Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.12.2012, 13:57
Ферари го претпочита Фетел пред ХамилтонПретседателот Ди Монтеѕемоло е за Германецот, бидејќи е помлад и нема променето многу тимови

Трикратниот светски шампион во Формула 1, Себастијан Фетел, би бил првиот избор на Ферари ако некогаш треба да го заменат Фернандо Алонсо, навести претседателот Лука ди Монтеѕемоло. Возачот на Ред бул беше поврзуван со Ферари во многу наврати сезонава, при што се зборуваше и за преддоговор за 2014 година, иако 25-годишниот Германец и неговиот тим се обидоа да ги отфрлат шпекулациите.

Зборувајќи во фабриката на Ферари во Маранело, Монтеѕемоло не остави никаков сомнеж во врска со определбата на италијанскиот тим за Фетел.

„Ако од која било причина Фернандо Алонсо треба да замине еден ден, можеби поради тоа што сака да се повлече на Хаваи со својата девојка, тогаш го сакам Фетел“, изјави тој за германските медиуми. „Себастијан е потенцијален возач на Ферари во иднина“.

Дали Фетел и Алонсо некогаш ќе бидат тандем во Ферари останува да се види, меѓутоа, Ди Монтеѕемоло има кажано дека не сака да има „два петла во ист кокошарник“. Повеќе би сакал двајца возачи „кои се тркаат за Ферари, а не за себе“.

Ди Монтеѕемоло изјави дека Алонсо, Фетел и Луис Хамилтон јасно се издвојуваат над остатокот возачи во Формула 1 и оти тој го претпочита пилотот на Ред бул во однос на Британецот „бидејќи тој е помлад и не променил многу тимови“.

Фетел исто така е топло препорачан од седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер, кој освои пет титули во низа со Ферари.

Хамилтон, светски првак од 2008 година, в година ќе вози за Мерцедес по шест години поминати во Мекларен. Тој ќе наполни 28 години во јануари.

Двократниот светски шампион Алонсо (31) има договор со Ферари најмалку до крајот на 2016 година.

„Бескрајно сум задоволен од Алонсо. Тој е повеќе од возач, тој е клучна фигура. Тој се вклопува во замислата за совршено функционирање на тимот“, рече Ди Монтеѕемоло за Шпанецот, кој заврши втор во вкупниот поредок сезонава, зад Фетел.Статијата е прочитана 401 пати.


Испрати коментарИлиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -4°C

Магла

Среда
Облачно
Макс: 10°C, Мин: -1°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (36)
Тито во дилема дали да се разведе од Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
„Зароб��на“ јахтата на Стив Џобс
Наследниците на Стив Џобс му платиле само шест милиони евра на Штарк, а тој смета дека му должат девет милиони евра. Бро...
Новогодишната елка како семеен фотоалбум
Ако ви здосади досегашниот изглед на елката, олабавете се и направете нешто сосема ново.Во продолжение- совети како да ј...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |