Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.02.2013, 14:39

Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско

Истрагата што британските власти ја водат околу аферата со коњско месо, ќе се прошри и ќе се засили

Додека во Велика Британија се` уште трае аферата поврзана со коњското месо продавано како телешко, на повидок е нова бидејќи ланецот супермаркети „Вејтроз“ најави повлекување на замрзнати телешки ќофтиња во кои се пронајдени траги од свинско месо.

По повикот на Агенцијата за прехранбени стандарди во Велика Британија упатен до сите поголеми доставувачи на месо да се спроведат итни тестови за сите говедски производи за присуство на коњско месо, се огласи ланецот супермаркети „Вејтроз“.

Управата на „Вејтроз“ соопшти дека ги повлекува сите замрзнати јадења со телешки ќофтиња во кои се пронајдени траги од свинско.

Британската агенција за безбедност на храната соопшти дека вчера заедно со британската полиција спроведе истрага во една англиска месарница и ирска фабрика за кои постои сомневање дека биле снабдувачи на телешкото за ќебапи и хамбургери во кои се пронајдени трагите од коњско месо.

Скандалот изби на 31 јануари 2012 година, кога гигантот за брза храна Бургер Кинг откри дека некои од неговите производи се контаминирани со коњско месо. Потоа на 16 јануари Ирската агенција за безбедност на храната објави дека на британските супермаркети им се испорачани говедски хамбургери со траги од коњска ДНК, кога од продажба се повлечени десет милиони пакувања, за да на 4 февруари биде прекинато производството во уште една ирска компанија за производство на месо.

Истрагата за аферата со коњско месо во Велика Британија се проширува

Истрагата што британските власти ја водат околу аферата со коњско месо, ќе се прошри и ќе се засили изјави денеска претставник на Агенцијата за стандард во исхраната (ФСА), инсистирајќи дека нема да се попушти во настојувањето да се утврди обемот на аферата и да се најдат и казнат виновниците.

Министерот за аграр и за човекова околина Овен Патерсон кој денеска престојува во Брисел, на состанокот на европските министри за земјоделство, рече дека во истрагата ќе се вклучи и полицијата која ќе треба да ја испита кривичната одговорност во аферата, со подметнување на коњско месо во производите со говедско месо. Она што сегашната истрага треба да открие е дали станува збор за грешка во синџирот на снабдување со месни производи, или сето тоа е изведено намерно.

Некои лондонски весници објаснуваат дека аферата е само последица на трката за евтина храна, за поевтинувањето на исхраната, но и за задржување на профиот на компаниите од месната и прехранбената индустрија.

Изјавите на Агенцијата за стандарди во исхраната и на министерот Патерсон, доаѓаат по истрагата што е направена во една кланица во Западен Јоркшир и на една фирма за месо во Велс.

Двете локации беа темелно претресени, а целата нивна документација беше запленета. Двата објекти привремено се затворени, откако една британска фирма за дистрибуција на бургери од говедско месо потврди дека во пратката што ја примила во јануари, бургерите биле „полни“ со коњско месо.

Коњското месо не е штетно, но потрошувачите се измамени, а фирмите имаат поголем профит, ако наместо говедско, користат коњско месо.


Статијата е прочитана 630 пати.


Испрати коментарВикторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Ховит како рамо за плачење
Санино бил очаен, но не се откажува
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Рим
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Попоски - Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Нема договор за парламентарни избори
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог
Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори
Вештаците сведочеа за „Монструм“
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на пат��т Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазарepten zasemeten !!, 13.02.2013 15:27:26
Aj sto gledate vo London glejte na Zeleno pazarce ..melenoto mesano i melenoto govedsko cisto ista cena ...samo inspekcija ..sosema cista...i nezamesana !!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Претежно облачно

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
91. Elvis Presley, „Suspicious minds“
Автор: Mark James; продуценти: Chips Moman, Felton Jarvis, Presley; објавена септември 1969 година, РЦА
Вечера и појадок за љубовниците
Ви предлагаме мени за Денот на вљубените - со него завршете ја вечерата и почнете го утрото...
Кинеска година на Змијата - Змијата во куќа, гладот од куќа
Една древна кинеска поговорка вели дека змија во куќата е добар знак, бидејќи тоа значи дека вашето семејство нема да гл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |