Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.02.2012, 13:44
Нимиц се воздржа од изјави по средбата со ПопоскиМедијаторот на ОН попладнево треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц по едночасовните разговори со шефот на македонската дипломатија не даде изјава за медиумите. Во соопштението од МНР издадено по средбата се вели дека разговорите биле во насока на надминување на разликите за спорот со Република Грција. Попоски го реафирмира интересот на Република Македонија за скорешен прием во НАТО и во ЕУ. Ја повтори посветеноста на Република Македонија во разговорите за изнаоѓање прифатливо решение со цел придвижување на интегративниот процес. Притоа, министерот Попоски уште еднаш се осврна на значењето на Пресудата на Меѓународниот суд во Хаг во однос на прекршувањето на Времената спогодба, се наведува во соопштението од МНР.

Метју Нимиц попладнево треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Медијаторот на ОН утре од Скопје ќе замине за Атина каде што во среда треба да има средби и со грчки државни претставници.


Статијата е прочитана 819 пати.

Испрати коментарФОН бара правично рангирање на универзитетите
Сестра го избодела брата си со нож
Трошоците за живот во јануари повисоки за 1,2 отсто
Одложени преговорите меѓу Приштина и Белград
Реакции во Грција на договорот за новиот пакет-помош
Од март до аеродромот „Александар Велики“ со автобус
Косовски војници ќе се обучуваат на македонските полигони
Од утре треба се врати уличното осветлување
ТАВ најави нови авиолинии, бара поддршка од државата
Иванов - Македонија е пример за изучување на јазиците на заедниците
Дури за три недели одлука за „Чебрен и „Галиште“
Тетовец фатен во Италија со 280 кг марихуана
Македонија долго чека на отворање на преговорите
Јеменците на избори против Салех
Богородичната црква во Париз ги менува камбаните
Mинистерoт за одбрана Бесими во посета на Косово
Четиринаесет повредени во судар на два трамваја во Белград
Доминик Строс-Кан притворен во Лил
Пападимос - Кредитниот договор да биде разгледан од парламентот до 15 март
Да се искористи дијалогот на високо ниво
Евроминистрите повторно ја спасија Грција од банкрот
Табличките со прекари хит уште првиот ден
Рамковски - Осуден сум уште пред да ми пресудат
Ристовски - Барањата на работодавачите ќе бидат разгледани
Околу 46 отсто невработени на возраст од 15 до 29 години
Околу 70.000 патници се превезени на аеродромите во јануари
„Гугл“ обвинет за шпионажа
Јоаким Гаук ќе биде новиот германски претседател
Јеремиќ - Уганда не го призна Косово
Шведска привлечна за Европејците во време на кризата
Индискиот град Колката ќе се претвори во син град
Нови прописи за органско вино во ЕУ
Повторно штрајк на франкфуртскиот аеродром
Започна карневалот во Рио де Жанеиро
Три лица загинаа во лавина во САД
Еврозоната ќе расправа за помошта за Грција
Почнува издавањето на нови регистарски таблички
Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врв
Презентирана програмата за јубилејот „20 години АРМ“
Германците го поддржуваат Јоахим Гаук за претседател
Од утре со нови регистарски таблички налик на европските
Откриени крадците во „Кам маркет“
Претседателот Иванов во Истанбул
Османи - Политичарите кокетираат со меѓуетничките тензии
Сончево и потопло време со температура до 12. степен
Уганда го призна Косово како независна држава
Професор натепал ученици на голем одмор
Премиерот се надева на суштинска средба во Атина
Груевски најави изградба на нов Клинички центар
Се шири листата на осомничени за „Калдрма“
Македонија останува конструктивна во разговорите за името
(ОБНОВЕНО) Два куршума испукани врз телевизија Алфа
Ограбен Археолошкиот музеј во Древна Олимпија
Македонците во Албанија на средба со ОБСЕ
САД повлекуваат од Европа повеќе од 11.000 војници
Евакуација на болно момче од Малино со хеликоптер
Нов бран македонски азиланти во Швајцарија
Дописник на „Њујорк Тајмс“ умре во Сирија
Пад на профитот на банката „Сосиете Женерал“
Зголемена платата на битолскиот градоначалник
Јабланица се поврза со останaтиот свет
Германскиот претседател поднесе оставка
(ВИДЕО) Повторно запалено македонското знаме во Приштина
Сообраќајот се одвива забавено, наместа има голомразица
Kоординација кај Иванов во пресрет на посетата на НимицVS da se raskine, bidejki negira samoopredeluvanjeto, 20.02.2012 17:34:39
Nema potreba da pominuvame Sovetot za bezbednost i ostanuva da primenime strategija na Igor Janev.Nie pominavme vo Sovetot za bezbednost i sme členka na ON.Nam ni treba samo prosto mnozinstvo od prisutnite, koi glasaat vo Generalnoto sobranie na OON za zamena na referencata so ustavnoto ime.Bidejќi se raboti za faktot deka veќe sme primeni kako polnopravna členka na ON i deka ne stanuva zbor za suštinski prašanja, za nas ќe se glasa so prosto mnozinstvo, i toa da se zameni referencata direktno vo Republika Makedonija ili indirektno prvo da se pobara sovetodavnoto mislenje od Meѓunarodniot sud na pravdata za legalnosta na dopolnitelnite uslovi pri priemot na Makedonija vo ON.Ova dava golema verojatnost deka so direkten priod so promena na referiranje vo ustavnoto ime može da se završi cela rabota so imeto vo ON.Glasanje so poddrška na nevrzanite zemji znači deka ako vo salata na Generalnoto sobranie se prisutni i glasaat 100 državi, nam ni e potrebno samo 51 zemja da se izjasnat Za.
Нимчо, 20.02.2012 21:00:27
Сиромав Нимиц, што го снајде со овие незрели детишта!
Veles, 20.02.2012 21:03:05
Ocigledno na Makedonskiot Politicki Vrv prodolzuva da igra na starata karta ignorirajki gi site poraki deka Grcija nema problem so slavo Makedoncite edinstven problem e so antickite Makedonci i sega poradi niv treba imeto na cela drzava da se menuva iako na cela Makedonija i e jasno deka tie se pojavija vo Makedonija samo pred 10 god.Se dodeka Ace stoi iskacen na Konj srede Skopje i istoriskite knigi zboruvaat za Ace deka bil od denesna makedonija i pokraj site istoriski fakti Makedonija nema ke prodolzi da bide geto vo evropa.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Делумно облачно

Вторник
Грмотевици со дожд
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 7°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Блог избор

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |