Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.12.2012, 23:15

(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“ 
 


Кошаркарскиот шампион на Македонија ја забележа и шестата победа во АБА-лигата, откако вечерва убедливо го победи Шолнок Олај сo 87-53

ФОТО: Петр Стојановски

МЗТ Скопје го запиша шестиот триумф во АБА-лигата откако на домашен терен со убедливи 87:53 го декласираше унгарски Шолнок, кој во ниту еден момент не беше рамноправен противник.

Македонскиот шампион како го почна така и го заврши мечот. Првпат бевме сведоци на константна игра „зачинета“ со атрактивни потези, мудро искористени напади и голем број на асистенции, што пак придонесе грижите на фановите на МЗТ Скопје за кратката клупа брзо да исчезнат.

Предводени од Тодор Гечевски и неговите 13 поени во првата четвртина „штрковите“ добија сила. Двете тројки и поенот од поле на искусниот центар беа најава дека победата над унгарскиот состав ќе биде повеќе од лесна задача.

Така и беше.

Избраниците на Алеш Пипан по само девет минути игра дојдоа до првата двоцифрена предност (19:8), по што за нецели 30 секунди го најавија крајното сценарио.

Позитивата од 21:11 со серија од 11-0 за кратко време ја претворија во високи 32:11. Но, македонскиот шампион не се засити со оваа предност, почувствува дека противникот е целосно скршен, па на полувремето се замина со резултат 47:26.

Во продолжението не се промени буквално ништо, МЗТ Скопје по третата четвртина дојде до позитива од плус 30 поени (68:38), што пак беше доволен знак за Словенецот Пипан да почне полека да одмора дел од кошаркарите. Шанса доби и младиот Стефан Турњанин, кој одигра солидно, запиша четири поени и украде една топка.

Подолгата минутажа, но и доминацијата под обрачите максимално ја искористи Николиќ (13 пени) се неколку атрактивни забивања како да сакаше да даде до знаење дека управата заедно со стручниот штаб не треба да размислуваат на ново центарско име.

Број еден кошаркар на теренот беше Гечевски, постигна 20 поени (15 ги постигна во првото полувреме), заедно со шест скока и четири асистенции. Двоцифрен број на поени постигнаа Дамјан Стојановски (15), Кејт Дејвис (12) и Ѓорѓи Чековски (10).

„Ова беше еден од најважните натпревари за нас. Добро се подготвивме, бевме свесни дека поради големиот број поврдени играчи ќе мора да одиграме максимално, да не паднеме во ниту еден момент. Го сторивме токму тоа, одигравме одлично и заслужено славевме“, изјави по мечот Дамјан Стојановски.

На другата страна Сеад Сеховиќ со 15 поени беше единствениот кошаркар кој успеа да ја надмине бројка од 10 поени.

„Во последните две-три средби имаме голем пад во играта. Не бевме комплетни, но тоа не треба да биде причина за овој убедлив пораз. Ние бевме катастрофални во сите делови од играта и му овозможивме на противникот да слави убедливо, сметам дека разликата меѓу двата тима не треба да биде изразена со преку 30 поени, но тоа е реален исход од случувањата на теренот“, изјави играчот на Шолнок, Мартин Бадер.

Македонскиот шампион по 11. коло има шест победи и пет порази, доволни за останување во средниот дел од табелата. Следната средба „сино-белите“ ја играат во „Пионир“ в недела, му гостуваат на силниот состав на Партизан




Пипан: Одлучи пристапот

„Дојдовме до важна победа. Долго време се подготвувавме за Унгарците кои не се така слаб тим како што тоа изг��едаше на теренот. Пристапот кон натпреварот беше клучен за убедливата победа, одигравме максимално во текот сите 40 минути, инсистирав да нема опуштање во ниту еден момент. Моите кошаркари целосно ги исполнија своите задачи и им честитам за победата. За нас триумфот доаѓа во вистинско време, со одлична атмосфера патуваме за гостувањето против Партизан“, рече Алеш Пипан, кој соопшти дека на листата на повредени се најде уште еден кошаркар. Овојпат станува збор за младиот Стефан Турњанин, кој во текот на мечот се здобил со повреда.

Чиста десетка за „Фемили“, направија фантастична атмосфера

Иако во салата „Борис Трајковски“ имаше само 2.500 гледачи, сепак мечот меѓу МЗТ Скопје и Шолнок мина во одлична атмосфера благодарение на навивачката група „Фемили“.

Првпат фановите на овој клуб на своја иницијатива стартот на натпреварот го отворија со националната химна на Македонија, а во текот на сите 40 минути испратија порака: Ова е Македонија!.

МЗТ Скопје - Шолнок 87:53

Резултат по четвртини: 24:11, 23:10, 21:17, 19:15). Сала: Борис Трајковски“ во Скопје. Гледачи: 2.500. Судии: Несковиќ - Маричиќ - Јованиќ.

МЗТ Скопје: О. Стојановски, Грнчаров, Поповски-Турњанин 4, Д. Стојановски 15, Гечевски 20, Николовски, Чековски 10, Николиќ 13, Оташевиќ 8, Марковски, Бакиќ 5, Дејвис 12.

Шолнок: Хорват 9, Гребенар 2, Цаба, Фодор 5, Геј, Марковиќ 4, Тот, Сеховиќ 15, Шабо 4, Бадер 4, Трепак 9, Калве.

Резултати: Раднички - Задар 92:79, МЗТ Скопје - Шолнок 87:53, Сплит - Будуќност 71:69. Синоќа играа: Ц.Звезда - Широки, Цедевита - Крка, У.Олимпија - Цибона, Игокеа - Партизан.


Статијата е прочитана 584 пати.

Испрати коментар



Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |