мирко Јадровски кога судот му наложи да изврши препознавање на лицата кои што критичната вечер се возеле од Аеродром до Автокоманда. „Можеби некогаш и сум ги возел, но јас дневно возам и по 50 патници. Беше ноќ, а и за возење кое трае пет минути не сум можел да ги видам, но знам дека момчето кое седеше до мене имаше густа коса“, изјави сведокот и кажа дека тој со сигурност не можел да ги препознае лицата и кога бил повикан на препзнавање во МВР.

За критичната ноќ алиби на Василевски не само што му обезбеди неговата сопруга која во целост го потврди неговото кажување, туку и брачната двојка кај која тие биле таа ноќ. Со оглед на тоа што на суедењето не се појави оштетениот Драганчо Стојменов процесот не можеше да продолжи и затоа ќе следи ново продолжение да десетина дена. На судењето беа присутни и судии од САД, а во делегацијата имаше и судија од Лос Анџелес и од Федералниот суд во Вашингтон.


Статијата е прочитана 1181 пати.


Испрати коментар„Виз Ер“ сака да лета од Скопје до Дубаи
Во „опелот“ пронајдена ДНК на обвинет во случајот „Монструм“
СДСМ останува на последниот предлог
Продолжува штрајкот на аеродромите во Германија
Обвинителот најде и умисла во случајот со тенковските делови
Лозарите се договорија со винарската визба „Винеја“
НАСА следи астероид што денеска ќе прелета крај Земјата
Руските научници предупредуваат на нов удар од метеор
ВМРО-ДПМНЕ го одби Црвенковски и врати со контрапредлог
Битолскиот полициски портпарол во трка за Ресен
Засега не се обелоденува новиот изглед на Универзалната сала
Граѓаните сакаат чесни градоначалници
Во плински боци сокриени 14,5 килограми марихуана
Пад на прометот во индустријата
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Црвенковски предлага локални избори на 28 април
Филе ја откажа најавената посета на Скопје
Ограбена црква во гостиварското село Здуње
Три лица уапсени во Британија за скандалот со коњско месо
Наградени најдобрите фотографии и новинарски производи за АРМ
Арифи и Бејта поднесоа оставки
Ховит најави одложување на гласањето за извештајот за Македонија
Од Вардар извадени два трупа
СДСМ ќе учествува на избори ако се одложи рокот за кандидирање за 10 дена
ВМРО - ДПМНЕ не прифаќа ултиматуми за локалните избори
(ВИДЕО) Над 400 повредени од метеорски дожд во Русија
Груевски се сретна со известувачот Ричард Ховит
Рубин - Прашањето за името не е нерешлив проблем
Сообраќајот на патот Катланово-Велес по една лента
Викторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Ховит како рамо за плачење
Санино бил очаен, но не се откажува
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Ри��
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Попоски - Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Нема договор за парламентарни избори
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог
Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори
Вештаците сведочеа за „Монструм“
Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на патот Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазар„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: -2°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Дождот од метеорски остатоци денеска падна над руската Челјабинска област во реонот на Урал...
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
Водителскиот бард замина во легендите
Миќа Орловиќ, ненадминлив доајен што ја одбележа медиумската сцена на бивша Југославија, почина завчера во Белград во 79...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |