Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.11.2012, 13:19
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?Челзи сака да ја подобри ефикасноста со доведување на напаѓачот на Реал

Европскиот првак Челзи ни со новиот тренер не може да излезе од резултатската криза. Втор меч под водство на новиот стратег Рафаел Бенитез, лондонскиот тим не успева да постигне погодок. Тимот речиси и заборавил кога последен пат се израдувал на трите бода во домашното првенство, бидејќи на последните шест меча еден од главните фаворити за титулата освои само четири бода. Последната победа во Премиер-лигата, Челзи ја забележа на 20 октомври кога со 4-2 славеше на гости кај Тотенхем. Поради овие резултати Челзи веќе ��аостанува 7 бода зад лидерот Манчестер јунајтед. И покрај тоа што за 180 минути неговиот тим не успеа да даде ниту еден гол, Бенитез не е незадоволен. „Игравме добро и создававме шанси. Не сум незадоволен. Ни треба уште време да се уиграме. Првенството е долго и ништо не е загубено“, вели Бенитез.

Поради слабите резултати, газдата на тимот Роман Абрамович најави дека во зимскиот преоден рок најверојатно ќе се засили со нов напаѓач. Прва цел на тимот од „Стемфорд бриџ“ е Карем Бензема од Реал Мадрид. Францускиот репрезентативец сезонава е незадоволен од статусот и минутажата која ја добива во „кралскиот клуб“. Бензема не е во прв план кај тренерот Жозе Мурињо, кој повеќе шанса му дава на Гонзало Игуаин. Покрај Бензема на листата на желби на Челзи се и Радамел Фалкао од Атлетико Мадрид и Едисон Кавани од Наполи. Сепак, според актуелната ситуација, најблиску до Лондон е незадоволниот од Реал Мадрид, Бензема.Статијата е прочитана 691 пати.

Испрати коментарМонтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |