Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
18.11.2012, 14:01

Рецензија за „Дваесет и првиот“ на Османли во „Јутарњи лист“

Критичарката Јагна Погачник за романот на Томислав Османли пишува со нагласено пофалбен тон

Од перото на Јагна Погачник, една од најугледните современи хрватски книжевни критичари, во загрепскиот дневен весник „Јутарњи лист“ деновиве се појави осврт кон македонскиот роман „Дваесет и првиот“ од Томислав Османли, кој беше промовиран во септември, а се појави во издание на загрепската издавачка куќа „Сандорф“. Авторката на текстот во „Јутарњи лист“, едновремено е и уредничка на посебна, строго селектирана прозна едиција на книгоиздателството „Алгоритам“, една од двете најголеми издавачки куќи во Хрватска.

Откако ќе потсети дека „Современата македонска книжевност во Хрватска е се' помалку teraa incognita, пред се' благодарејќи на преведувачкиот ангажман на професорот Борислав Павловски“, критичарката кратко го претставува нашиот автор и неговиот награден роман со наградата на „Утрински весник“, каква што во Хрватска доделува токму нејзиниот медиум, како и кандидатурата на романот на Османли за наградата „Балканика“. Таа објаснува дека насловот на „Дваесет и првиот“, кој во Хрватскиот превод е озаглавен со цифра, се однесува „на столетието кое се очекуваше како конечно здивнување од катастрофите на 20 век, а започна токму со глобални и локални катастрофи, од војни до фамозниот 21 септември“.

„Романот на Османли со својата сложена структура го фаќа духот и ритамот на времето, но и предупредува на вечната и ‘голема’ тема на преплетувањето на временските и просторните координати... Иако склон кон излети во фантасмагоричното, па и кон симулирањето на виртуелниот свет, Османли всушност пишува за македонската историја и современост и, слој по слој, ги открива особеностите на македонскиот/балканскиот идентитет“, ќе напише Погачник и ќе додаде: „Османли пишува елегантно и мистично, по малку интелектуалистички, но сето тоа не му пречи на вистинското читателско уживање...“ (Т.И.)


Статијата е прочитана 224 пати.

Испрати коментарСнуп Дог сака да инвестира во Селтик
Глумела во 700 порно филмови, добила работа во црква
Музички документарни хитови на „Синедејс“
Мадона гола рекламира парфем
(ФОТО) Голем актер кој ги достигнуваше врвовите
(ФОТО) Лајбах не' „здрма“ со индустријал-доживувањe
Премиера на филмот на Иво Трајков во Скопје
Филмови од култни режисери викендов на „Синедејс“
Книжевни признанија за авторите Христо Петрески и Васил Тоциновски
Триумф на Мартин Кочовски во Ужице
Култните „Лајбах“ вечерва повторно пред скопјани
Почина актерот Владимир Ангеловски Дади
(ФОТО) Отворен 11. Фестивал на европскиот филм „Синедејс“
Благој Нацоски во Рим ќе пее македонски дела
Бисерите на егејската музика со „Љубојна“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Облачно

Вторник
Обилни врнежи
Ма��с: 12°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |