Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.02.2013, 16:17
Ховит како рамо за плачењеИзвестувачот за Македонија се изнаслуша колку власта жали што ја нема опозицијата во парламентот, но дека таа не придонела за тоа

Слободанка Јовановска

Албанците денеска ги бранеа демократијата и образот на парламентот пред известувачот на ЕП за Македонија, Ричард Ховит. Во отсуство на опозицијата, опозиција беа претставниците на ДПА, но и на ДУИ, откако Сузана Алиу му порача на Ховит дека „парламентот е функционален, но со бојкотот на опозицијата му недостига легитимитет“. Да биде уште појасна, таа порача дека Уставот и законите ја гарантираат независноста на институциите, но тие во Македонија не се независни, па најголемата битка треба да се води токму тука, во законодавно��о тело.

За работата на Постојната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот, чија работа, всушност, ја испитуваше Ховит, првиот човек Беким Фазлиу рече дека нема зошто да се гордее, бидејќи повеќе не работела отколку што работела, поради немање кворум. „Во последно време гледаме разочарувачки пораст на поплаки од граѓаните против судските одлуки. Тоа е така зашто судскиот систем ни е неефективен, нетранспарентен и под влијание на власта, па недовербата на граѓаните во него треба да не' загрижи“, му соопшти тој на Ховит.

Известувачот, кој нагласи при доаѓањето дека не е тука поради инцидентот од 24 декември, сепак, не можеше да избега, како што оцени Салиу, од неговата сенка, бидејќи го засени сето она што се работи тука. Иако се изнаслуша колку многу жалат од владејачките партии зашто СДСМ не е присутен во парламентот, претставничките на ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека со ништо не придонеле за тоа, па и дека и ним им биле прекршени уставните права, зошто не можеле да си дојдат на работното место (пленарната сала) и да учествуваат во расправата.

Откако претставници на кабинетот на спикерот Трајко Вељаноски го прошетаа Ховит низ парламентарната сала и му демонстрираа на самото место како се одвивале настаните (кој влечел столче и каде влечел, кој што викал и правел...), тој излезе и даде оцена дека „ситуацијата е многу сериозна и жална за земјата и за нејзината иднина во Европа“. Повеќе од тоа Ховит не сакаше да каже додека не се сретне со сите политички актери во земјата, вклучувајќи ја и средбата во четири очи со премиерот Никола Груевски.

Ховит е најголемиот лобист за Македонија во ЕП, кој со британска педантност се труди да биде објективен и да не фати страна, па неговиот став ќе биде битен за сликата што ќе ја има Македонија во Брисел. Сепак, тој не можеше да не констатира дека овие настани фрлиле сенка на работата на парламентот и на неговата работа како известувач.

„Штетата што се прави со девалвирањето на институциите на Македонија е огромна. Ние сакаме опозицијата итно да се врати во Собранието, раката е подадена. Сакаме надминување на тензиите што се прелија на улиците“, го убедуваше Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ, со порака дека токму оваа Комисија за човекови права е местото каде што треба да се отвори расправа за инцидентот.

Која би била, сепак, вашата критика за човековите права во Македонија, ја праша Ховит Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ откако и' порача дека сфаќа што како претставник на владејачката партија ја брани владината политика. На нејзиниот обид дебатата да ја префрли на правата на жените и на хомосексуалците како теми со кои треба да се занимава оваа комисија, тој ја допраша - што прават тука околу сексуалните права. „Иако е познат ставот на мојата партија, која е демохристијанска, сепак, треба да се отвори дискусија за лицата од ЛГБТ-заедницата“, реплицираше таа, јасно покажувајќи го јазот меѓу тоа што го зборува и реалноста што не се случува. До парламентот вчера се стигаше само низ кал, а официјалниот влез не беше пристапен, додека внатре градежните работи беа во полн ек, па со празните ходници сликата на нефункционалност беше и физичка.Статијата е прочитана 1777 пати.


Испрати коментар„Виз Ер“ сака да лета од Скопје до Дубаи
Во „опелот“ пронајдена ДНК на обвинет во случајот „Монструм“
СДСМ останува на последниот предлог
Продолжува штрајкот на аеродромите во Германија
Обвинителот најде и умисла во случајот со тенковските делови
Лозарите се договорија со винарската визба „Винеја“
НАСА следи астероид што денеска ќе прелета крај Земјата
Руските научници предупредуваат на нов удар од метеор
ВМРО-ДПМНЕ го одби Црвенковски и врати со контрапредлог
Битолскиот полициски портпарол во трка за Ресен
Засега не се обелоденува новиот изглед на Универзалната сала
Граѓаните сакаат чесни градоначалници
Во плински боци сокриени 14,5 килограми марихуана
Пад на прометот во индустријата
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Црвенковски предлага локални избори на 28 април
Филе ја откажа најавената посета на Скопје
Ограбена црква во гостиварското село Здуње
Три лица уапсени во Британија за скандалот со коњско месо
Наградени најдобрите фотографии и новинарски производи за АРМ
Арифи и Бејта поднесоа оставки
Ховит најави одложување на гласањето за извештајот за Македонија
Од Вардар извадени два трупа
СДСМ ќе учествува на избори ако се одложи рокот за кандидирање за 10 дена
ВМРО - ДПМНЕ не прифаќа ултиматуми за локалните избори
(ВИДЕО) Над 400 повредени од метеорски дожд во Русија
Груевски се сретна со известувачот Ричард Ховит
Рубин - Прашањето за името не е нерешлив проблем
Сообраќајот на патот Катланово-Велес по една лента
Викторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Санино бил очаен, но не се откажува
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Рим
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Попоски - Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Нема договор за парламентарни избори
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог
Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори
Вештаците сведочеа за „Монструм“
Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на патот Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазарBaba Zumbula, 14.02.2013 17:01:35
TefLJonce Evdino,a na Hovit mu go pokazaa dokumentarecot na Marinela?! Ili doprva ke go gleda,e ke ima sto da vidi!!!MJAUUUUUU!!!!
ФЕЛИКС, 14.02.2013 19:32:59
Топрва ќе гледаме,,крокодилско-тефлонски солзи ,,до саботната полноќ,кога оние што се за вонинституционален уценувачки монолог ќе прејдат на институционален дијалог.Каде комисиски ќе се утврди ,,ко је то тамо глумио,певао и плесао,,во салата и пред Собранието.Оти ако некој остане глув на повикот од странскиот квартет,ќе има кошмарни јал фебруарски,јал мартовски доживувања.
Siledzii, uzurpatori i lazovi, 14.02.2013 19:44:53
Belkim g.Hovit vide so kogo si ima rabota. Ushte ne bile oni krivi. Ne, jas sum! Da, kriv e tepaniot, voedno i onaden. Koj genijalen zakljuchok? Ovaa Boneva se zamisluva popametna i od Ajshtajn, a nema tri chisti. Boze, Boze, koj li e se vlast?
Миле, 14.02.2013 21:21:26
„Штетата што се прави со девалвирањето на институциите на Македонија е огромна. Ние сакаме опозицијата итно да се врати во Собранието, раката е подадена. Сакаме надминување на тензиите што се прелија на улиците“, го убедуваше Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ. E pa za budzetot vi smetaa pa fi isfrlivte, a sega za pred najezdava na evropratenicive, vi trebaaat pa gi povikuvas. Koe licemerie, a od prv red so cinicen osmeh seir si gledase, pa duri Antonio go kaci na masa za poubavo da snima za domasno seirdzisko kino. SHAME.
Mark, 14.02.2013 22:16:08
*Daal da placam iil da peam Subrata ne mi kaazuvaa*! E druze Hovit - kogo li najde da proteziras - Gruevski, prijatelot na site svetski mangi, od Mose Baum do Subrata od Sveti Naum?! Februarskoto (veke olinjato) mace nesto se sili, demek znaelo *kako ke zavrsi*? Ami da ne ne e bas informisano? Nekoi pak zborat deka vo Evropskiot Parlament nesto *interesno se kuva* vo odnos na Semokniov Pastir?! Aj ke vidime, *mnogu bilo-malku ostanalo* velat starite..
Paca, 14.02.2013 22:29:38
Сигурно кога Ховит го видел видео материјалот од бруталното исфрлање на опозицијата, би прокоментирал во стилот: вакво нешто кај нас во Англија имаше но во 17 век. И може Бонева, Груевски да се пенават колку што сакаат но сликата од видео материјалот зборува сама за себе: во Македонија беше прегазена демократијата
Bukefal, 14.02.2013 23:06:36
Оваа партијава на ФЕЛИКС - ДПМНЕ навистина делува ШАНТРИВО и НЕОТЕСАНА! По исфрлањето на клоци на опозицијата и на новинарите сега сведоци сме повторно на нова КОМЕДИЈА, - ПЛАЧАТ ШТО ОПОЗИЦИЈАТА НЕ БИЛА ВО ПАРЛАМЕНТОТ...! Хахаха, добар СКЕЧ за К 15

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: -2°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Дождот од метеорски остатоци денеска падна над руската Челјабинска област во реонот на Урал...
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
Водителскиот бард замина во легендите
Миќа Орловиќ, ненадминлив доајен што ја одбележа медиумската сцена на бивша Југославија, почина завчера во Белград во 79...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |