Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.11.2012, 15:01

Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит

Вицепремиерката Теута Арифи, по денешната средба со францускиот министер за европски прашања Бернар Казенев во Париз изрази задоволство од разговорот со нејзиниот француски домаќин, особено пред одржувањето на самитот на ЕУ во Брисел.

- Ја искористив можноста да ги информирам домаќините за целиот процес,што ние го отворивме во текот на целата 2012 година - дијалогот на високо ниво, напредокот и резултатите кои постигнати од Високиот дијалог. Стана збор и за извештајот на Европската Унија и секако барањето, Франција како и другите земји членки на ЕУ да не поддржат во процесот за отворање на преговори за европската агенда, рече Арифи.

Вицепремиерката задолжена за евроинтеграции, разговорите со Казенев ги оцени како многу позитивни, со оглед на тоа дека тие поминале во еден отворен пријателски дух.

- Ми беше кажано, дека Франција секогаш била заинтересирана за стабилноста на Балканот, пријател е на Република Македонија и оти можеме да очекуваме коректна поддршка, имајќи го предвид фактот дека ќе бидат следени и нашите чекори во однос на реформите, но и нашите активности во однос на градење на добрососедски односи во регионот, додава Арифи.

Таа посебно инсистирала на потребата од давање датум за почеток на преговори за време на декемврискиот самит.

- Ставовите на француската страна беа мошне коректни и мислам дека апсолутно и дефинтивно можеме да сметаме на една коректна соработка од страна на Париз, изјави Арифи.

По средбите во Берлин и Париз, вицепремиерката Теута Арифи се подготвува за завршни средби во Вашингтон.

- Се надевам дека и со тоа што го имаме ние пред нас и на раце во однос на резултати од дијалогот на високо ниво, во однос на резултати на регионалната соработка и во однос на разговори кои веќе со месеци ги имав во многу главни градови на земјите членки на ЕУ, во Вашингтон и Брисел, би сакала да се надевам дека ќе имаме добри и коректни поддржувачки заклучоци на самитот во декември, потенцира вицепремиерката Арифи.

На прашањето дали тоа значи дека може да се очекуваат добри вести од декемврискот самит на ЕУ за граѓаните на Република Македонија, Теута Арифи одговори дека сите ние како граѓани заслужуваме една поддршка во однос на тој процес.

- Не би сакала да преудицирам, сакам да излезат заклучоците па после да ги коментирам. Но, целиот ангажман на Европската комисија во полза на помрднување на процесот, мислам дека зборува за тоа дека шанси да имаме позитивни сигнали постојат, но сепак треба да сочекаме, изјави вицепремиерката Теута Арифи. (МИА)


Статијата е прочитана 827 пати.

Испрати коментарЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаDimo, 30.11.2012 16:01:57
Da?... a sto barase vo albanija na proslavata, za dobroto na Makedonija???
jean, 30.11.2012 18:36:15
DIMO_a shto bara grujo po stranstvo ne prasuvas ona bese na proslava sto e normalno za sekogo.no eve i raboti a pastirot se seta kako eden probisvet.
Mark, 30.11.2012 21:39:12
Na Arifi i padna maskata..Neka glumi *evroorientirana* kaj saka, ovde ne proagja! Konecno site, ama bas site Albanci pokazaa sto im e vo mozocite i srcata - Golema Albanija! A bidejki pokazaa i kolku se jaki nam ni ostanuva da si ja precekame sudbinata..p.s. nov predizboren slogan za DPMNE: Ne go davame Ovce Pole!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |