Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.01.2013, 12:30
Полицијата ги идентификува расистите кои го навредувале БоатенгНовиот италијански скандал предизвикан од расистички навреди на сметка на Кевин-Принс Боатенг ќе добие најверојатно судска завршница. Полицијата води истрага за случајот

Истрагата се води против фанови на фудбалскиот клуб од четвртата италијанска лига Про Патриа, кои вчера (03.01) на тест-натпреварот на клубот против АЦ Милан го навредувале Боатенг и други играчи со темна боја на кожата.

Според наводи на италијанските медиуми, полицијата прегледува видео снимки од натпреварот за да ги идентификува виновниците. Веќе се сослушани повеќе лица.

Лега Про, каде се здружени клубовите од третата и четвртата лига во Италија, најави цивилна тужба. „Не можеме да толерираме вакви напади кои ја уништуваат фудбалската радост“, изјави претседателот на Лега Про, Марко Макали.

Пред и за време на тест-натпреварот фановите на Про Патриа ги навредуваа играчите на Милан со темна боја на кожата, по што, во 26-тата минута од натпреварот, Боатенг ја прекина играта, ја шутна топката во насока на гледачите и го напушти теренот. Неговите колеги од тимот го следеа, по што натпреварот беше прекинат.

Претседателот на италијанскиот фудбалски сојуз Џанкарло Абете изјави дека вакви инциденти не може да се толерираат. Тренерот на Милан Масимилијано Алегри рече дека неговите играчи реагирале на вистински начин и дека Италија мора да стане поцивилизирана и поинтелигентна, а ваквите работи треба да запрат. (Дојче Веле)

Статијата е прочитана 395 пати.


Испрати коментарМакедонија минимално загуби од Србија
(ФОТО) Будуќност повторно пречка за МЗТ Скопје
Победа за Антиќ, пораз за Мекејлеб
Клиперси го добија градското дерби со Лејкерси
Бадников оган „ќе гори“ и во „Борис Трајковски“
Пандев ја пречекува Рома во дербито на Серија А
Челзи го претстави голгетерот од Њукасл
Ефремов најдобар атлетичар за 2012
Швеѓанката Еклунд за малку ќе си го пресекла вратот со скија
Никси без милост кон „мамузите“
Пато се враќа во Бразил, ќе игра за Коринтијанс
Хасани на трансфер-листа во Волфсбург
Полска не стравува за Пипан
Клиперси тргнаа во погрешен правец!
„Сеча“ на носители во второто коло во Доха
„Фенерџијата“ подобар од европскиот првак
Ракометарите комплетни во Ниш

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |