Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 09:44

Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата

Атина - Новинарот Костас Ваксеванис синоќа беше прогласен за невин и ослобен од обвинувањата против него. Грчкото обвинителство започна процес против Ваксеванис со објаснување дека објавил лични податоци при објавување на листата Лагард со имиња на над 2000 грчки граѓани кои имале сметки во Швајцарија.

„Да, победивте. Ви благодарам“, напиша Ваксеванис на неговиот Твитер профил, заблагодарувајќи им на сите граѓани и колеги кои му изразија поддршка. Ваксеванис беше приведен во неделата, веднаш по објавување на листата за која тврди дека е листата која шефицата на ММФ, Кристин Лагард во 2010 како министерка за финансии му ја предала на тогашниот грчки министер за финансии Јоргос Папаконстантину. Судењето на Ваксеванис започна вчера претпладне и за многумина беше тест на грчката демократија и слобода на говор.

Во истите моменти кога во судницата во Атина започна процесот против Ваксеванис беше објавено дека финансискиот јавен обвинител ја испратил листата во грчкото собрание со законско барање за одговорност од министрите за финансии. Во суштина со ова повторно ќе бидат ставени под лупа поранешните министри за финансии кои ја имале листата, Јоргос Папаконстантину и Евагелос Венизелос, на кои доколку биде утврдено дека имаат одговорност за необјавување на листата можно е да им биде изречена парична казна.

Адвокатот на Ваксеванис, Никос Константопулос ја оцени ситуацијата на грчкото судство и правен систем како „институционална шизофренија“, коментирајќи дека е надреално во моменти кога листата е испратена во собрание да се бара одговорност од поранешните министри да се продолжи со судењето на Ваксеванис кој ја објави листата. Она што е уште поинтересно според адвокатот е дека во процесот против Ваксеванис, кој се товари за прекршување на законот преку објавување лични податоци, е дека обинителот нема ниту еден сведок, ниту еден тужител од споменатите на листата против Ваксеванис, со што се прекршуваат принципите на фер и отворено судење.

Во одбрана на новинарот застанаа пратеничка на СИРИЗА, Зои Константопулу која
изминатите денови во собранието остро бараше да се испита листата Лагард, претседателот на Меѓународното здружение на новинари, Џим Бумела и преседателот на грчкиот новинарски синдикат, Димитрис Тримис. Сведоците на Ваксеванис во текот на целото судење ја поддржаа тезата дека Ваксеванис од моментот кога ја имал листата имал новинарска должност да ги објави податоците кои се од интерес на јавноста. Бумела потенцирал дека судењето на Ваксеванис е надвор од секоја логика затоа што се подразбира дека новинарите имаат должност да објават вакви инормации од јавен интерес.

Многумина во Грција го оценија брзото апсење на Ваксеванис како апсурдно и
цврст доказ за тоа дека грчкиот правен систем е нефунцкионален и наместо да ги гони големите затајаувачи на данок ги гони оние кои ги обелоденуваат криминалците. Ваксеванис својот случај директно го објасни преку колумни во „Гардијан“ и „Тајмс“. (М.П.)


Статијата е прочитана 607 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста ��а наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Моб��лни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлин

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |